Patronujemy Polconowi i licznym doktorowym atrakcjom!

Już za niecały miesiąc, od 12 do 15 lipca, w Toruniu odbędzie się trzydziesta trzecia edycja Polconu – wędrownej imprezy, która przyciąga rzesze wiernych fanów, najważniejszego święta fantastyki w Polsce. Nie mogłoby nas tam zabraknąć (zwłaszcza, że niektórzy z nas maczają też macki w organizacji) i z radością zapraszamy was i na imprezę, i na doktorowe atrakcje, których w programie znajdziecie wyjątkowo dużo! Nie wiem, czy to pierwsze oznaki whoviańskiego renesansu, czy to środek ciężkości polskiego fandomu Doctor Who przesunął się na północ – faktem jest, że będziecie mieli w czym przebierać (a też whoviańskie prelekcje będą miały poważną konkurencję w postaci innych punktów programu, których łącznie jest 800 godzin!).

Co jest wyjątkowego w Polconie
i dlaczego szczególnie nas cieszy, że możemy go współtworzyć?

To najstarsza polska impreza fantastyczna (pierwszy Polcon odbył się w 1985 roku w Błażejewku pod Poznaniem), a każdą edycję organizuje inna ekipa, związana z lokalnym klubem lub stowarzyszeniem. Polcon jest okazją do zaprezentowania lokalnego kolorytu i specyfiki grupy fanowskiej, która przejęła jego organizację na dany rok – w tym roku jest to toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki Thorn, organizator Coperniconów. Zgodnie z tradycją wspierają go również osoby i kluby z całej Polski. Są więc Polcony małe i duże, na kampusach uniwersyteckich i na targach, w miastach dużych i mniejszych. Stałym elementem jest przykładanie dużej wagi do jakości programu oraz głosowanie na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla zwieńczone uroczystą galą, podczas której nagradza się najlepszą powieść i opowiadanie poprzedniego roku.

Uczestnicy Polconu 2018 mogą się spodziewać wielu wyjątkowych gości, w tym Gości Honorowych. Zgodnie z polconowym zwyczajem, Goście Honorowi zapraszani są w trzech kategoriach: Twórca, Fan i Wydawnictwo. Twórcy zaproszeni w tym roku to Tadeusz Baranowski – malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów, w tym niezapomnianego Orient Mena oraz Rafał Kosik – pisarz, założyciel wydawnictwa Powergraph, autor cyklu powieści Felix, Net i Nika. Zaproszonym Fanem jest Piotr Derkacz, jeden z założycieli poznańskiego Klubu Fantastyki “Druga Era” (znanego z organizacji Pyrkonu) i jego wieloletni Prezes. Zaproszonym Wydawnictwem pierwszy raz w historii będzie wydawnictwo zajmujące się grami komputerowymi – Artifex Mundi.

Jest to konwent mocno skupiony na literaturze, ale nie brakuje miejsca na inne tematy, które nas cieszą – w tym seriale. Przejdźmy więc do nich.

Doktorowe atrakcje na Polconie

czwartek

20:00 | Classic Who a New Who. Jak zmieniła się opowieść o Doktorze?

Krzysztof Czyżak

Doctor Who to serial, który ma już ponad 54 lata i wciąż się rozwija. Produkcja ta przechodziła wiele przemian, a największe różnice można oczywiście znaleźć między historiami pochodzącymi z Classic Who (1963–1989) a odcinkami zrealizowanymi w New Who (2005–). Czym różnią się te ery? Jak zmieniła się postać Doktora? Jak zmieniły się scenariusze? W jaki sposób wyewoluowała warstwa realizacyjna produkcji? Jakie elementy przetrwały w niezmienionej formie?

piątek

12:00 | Doktor i jego osobowość (a może osobowości?)

Joanna „JJ” Kotek (Hero’s Mind)

Jedną z podstawowych cech bohatera Doctor Who jest ciągła zmienność. Dzięki pomysłowi regeneracji mamy co jakiś czas reboot serialu. Ale nie kwestionujemy tego, że to jest wciąż ta sama postać. Czy aż tak działa zawieszenie niewiary? A może są jakieś cechy, które ma każda inkarnacja? Czy w takim razie można powiedzieć, że Doktor ma jedną osobowość, niezależnie od numeru? Czym w ogóle jest osobowość? Psycholog wyciągnie swoją wiedzę z teorii osobowości i postara się pogdybać – także w kontekście Trzynastej.

16:00 | Doctor Who i Star Trek – jak stworzyć nieśmiertelne uniwersum?

Loë Fjorsigviss, Katarzyna Ostrowicz, Dorota Ratyńska, Magdalena Stonawska, Olga Doszyń

Jak być fanem uniwersum, które trwa tak długo? Wspólnych elementów doświadczenia poszukują przedstawicielki TrekSfery i Gallifrey.pl.

18:00 | Z czego Doctor Who ma doktorat?

Jakub Pras

W przystępny sposób postaram się przedstawić, jak serial Doctor Who odnosi się do nauki.

19:00 | Jak ugryźć Niebieską Budkę? Czy warto wejść do świata Doctor Who?

Ziemowit Lewandowski (Bydgoski Fanklub Doctor Who)

A odpowiedź brzmi — no pewnie, że warto. Żeby nie było, że wszyscy zdążycie rozejść się do domów, to wykorzystam tę chwilę, by zaprosić was na prelekcję, w ramach której dowiecie się, czym jest Doctor Who i jak bezpiecznie i powoli wejść do Whoniversum.

sobota

10:00 | Wizje przyszłości w klasycznym i nowym Doctor Who

Adrian Janakowski, Jakub Pras

Kiedy przeszłość dogania przyszłość, czyli jak zmieniała się wizja przyszłości na przestrzeni lat emisji kultowego serialu Doctor Who i jaką wizję rozwoju ludzkości ma serial obecnie?

14:00 | Luźny przegląd najgorszych odcinków Doctor Who

Ziemowit Lewandowski (Bydgoski Fanklub Doctor Who)

W świecie Doctor Who ożywiony tłuszcz albo mówiące płytki chodnikowe to chleb powszedni. Doctor Who jest cudownym serialem pełnym intrygujących pomysłów, jednak… regularnie scenarzystom zdarzy się odpłynąć za bardzo. Serdecznie zapraszam na przegląd najgłupszych pomysłów.

16:00 | Jakie wątki z Classic Who i New Who mogłyby powrócić?

Ziemowit Lewandowski (Bydgoski Fanklub Doctor Who)

Kogo mogłaby spotkać Trzynastka? Przegląd zapomnianych wątków z serialu Doctor Who, które mogłyby powrócić w nadchodzącej serii.

niedziela

14:00 | Tylko idiota w budce? Podsumowanie epoki Dwunastego Doktora

Krzysztof Czyżak, Adrian Janakowski, Ginny Nawrocka, Katarzyna Nowacka, Jakub Pras

Paneliści zgromadzeni wokół strony Gallifrey.pl porozmawiają o tym, czy Dwunastemu Doktorowi udało się przekonać do siebie widzów.

Tyle doktorowych atrakcji – tak wielu nie widzieliśmy na żadnym konwencie poza Whomanikonem, jest co świętować!

To jednak nie wszystko, gdyż członkowie naszej redakcji i nasi współpracownicy zapraszają również na liczne prowadzone przez siebie prelekcje na niedoktorowe tematy. Zachęcamy więc dodatkowo do udziału w prelekcji o Afryce w Black Panther oraz psychologii Avengersów (Joanna “JJ” Kotek), o Sknerusie McKwaczu oraz astrofizyce (Tomasz Tarnawski), o mediach i fake newsach w Harrym Potterze oraz inkluzywności na sesjach RPG (Katarzyna “K.” Nowacka) i filozofii w BoJacku Horsemanie (Ziemowit Lewandowski).

Bierzemy też udział w wielu panelach dyskusyjnych – o reprezentacji w popkulturze, o świecie Harry’ego Pottera, o fandomie, o fanfiction, o zaburzeniach i chorobach psychicznych w serialach, o psychologii bohaterów, o superbohaterach, o złoczyńcach, o astrofizyce, o aktywizmie fanowskim…

Inwazja? Jaka inwazja?

Polcon 2018 w Toruniu to wydarzenie o charakterze uniwersalnym. Tworzony jest z myślą o wszystkich fanach fantastyki, bez względu na to, czy ci dopiero zaczynają się nią interesować, czy są specjalistami w swojej dziedzinie. To impreza wielopokoleniowa, sprzyjająca nawiązywaniu nowych kontaktów i podtrzymywaniu dawnych przyjaźni. Tradycją Polconu jest równość jego uczestników, bez względu na wiek czy pozycję – na Polconie wszyscy mówimy sobie „na ty”.

Nie zapomnijcie swoich manipulatorów wiru, żeby móc uczestniczyć w kilku punktach programu równocześnie. A jeszcze przydałaby się whoviańska integracja! Z kim się widzimy w Toruniu?

Pełny program znajdziecie TUTAJ.

Warto śledzić stronę Polconu, fanpage i wydarzenie.Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *