Nowe powieści na podstawie odcinków New Who

Jeśli w klasycznej epoce serialu przegapiło się emisję odcinka, miało się problem – nie było powtórek, magnetowidów ani innych możliwości, by zdobyć odcinek i obejrzeć w innym momencie. Na ratunek przybywały tzw. nowelizacje, czyli powieści na podstawie odcinków, opracowywane na podstawie scenariusza. Technologia się zmieniła, idea pozostała – ciągle czasami można zdobyć odcinki seriali czy nawet filmy w powieściowej formie. Nie powinno więc dziwić, że Target Books zapowiedziało mały stosik premier na przyszły rok.

W lipcu 2020 roku ukaże się siedem kolejnych powieści opartych na odcinkach Doctor Who – i klasycznych, i nowych. Trzy z nich to absolutne premiery. Będą to:

  • Dalek Roberta Shearmana
  • The Crimson Horror Marka Gatissa
  • The Witchfinders Joy Wilkinson

Ponadto ukażą się cztery wznowienia w nowej oprawie graficznej:

  • The Pirate Planet Douglasa Adamsa i Jamesa Gossa
  • Resurrection of the Daleks Erica Sawarda
  • Revelation of the Daleks Erica Sawarda
  • The TV Movie Gary’ego Russella

The Witchfinders

Za przerobienie scenariusza na powieść zazwyczaj odpowiada sam scenarzysta – daje mu to okazję do pogłębienia wątków czy wplecenia niewykorzystanych pomysłów. Jak powiedział Mark Gatiss:

Bardzo ucieszyła mnie możliwość powrotu do jednego z moich ulubionych scenariuszy i ponownie wyciągnąć na światło dzienne podejrzanych mieszkańców Sweetville w całej ich karmazynowej krasie.

Robert Shearman zasugerował, że w powieściowym Daleku pojawią się elementy, które zostały porzucone na etapie produkcji odcinka. Shearman był jednym z pierwszych scenarzystów zrekrutowanych przez Russella T Daviesa, kiedy zapadła decyzja o powrocie Doctor Who do telewizji.

Ciągle nie dowierzam, że zostałem wtedy poproszony o napisanie pierwszej historii o Dalekach w nowym serialu. A minęło już piętnaście lat! Nie śmiałem wtedy marzyć o tym, że serial mógłby stać się hitem. Od tego czasu było już tyle nowych przygód, nowych Doktorów… i oczywiście nowych spotkań z Dalekami!

Choć Joy Wilkinson, autorkę scenariusza ciepło przyjętego odcinka Łowcy czarownic („The Witchfinders”) z Trzynastą Doktor, nie dzieli czasowa przepaść od pracy nad jej odcinkiem, i tak powiedziała, że z wielką radością znów zanurzyła się w świecie XVII-wiecznej Anglii, by wzbogacić opowiedzianą historię.

To świetna okazja, by spędzić więcej czasu z Doktor i jej przyjaciółmi oraz królem Jakubem. Mogłam dokładniej rozejrzeć się po tajemnicach Bilehurst Cragg i potężnych Moraxów.

Wszystkie siedem nowych książek pojawi się w księgarniach tego samego dnia – 23 lipca 2020 roku.

Na zachętę przypominamy recenzje dwóch takich powieści – Rose Russella T Daviesa i The Day of the Doctor Stevena Moffata.

Takie powieści na podstawie odcinków, napisane przez oryginalnych twórców scenariuszy, to niezła gratka dla fanów. Które odcinki chcielibyście zobaczyć w takiej formie?

Źródło: Blogtor WhoExnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *