Noor Inayat Khan – bohaterka II wojny światowej w 12 serii

W nowej serii znajdzie się historia Noor Inayat Khan, bohaterki II wojny światowej, którą pośmiertnie odznaczono Krzyżem Jerzego, czyli najwyższym odznaczeniem, jakie można w Wielkiej Brytanii przyznać osobie cywilnej.

Khan, znana także jako Nora Baker, szkoliła się na radiotelegrafistkę w służbie pomocniczej RAF-u, Women’s Auxiliary Air Force. Następnie służyła w SOE (Kierownictwie Operacji Specjalnych), skąd wysłano ją jako wsparcie dla francuskiego ruchu oporu. Została złapana przez nazistów i uznana za „wysoce niebezpieczną”. Po dwóch próbach ucieczki została stracona w obozie koncentracyjnym w Dachau we wrześniu 1944 roku. W sali pamięci Dachau znajduje się poświęcona jej tablica pamiątkowa, a uzasadnienie pośmiertnego przyznania Krzyża Jerzego brzmi:

Podporucznik INAYAT-KHAN wykazała się niezwykłą odwagą, zarówno moralną, jak i fizyczną, przez okres ponad dwunastu miesięcy.

Historia ta ma się pojawić już w drugim odcinku 12 serii. Khan zagra Aurora Marion – Belgijka, która wystąpiła w Ślubie (Noces, 2016) i nadchodzącym serialu Echoes of the Past.

Do ujawnienia tej postaci doszło na Instagramie aktorki. Marion opublikowała zdjęcie swojego kostiumu, potwierdzając rolę w Doctor Who hasztagami. Z postu Marion wynikało, że w odcinku zobaczymy również śmierć bohaterki. Został on jednak usunięty.

Noor Inayat Khan była pierwszą w Wielkiej Brytanii muzułmańską bohaterką wojenną. Można więc mieć nadzieję, że jej historia zainspiruje Yaz. Jak, waszym zdaniem, ten wątek wpłynie na jej postać?

Źródło: The Doctor Who CompanionFennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *