Peter Capaldi o graniu Doktora

Dlaczego Doktor wygląda jak człowiek? Czy podczas pracy nad serialem można czuć się głupio? Co łączy Doktora ze świętym Mikołajem? Peter Capaldi odpowiada.

Peter Capaldi zdradził, że podczas walczenia z potworami jako Doktor zdarza mu się czasami czuć głupio. Aktor marszczy swoje pokaźne brwi, gdy przychodzi mu brać udział w niektórych dziecięcych lub przesłodzonych scenach, które występują w scenariuszach serialu.

Opowiedział:

Czasami jest w tym metafizyczny i intelektualny aspekt, który jest najważniejszy, ale głównie po prostu wysadzamy potwory… Są momenty, kiedy czujesz, że to trochę głupie lub, że to było trochę przesłodzone, ale wtedy zdajesz sobie sprawę, że robicie to dla dzieci. Byłbyś głupcem, gdybyś nie grał dla nich, ponieważ to jest ich serial. Ważną rzeczą w Doctorze Who jest jego widownia. Znajdują się w niej różne grupy wiekowe, więc kto wie, jak to lepiej zagrać, gdy musisz zabawić małe dzieci, hipsterów, studentów i ludzi w średnim wieku?

A wraz z daną grupą fanów wzrasta twój poziom sławy. To było coś, z czym Capaldi musiał się zmierzyć:

Na początku to było dla mnie trudne. Wychodzisz na scenę i ludzie nagle szaleją, ale nie dlatego, że jesteś sobą, tylko dlatego, że jesteś Doktorem Who. Kiedy widzisz te małe dzieci, to jest fantastyczne. To tak, jakbyś był trochę mityczną postacią, taką jak Święty Mikołaj lub Czarnoksiężnik z krainy Oz.

Peter Capaldi jest jednym ze starszych aktorów, którzy zagrali Doktora. Zdradził, że zmiana wieku Doktora była kluczowym czynnikiem, dzięki któremu publiczność mogła go polubić. Aktor powiedział:

Doktor, przy którym dorastałem, nie był młody. Doktor Who nie był dla mnie młodym człowiekiem. Jak na ironię, jestem starszy od poprzedników, z wyjątkiem Williama Hartnella.

Jak większości wiadomo, aktor był fanem serialu od swojej młodości. Napisał wiele listów, które po ogłoszeniu, że zostanie Dwunastym Doktorem, ponownie ujrzały światło dzienne:

capaldi-sesja-29-07-2015-coverTeraz jest to dla niego odrobinę irytujące:

To brzmi, jakbym spędził życie i karierę rozpaczając, że nie zostałem Doktorem. Co nie jest prawdą. Kochałem Doktora jako dzieciak, ale jako nastolatek ruszyłem dalej, odkryłem seks, używki i rock’n’rolla jak wszyscy inni!

Granie Doktora naraża czasami na różne obrażenia. Capaldi uszkodził sobie kolano w zeszłym roku, sam wspomina, jak spotkał się kiedyś z Mattem Smithem:

Kiedy miałem swój pierwszy lunch z Mattem Smithem, przybył o kulach. Spytałem go: Co się stało? Odpowiedział: Ten serial, ten serial…

Jedna z niezwykłych rzeczy w serialu to to, jak długo jest on produkowany. Oczywiście pomocna jest w tym regeneracja:

capaldi-dwunasty-doktor-rysuje3-25-11-2016Każdy serial byłby zachwycony możliwością pozbycia się głównych aktorów i zastąpienia ich kimś innym. Gdybyś powiedział komuś dwanaście lat temu, że Doctor Who powróci i będzie międzynarodowym hitem, usłyszałbyś: Żartujesz sobie? Jak świat może przyjąć coś, z czego już zrezygnowaliśmy? Z tymi kartonowymi sceneriami, gumowatymi modelami i przerysowaną grą aktorską?

Przy tego typu postaciach potrzeba pewnej perspektywy, by nadać im wielowymiarowość. Doktor zawsze będzie kosmitą. Wspomina o tym także Capaldi:

Doctor Who (series 8) ep 7On wcale nie jest ludzki. To, jakim go widzimy, jest możliwe, bo sam wybrał, by się nam tak zaprezentować. To jedyny sposób, żeby ludzie zrozumieli zarówno jego, jak i to, kim jest. Prawda jest taka, że on za dużo pojmuje. On tak jakby wie wszystko i na tym polega jego problem. To sprawia, że jego życie jest ciężkie.

To jedna z fajniejszych rzeczy w tym serialu, która nie pojawia się w reklamie, a jest całkiem… smutna – motyw śmierci. Mnóstwo młodych ludzi, których spotkałem, którzy kochają serial, czuje się, jakby byli troszkę na zewnątrz, nie byli częścią gangu. W pewien sposób jest to serial dla niefajnych ludzi, który teraz nagle stał się serialem dla fajnych ludzi. Relacje ludzi z serialem to sprawa bardzo osobista.

Co sądzicie o słowach Capaldiego? Czy traktujecie Doctora Who jako serial dla dzieci? Myślicie, że trudno jest zagrać taką postać jak Doktor? Swoim zdaniem podzielcie się z nami w komentarzach.

Źródło: The Doctor Who CompanionEvening TimesRadio TimesUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

One thought on “Peter Capaldi o graniu Doktora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *