Nowa biografia Rogera Delgado

Fani klasyków będą zawsze czule wspominać Rogera Delgado – człowieka, który jako pierwszy wcielił się w rolę Mistrza w Doctor Who. Aktor cieszył się utrwaloną pozycją w telewizji gatunkowej – występował także w Świętym oraz Rewolwerze i meloniku. Jednak jego życie okazało się krótkie: zmarł w wieku zaledwie pięćdziesięciu pięciu lat.

Jego historię opowiada nowa biografia, wydana przez Fantom Publishing. Roger Delgado: I Am Usually Referred to as the Master – taki tytuł nosi bowiem publikacja – wyszła spod pióra Marcusa K. Harmesa i jest już w sprzedaży, między innymi tutaj. Opis wydawcy głosi:

Roger Delgado jest natychmiastowo rozpoznawalny jako Mistrz w Doctor Who, ale jego najbardziej znana rola była także ostatnią. Aktor zmarł w wieku zaledwie pięćdziesięciu pięciu lat, lecz jego kariera była długa i bogata, z zapadającymi w pamięć rolami w kochanych programach telewizyjnych, takich jak Święty, Rewolwer i melonik czy Quatermass II, a także filmach, między innymi w horrorach studia Hammer. Genialna różnorodność uczyniła go niezastąpionym aktorem, który był zdolny zmieniać akcent i narodowość.

Ta biografia rzuca światło na życie Delgado od dzieciństwa i wczesnej pracy w bankowości, przez teatr repertuarowy, wczesną telewizję i role filmowe, po zdobycie sławy jako nemezis Doktora – kiedy jego współpracownicy przekonali się, że mistrza zbrodni gra najbardziej uprzejma osoba na świecie. Książka pokazuje także jego życie prywatne w sposób bardziej złożony, niż dotychczas go postrzegano.

Publikacja upamiętnia stulecie narodzin Delgado w 1918 roku i sięga dalej niż powszechnie znane anegdoty. Opowiada historię życia i kariery aktora, opartą na skrupulatnych badaniach archiwalnych. Zawiera nigdy nie publikowane fotografie z prywatnej kolekcji wdowy po Rogerze, Kismet Delgado oraz zupełnie nowe wywiady z dawnymi współpracownikami: zarówno sławami, jak i rzadziej budzącymi zainteresowanie mediów aktorami i reżyserami.

Zamierzacie zaopatrzyć się w tę biografię? Jak wspominacie pierwszą kreację Mistrza w wykonaniu Rogera Delgado?

Źródło: CultBoxFennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *