Moje dziecko podróżuje z Doktorem. Ojcowie w New Who

Z okazji dnia ojca chciałbym przyjrzeć się wszystkim tatusiom z New Who. W nowych seriach bardziej skupiono się na matkach, a ojcowie towarzyszek byli zazwyczaj gdzieś w tle. Widać to także po liczbie odcinków, w których się pojawili. Przypomnę wam ich sylwetki, skupiając się jedynie na ich obecności w serialu.

Peter (Pete) Tyler

Lista odcinków: Dzień ojca („Father’s Day”), Bunt Cybermenów / Wiek stali („Rise of the Cybermen” / „The Age of Steel”), Dzień zagłady („Doomsday”).

Peter był zdecydowanie marzycielem. Nie bał się starać realizować swoje dziwne pomysły. Wszystko po to, aby zapewnić swojej rodzinie dostatek. Niestety nie było mu dane długo żyć ani osiągnąć sukcesu, ponieważ zginął, gdy Rose była malutkim dzieckiem. Rose cofnęła się z Dziewiątym do momentu jego śmierci i go uratowała. Spotkanie z dorosłą córką uświadomiło mu, że nie jest tchórzem i poświęcił się, by uratować wszystkich, którzy zginęli przez fakt, że przeżył, choć miało być inaczej. Peter ciągle kłócił się ze swoją żoną, ale bardzo kochał Jackie.

W serialu pojawił się również drugi Peter Tyler, ktory pochodził z równoległego wszechświata. Jego małżeństwo z Jackie się zakończyło, nie doczekali się nigdy dziecka, ale byli niezwykle bogaci, bo jego pomysły dobrze się sprzedały. Świat został najechany przez Cybermenów, Jackie zginela, a Peter pomógł w uratowaniu własnego świata. Pojawił się później w naszym i pomógł uratować Rose i Jackie przed Cybermenami i Dalekami. Bardzo tęsknił za swoją żoną, a matka Rose tęskniła za zmarłym mężem. Para zakochała się w sobie i gdy wylądowali na stałe w odciętym, alternatywnym świecie, zostali małżeństwem. Doczekali się nawet syna. Drugi Pete był odważny, przedsiębiorczy i znał się na technologii. Dbał o swój wizerunek i nie chciał, by ludzie dowiedzieli się o rozwodzie z Jackie. Był opiekuńczy w stosunku do swoich bliskich, ale interesowały go jedynie losy swojego świata, o co spierał się z Dziesiątym Doktorem. Stał się adoptowanym ojcem Rose i opiekował się swoim synem, gdy córka z żoną powróciły do ich oryginalnego świata, by pokrzyżować plany Davrosowi.

W ojca Rose wcielił się Shaun Dingwall.

Clive Jones

Lista odcinków: Smith i Jones („Smith and Jones”), Odgłos bębnów / Ostatni z Władców Czasu („The Sounds of Drums” / „Last of the Time Lords”).

Clive jest rozwiedziony i nie potrafi dogadać się ze swoją byłą żoną. Jego córka, Martha, staje się negocjatorem pomiędzy byłymi małżonkami. Ma nową dziewczynę, która jest przedstawiona bardzo stereotypowo jako blondynka o niskiej inteligencji i zamiłowaniu do pieniędzy oraz luksusów. Mimo że Martha już z nim nie mieszka, on bardzo ją kocha i stara się ją chronić. Sprzeciwia się ludziom Saxona, choć wie, że zostanie za to surowo ukarany. Każe więc uciekać córce, zanim ta wpadnie w pułapkę.

Zagrał go Trevor Laird.

Geoffrey (Jeff) Noble

Lista odcinków: Uciekająca panna młoda („The Runaway Bride”).

Ojca Donny widzieliśmy tylko raz i bardzo mało możemy o nim powiedzieć. Na pewno bardzo kochał swoją rodzinę, a ta bardzo tęskni za nim po jego śmierci. Postać została uśmiercona w 4 serii, gdy aktor (Howard Attfield) zmarł w wyniku choroby w trakcie kręcenia scen do nowych odcinków. Ojca Donny zastąpił jej dziadek. Wycięte sceny z jego udziałem obejrzycie poniżej:

Augustus Pond

Lista odcinków: Wielki wybuch („The Big Bang”).

Wiele osób zapomina, że Amy Pond miała ojca. Scenarzyści już się o to postarali. Na początku 5 serii Amelia wychowywana była przez swoją ciotkę, po tym jak jej rodzice umarli. Jednak w finale serii Jedenasty Doktor zresetował wszechświat i tym samym rodzice rudowłosej towarzyszki powrócili do życia. I szybko z niego zniknęli, bo na ekranie ojca Amy widzimy tylko pod koniec finałowego odcinka. Jedyne, co możemy o nim powiedzieć, to że nie był raczej dobrym kucharzem. Mama Amy poradziła, by ta nie zawahała się wyrzucić zrobionego przez niego śniadania przez okno.

Augustusa zagrał Halcro Johnston.

Brian Williams

Lista odcinków: Dinozaury w statku kosmicznym („Dinosaurs on a Spaceship”), Potęga trójki („The Power of Three”).

Brian poznał Doktora dopiero wtedy, gdy ten przez przypadek go porwał. Połączone siły syna i ojca pomogły uratować bohaterów z opresji. Doktor otworzył oczy Briana na nowe przygody i wyzwania. Dzięki Władcy Czasu Brian mógł delektować się jedzeniem, siedząc na krawędzi TARDIS w kosmosie. Po przygodzie z dinozaurami ojciec Rory’ego złapał bakcyla i wyruszył w podróż dookoła świata. Udał się także (już poza ekranem) z Doktorem do Silurii. Brian powrócił ponownie, gdy nastąpiła inwazja tajemniczych kostek. Bacznie obserwował i nagrywał raporty, z których Doktor mógłby potem skorzystać. Jest troskliwym rodzicem, martwił się o los syna i synowej, bo wiedział dobrze, jakie konsekwencje wiążą się z podróżami przez czas i przestrzeń. Mimo tego nakłonił Rory’ego i Amy, by wyruszyli w podróż z Doktorem, chciał, aby powrócili z Jedenastym cali i zdrowi. Sam odmówił wzięcia udziału w nowych przygodach na pokładzie TARDIS.

W jego postać wcielił się Mark Williams.

Dave Oswald

Lista odcinków: Pierścienie Akhatenu („The Rings of Akhaten”), Czas Doktora („The Time of The Doctor”).

Ojciec Clary wychowywał ją jako samotny ojciec, kiedy umarła jego żona. Clara wspomina jednak częściej o swojej mamie niż tacie. Wiemy, że potrafił przyrządzić indyka na Boże Narodzenie, bo podał Clarze przepis. Dave prawdopodobnie ponownie się ożenił, a jego wybranką została Linda. Jednakże nie zostało to nigdy oficjalnie potwierdzone i „tajemnicza” kobieta na obiedzie w Czasie Doktora mogła również być jego siostrą lub koleżanką.

W tatę Clary wcielił się Michael Dixon, a następnie (nie wiadomo, dlaczego obsadzono innego aktora) James Buller.

Jak widzimy, ojcowie w New Who zajęli bardzo mało czasu antenowego, a szkoda. W porównaniu do matek są jednak przedstawieni w bardziej pozytywnym świetle. Przez swoje czyny pokazują, że kochają własne dzieci i chcą dla nich jak najlepiej. Nie będę na siłę szukać ich wad, których jest mało. Uważam jednak, że oprócz Petera i Briana żaden z ojców nie był w pełni zarysowaną postacią.

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich fanów serialu, którzy są ojcami!

Który z serialowych ojców jest waszym ulubionym?Uwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *