Odcinki jeszcze bardziej zaginione

Żadne odcinki tak nie giną jak odcinki Doctor Who – to wiemy od dawna. Zaginęły dziesiątki klasycznych odcinków i tylko niektóre z nich udaje się chociaż częściowo odzyskać. Tymczasem zupełnie niedawno dowiedzieliśmy się, że wcale nie musieliśmy wiedzieć o istnieniu jakichś, żeby zaginęły.

Za całym zamieszaniem stoi człowiek-legenda, John Nathan-Turner. Zawdzięczamy mu, między innymi, ocalenie wielu nagrań oraz dokumentacji z historycznej już dziś epoki Doctor Who – w tym naprawdę wyjątkowych, wielogodzinnych filmów zza kulis, które sam nakręcił oraz… nagranie czegoś innego na tych samych kasetach. A przecież wiemy, że tą metodą można powstrzymać nawet najstraszniejsze kosmiczne potwory.

Kadr z odcinka "The Idiot's Lantern".

W wywiadzie dla Doctor Who Magazine prezenter Stephen Cranford wspominał, jak z mężem pomagali w sprzątaniu domu Johna Nathana-Turnera po tym, jak umarł jego mąż, Gary Downie. W garażu znaleźli torbę z materiałami, które Nathan-Turner ocalił po zamknięciu biura produkcji. Miały się w niej znaleźć scenariusze, sięgające wstecz aż do historii The Romans z Pierwszym Doktorem (1965). Niestety, kolekcja kaset VHS okazała się być mniej satysfakcjonująca. Stephen Cranford powiedział:

John ocalił kasety z biura produkcyjnego, ale nie zachował ich zawartości. Oglądał ogromnie dużo telewizji, ale często nie było go w domu, więc nagrywał programy. Dla niego te kasety były czyste. Więc są opisane jako taśmy ze studia albo wstępny montaż historii Doctor Who, ale zobaczyć na nich można tylko Coronation Street!

I to nie jest jeszcze najdziwniejsza rzecz, jaką Nathan-Turner nagrał na ekskluzywnych dokumentach zza kulis.

Jest też, na przykład, kaseta oznaczona jako trzygodzinne nagranie ze studia, kręcone podczas zdjęć do Venegance on Varos, a on nagrał na niej Doktora Dolittle. Typowy John!

Na takie wiadomości chyba nam wszystkim pękają serca. Na szczęście wiele materiałów, które zgromadził były producent, zostało zachowanych, a Cranford pozwolił na umieszczenie ich jako dodatków w różnych wydaniach Doctor Who na DVD i Blu-Ray. Wśród nich znalazła się na przykład usunięta scena z odcinka The Awakening with Kamelion, którą możecie zobaczyć poniżej.

Źródło: The Doctor Who CompanionFennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *