Peter Capaldi o imieniu Doktora

Doctor Who? – to pytanie bez odpowiedzi ciągnie się za nami już wiele lat. Jeden z młodszych fanów zapytał Petera Capaldiego podczas premierowego pokazu prasowego odcinka The Pilot, czy wymyśliłby swoje gallifreyańskie imię.

Peter odpowiedział:

Nie rządzę serialem, więc nie mogę ustalić imienia Doktora. Ale sądzę, że ma on swoje prawdziwe imię… Myślę, że imię Doktor, jak wszystko w nim, powstało po to, aby inni mogli go zrozumieć.

Nie sądzę, żeby ludzie mogli kiedykolwiek wypowiedzieć jego imię. Ale myślę, że możemy je usłyszeć na pewnej częstotliwości.

Jeśli gwiazdy znajdą się w odpowiednim miejscu i twoje serce będzie w odpowiednim miejscu, to je usłyszysz.

Po tej wypowiedzi Peter Capaldi otrzymał głośne brawa.

Czy nie jest piękna? Co o niej sądzicie? Wolicie, aby imię Doktora pozostało wieczną tajemnicą?

Źródło: Radio TimesUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

15 thoughts on “Peter Capaldi o imieniu Doktora

 1. Moja ulubiona fan-teoria jest taka, że imię Doktora przetłumaczone na coś, co może zrozumieć ludzkie ucho, to właśnie to ooooooo-weeeeeeeee-oooooooo z czołówki serialu.
  W sumie to co mówi Capaldi się z tym zgadza :)

  1. już kilkukrotnie, zwłaszcza w książkach, spotykałam się z wytłumaczeniem “nie wiemy jak ma na imię bo człowiek nie potrafiłby tego wymówić/przetworzyć”, i chociaż to trochę nie pasuje, bo wszyscy inni Władcy Czasu, których imiona znamy, mają w miarę normalne imiona – no, względnie, ale cokolwiek myślisz o np. “Romanadvoratrelundar”, jest to słyszalne i wymawialne, nie? – wciąż mi się ten koncept podoba.

 2. Nie dziwię się, że właśnie on, Peter Capaldi, gra Doktora. On się wypowiada jak Doktor, nawet realnie i to w jakim pięknym stylu.
  Właśnie tego typu wypowiedzi Doktora najbardziej kocham ;)

  Czytałam jednak, że imię Doktora jest tajemnicą tylko dla nowych pokoleń, bo w Classic DW padło i Doktor ponoć ma na imię [SPOILER] Theta Sigma :P
  Nie dziwi mnie, że starzy fani zbywają ten temat milczeniem, bo jak gdzieś kiedyś przeczytałam, że chyba nie istnieje imię, które by pasowało do Doktora, że żadne nie jest na tyle piękne…

   1. … czyli po tylu latach imię Doktora nadal jest tajemnicą. A to może i lepiej :P

    Jak był artykuł o opisach odcinków 10-tego sezonu to w jednym z odcinków Doktor ma powiedzieć wreszcie “Nazywam się Doctor Who” :P
    To słynne, najstarsze pytanie, które plątało się po New Who, szczególnie w seriach z 11-stym Doktorem.
    No i to tytuł serialu, więc … a może kiedyś wyjdzie na jaw imię Doktora ?

    A mi się podoba po prostu “Doktor” (choć bardziej “Doctor Who”) i rozwinięcie z odcinka jubileuszowego : “Nigdy okrutnie, nigdy tchórzliwie, nigdy nie poddawać się, nigdy nie ulegać” ;)

 3. Capaldi jak zawsze wszystko pięknie i poetycko ujął. Ja szczerze bardziej niż to jak Doktor się nazywa zastanawiam się czemu nie używa swojego imienia. Serio czy kogoś oprócz mnie to zastanawia?? (poza tym mam swoją teorię, że Doktor nazywa się, tak jak sam to określił w 1 sezonie “nadchodzącym sztormem”, tyle że po Galifreysku :)

  1. I o to chodzi, tajemnica w imieniu Doktora polega na tym że jakie ono jest i czemu w ogóle Doktor dostał ( bo o ile pamiętam to gdzieś było powiedziane że on na gallifrey juz dostał imie Doktor) taką a nie inną nazwe i czemu nie używa swojego imienia.

 4. Przypomniał mi się chyba ostatni artykuł, o tym, co jeszcze Peter Capaldi potrafi ciekawego mówić. Było w nim o tym, że jak zaczynał pracę z Pearl to dał jej kartkę z numerem swojego telefonu i powiedział, że niech dzwoni o cokolwiek chciałaby go zapytać ;)

  A tak co do innego odtwórcy Doktora…
  Czytałam kiedyś zapis specjalnego czata z Mattem Smithem, z lipca 2016 r.
  Bardzo mi się spodobało jak jeden z fanów zapytał o to, jak Matt odczuł regenerację, a Matt na to, że odczuł ją “we wszystkich kościach i … swoich dwóch sercach” <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *