Peter Capaldi zostanie najlepszym glasgowczykiem?

Nagrody oraz nominacje dla Doctor Who i jego twórców są dla nas czymś zupełnie powszednim, chociaż zwykle też ekscytującym. Niedawno pisaliśmy na przykład o dwóch nominacjach do Saturnów (tutaj) i do nagrody walijskiej BAFTA. Tym razem to odtwórca roli Dwunastego Doktora, Peter Capaldi, zawalczy o wyróżnienie – i to wyróżnienie zupełnie nietypowe. Znalazł się bowiem na liście nominowanych i ma szansę zostać najlepszym glasgowczykiem wszech czasów.

Konkurs na najlepszego glasgowczyka jest pomysłem lokalnej gazety, Evening Times. Ma na celu wyłonienie najbardziej zasłużonego mieszkańca miasta spośród pięćdziesięciu nominowanych – artystów, celebrytów, sportowców, polityków i naukowców. Zwycięzcą ma zostać ten, kto najbardziej rozsławił Glasgow na świecie.

Peter Capaldi jako Dwunasty Doktor w odcinku "Twice Upon a Time".

Wygląda na to, że zdobywanie sławy dla Glasgow Capaldiemu wyszło całkiem nieźle. Urodził się w dzielnicy Springburn w północnej części miasta i studiował na tamtejszej szkole artystycznej, Glasgow School of Art. Jego kariera zawodowa wystartowała dzięki innemu glasgowczykowi, reżyserowi Billowi Forsythowi (który zresztą też znalazł się w zestawieniu), ale to dzięki reżyserii nagrodzonej oscarem krótkometrażówkce It’s A Wonderful Life karirera Capaldiego nabrała tempa. Odtąd Capaldi pracował przede wszystkim jako aktor, m.in. w roli Malcolma Tuckera w The Thick of It i Zapętlonych, a w latach 2013-2017 wcielał się przede wszystkim w naszego ulubionego Władcę Czasu, Doktor(a).

Peter Capaldi jako Dwunasty Doktor. Kadr z dziesiątej serii "Doctor Who".

Wśród nominowanych znaleźli się również m.in.: Alistair MacLean, Andy Murray, Billy Connolly, Mark Knopfler czy Robert Carlyle, jednak naszą szczególną uwagę przykuły dwie postacie. Pierwsza to Robert Stevenson, inżynier i budowniczy latarni, a także dziadek Roberta Louisa Stevensona, autora Wyspy Skarbów. Z kolei drugą jest Muriel Robertson, pionierka nauki i badaczka chorób tropikalnych. Robertson była aktywna zawodowo głównie w pierwszej połowie XX wieku, ale jej wysiłki doceniono dopiero po drugiej wojnie światowej. Na uczelni wykładała jeszcze po przekroczeniu dziewięćdziesiątki. Co ciekawe, ani razu nie wspomniano o niej w Doctor Who, mimo że wydaje się wprost idealną postacią dla tego serialu.

Pełną listę nominowanych znajdziecie tutaj. Głosowanie publiczności zakończono wczoraj, ale jeszcze nie poznaliśmy wyników. Jak sądzicie, kto ostatecznie zostanie wybrany najlepszym glasgowczykiem?

Źródło: The Doctor Who Companion, Evening Times


*Wyjaśnienie SJP dla wszystkich niechętnych formie glasgowczyk znajdziecie tutaj.Fennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *