O niezrealizowanym odcinku z Dziesiątym Doktorem

Nie wszystkie pomysły i scenariusze stają się odcinkami seriali, czasem niestety scenariusz nie jest realizowany. Mark Gatiss opowiedział o odcinku, który stworzył, a który nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Wiemy, że Gatiss chciał napisać drugą część odcinka Nie zaśniesz już („Sleep No More”), ale na razie ona nie powstanie. Scenarzysta wyjawił niedawno, że napisał również niezrealizowaną historię zatytułowaną The Suicide Exhibition. Miała pojawić się w czwartej serii. Niestety (bądź stety!) zamiast tej historii powstał Ogień z Pompejów („Fires of Pompeii”) pióra Jamesa Morana. Gatiss stwierdził, że Julie Gardner, ówczesna producent wykonawcza, zasugerowała, żeby ta przygoda pojawiła się w odcinkach specjalnych z Dziesiątym Doktorem w 2009 roku. Jednakże, mimo intensywnej pracy nad scenariuszem, historia nigdy nie powstała.

 

mark gatiss

O czym miał opowiadać odcinek?

Tytuł pojawił się stąd, że czytałem, iż podczas I wojny światowej eksportowano eksponaty z muzeów do różnych muzeów w Walii. Wszystkie cenne rzeczy chowano w takie miejsca, jak kopalnie soli. Podczas obu wojen istniało coś takiego jak Samobójcza Ekspozycja. Ludzie nadal potrzebowali oglądać eksponaty dla duchowego wsparcia. Gdy mieli trzy tysiące anglosaskich donic, wystawiano te, które można było stracić. Jeśli bomba spadła, to nic się nie działo, bo mieli ich mnóstwo.

Mark Gatiss podzielił się także uwagami, jakie dostał od Russella T Daviesa:

Po pierwszym szkicu Russell powiedział: Niech będą tam naziści i zróbmy z tego coś jak Indiana Jones. Całe muzeum było łamigłówką z przesuwanymi drzwiami, pułapkami i innymi takimi rzeczami.

Gatiss dodał:

Chciałem zobaczyć ten odcinek, ale widocznie nie tak miało być.

Myślicie, że ta historia mogłaby się wam spodobać? Który odcinek z czwartej serii podmienilibyście na ten?

Źródło: DoctorWhoTV

PATRONITEUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

4 thoughts on “O niezrealizowanym odcinku z Dziesiątym Doktorem

  1. Em, czy tylko ja nic nie zrozumiałem i dalej nie wiem o czym byłby ten odcinek ? Gatiss opowiedział historię, coś co się działo ale co z tego ? Równie dobrze mógł nam powiedzieć że w 2001 był zamach na WTC i co, to nam mówi jaka będzie fabuła odcinka ?

    1. Odcinek byłby o jakiejś niejasnej przygodzie w I wojennym, tymczasowym muzeum antyków w kopalni soli. Ale chyba zapomnieli o fabule, więc nie wyszło :)

  2. Akcja raczej nie rozgrywałaby się w czasie I wojny światowej, skoro chcieli wplątać w to nazistów…
    Może coś w stylu – II wojna światowa. Doktor i Donna trafiają do dziwnego muzeum z “samobójczą ekspozycją”. Wśród eksponatów znajduje się coś, co może odmienić losy wojny, coś spoza Ziemi. Doktor myśli, że ludzie po prostu nie wiedzą, że coś takiego istnieje i chce to coś odzyskać. Okazuje się, że wręcz przeciwnie – całe muzeum to stworzona dzięki owemu przedmiotowi/urządzeniu pułapka na poszukujących “cudownej broni” nazistów.
    Kiedy wysłannicy Hitlera docierają do muzeum budynek zamyka się i zmienia w pułapkę – ukryte przejścia, ożywające przedmioty, coś a la “Cube”. Źródłem energii jest to coś, co chciał odnaleźć Doktor. Budynek próbuje zabić przebywające w nim osoby – zarówno nazistów, jak i Doktora i Donnę. Naziści także są zagrożeniem. Tardis stoi gdzieś poza budynkiem, a wydostać się można tylko odnajdując i odcinając źródło zasilania…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *