Pierwszego i Dwunastego Doktora czekają konflikty

Jeśli ktoś myślał, że Dwunasty i Pierwszy Doktor u progu swoich regeneracji z łatwością się ze sobą dogadają, to był w błędzie. Jeden z konfliktów, jaki między nimi wyniknie, będzie dotyczył światopoglądu Pierwszego Doktora.

Pierwszego

David Bradley, który wcieli się w Pierwszego Doktora, wyjawił:

Podkreśliliśmy staroświecką naturę Pierwszego Doktora i to, że jest z lat 60. Pierwszy wchodzi do TARDIS Dwunastego i mówi: Wszystko jest tutaj trochę zakurzone, to jest w złym stanie, nie sądzisz? Gdzie Polly? Czy nie powinna zrobić porządków? Peter odpowiada wtedy: Nie możesz tak mówić!

Aktor dodał:

Pierwszy Doktor wnosi wrażliwość lat 60., co dzisiaj cudnie zwane jest zwykłym szowinizmem. Mówi tak, jakby towarzyszki były tylko do pomocy, odkurzania i zrobienia domowych porządków – jego nastawienie do wielu rzeczy pochodzi z lat 60, więc będzie mnóstwo konfliktów między Pierwszym a Dwunastym Doktorem na temat tego, jak zmieniły się sprawy przez 50 lat, mieliśmy z tego niezłą frajdę.

Wygląda na to, że Steven Moffat zmieni nam trochę obraz Pierwszego Doktora. Jest to też o tyle dziwne, że w finałowym odcinku 10 serii Doktor Capaldiego tłumaczył Bill, że Władcy Czasu są daleko ponad ludzkimi stereotypami płciowymi.

Źródło: Radio Times

PATRONITEUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

5 thoughts on “Pierwszego i Dwunastego Doktora czekają konflikty

 1. No może być ciekawie. Wciąż mam nadzieję, że pokażą nam z perspektywy Dwunastego ratowanie Gallifrey (a teraz jeszcze poleciałby tam z Pierwszym, więc można byłoby logiczniej może wyjaśnić skąd się wszyscy tam wzięli). Prawdopodobnie to marzenie ściętej głowy, ale pomarzyć zawsze można.

  1. Również o tym marzę. Fajnie jakby to nawet był początek jego sceny regeneracyjnej. Wykonał zadanie i może się zregenerować zrzucając ciężar.
   Liczyłem, że powróci gang Paternoster, ale to już raczej wątpliwe, bo byśmy dawno o tym wiedzieli. Ale może Trzynasta ich odwiedzi? Z Vastrą i Jenny, to mogłoby być ciekawe…

   1. W zasadzie mógłby to być początek regeneracji, ciekawy pomysł. A za Straxem, Vastrą i Jenny trochę nawet tęsknie, mogliby się pojawić. Może Trzynasta ich spotka tak jak Dwunasty na samym początku w “Deep Breath”?

 2. uhhh, serio??
  gdyby męski towarzysz z lat 60 – np Ben, który podróżował z Polly i Pierwszym – to powiedział, to ok, dobry sposób na pokazanie zmian społecznych, itd itp, ale Doktor? um, nie w charakterze bardzo?? w końcu Pierwszy nie był facetem z lat 60, tylko kosmitą z planety o innej niż ziemska kulturze, i z tego co wiemy nie dyskryminującej kobiet??
  ??
  Pierwszy wysługujący się towarzyszami to inna sprawa, to cały on, ale bez podtekstu dyskryminacji płci? mężczyzn traktował tak samo?

 3. Nie podoba mi się to. Jak ktoś słusznie zauważył, Doktorowi (nawet jeśli pierwszemu) przypisano takie cechy. Owszem, miał chyba najbardziej szorstki charakter ze wszystkich, ale Doktor zawsze powinien jednak być niezależny od czasów ziemskich w których żyje. Doktor żył także wiele lat w średniowieczu, w starożytnym Rzymie i na Thranzeloe i nie widać w nim tego, żeby jego maniery dostosowywały się do czasów w których żył dłużej niż jedna przygoda, pozostaje sobą. Jeśli więc “Władcy czasu znacznie wyprzedzają współczesnych ludzi”, to Doktor musiał być wyjątkowo opóźnioną osobą wśród własnej rasy ;) Okej, Doktor się zmienia, zmieniają do go doświadczenia, wiedza którą zyskuje, i jego regeneracje. Ale są cechy, które czynią Doktora Doktorem (sam określił, że nawet jego kolejne regeneracje na to imię muszą zasługiwać).

  Tu nie chodzi o to, że czepiam się kolejnej ewolucji Doktora (jak z płcią), tylko wyjątkowo chodzi tu o to, że rozkleja się znowu to, co New Who kleiło w całość, jeśli chodzi o postrzeganie przez Nas Władców czasu oraz samą postać Doktora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *