Moffat o regeneracjach: policzcie jeszcze raz

Steven “kocham.łamać.serca.i.trollować” Moffat znowu miesza nam w głowach. Tym razem wypowiada się o regeneracjach i radzi fanom, by…  Zobaczyć wszystko jeszcze raz, bo coś przeoczyliśmy.

Fakt, że Doktor może zbliżać się do swojego limitu 12 regeneracji, spędza sen z powiek wielu fanom „Doctora Who”. Co się stanie, gdy jego czas nadejdzie? Nie wiemy, ale można założyć, że znajdzie taki lub inny sposób na „doładowanie” się.

Mimo wszystko istnieje przecież precedens. Pewien Władca Czasu, wielki adwersarz Doktora – Mistrz – już dawno wykorzystał swój limit regeneracji, jednak dzięki pewnym okolicznościom nadal mógł żyć, czy to przejmując czyjeś ciało, czy to zostając wskrzeszonym przez swoją rasę (długa historia).

Jednakże Steven Moffat potwierdził, że:

Doktor może regenerować się tylko 12 razy.

Scenarzysta jednocześnie sugeruje, że może istnieć pewien błąd w obliczeniach dotyczący tego, ile razy tak naprawdę Doktor się zregenerował.

Myślę, że powinniście powrócić do swoich płyt DVD i policzyć jeszcze raz. Dobrze tym razem. Jest coś, co wszyscy przegapiliście.

Co to wszystko może oznaczać? Jeśli zamierzalibyśmy wytłumaczyć, w jaki sposób Doktor mógł już użyć więcej regeneracji niż mu przysługuje, moglibyśmy to zrobić. Nowo wprowadzony ciemny Doktor Johna Hurta daje nam jedną dodatkową, czyniąc regenerację Petera Capaldiego trzynastą i ostatnią inkarnacją. Jeśli prześledzimy teraz dyskusję, czy Doktor Davida Tennanta zużył całą energię regeneracyjną, kiedy pozwolił odrosnąć swojej odciętej dłoni natychmiast po regeneracji z Dziewiątego Doktora, to dałoby nam niedozwoloną czternastą wersję Doktora. Czy nowa ręka liczy się jako pełna regeneracja jest kwestią do dyskusji, ale niezależnie od jej wyniku są to argumenty za dodaniem, a nie ujęciem regeneracji.

Z drugiej strony nie byliśmy świadkami regeneracji Paula McGanna w kolejną, czy to Johna Hurta jako Dziewiątego (?), czy to Christophera Ecclestona w Dziewiątego/Dziesiątego Doktora. Jeśli z jakiegoś powodu żaden z nich nie liczy się jako regeneracja, mielibyśmy jedną mniej niż dotychczas myśleliśmy – Matt Smith byłby Dziesiątym Doktorem a Peter Capaldi Jedenastym.

Ale jak w takim razie Doktor zmieniał ciała bez regeneracji? Co chce zasugerować Steven Moffat? Co przeoczyliśmy? Podzielcie się swoimi teoriami na forum, Facebooku albo w komentarzach poniżej.

źródło: radiotimes.com

Daj na ciastko!


Głównie pustka. Trochę gwiazd. Na co dzień piszą, czytają, oglądają, piszą, słuchają muzyki alternatywnej, zajmują się korektą, słuchają Radiohead, piszą oraz piszą. Używają zaimków w formie męskoosobowej liczby mnogiej.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

8 thoughts on “Moffat o regeneracjach: policzcie jeszcze raz

  1. Jest jeszcze jedna kwestia – Moffat po prostu znów trolluje i podkręca atmosferę ;)
    A tak na serio to kiedyś przy innej dyskusji o limicie regeneracji czytałam czyjąś opinię, że Dziewiąty przy okazji Wojny Czasu mógł ukraść ciało i w ten regeneracje mogą się liczyć od początku, czyli Dziewiąty to tak naprawdę nowy Pierwszy Doktor. Wiem, że teoria ta ma wiele minusów, ale wolę już taką wersję niż głupie wytłumaczenie zwiększenia liczby regeneracji (bo Moffat może twierdzić, że tylko 12 razy, ale przyjdzie ktoś nowy i stwierdzi, że jednak nie).

  2. Coś mi się obiło o uszy, że podczas Wojny Czasu zniesiono limit regeneracji. Nie było to powiedziane wprost, jednak dano do zrozumienia zdaniem “miliony umierały i odradzły się w jednej chwili, by znów zginąć” czy coś w tym stylu, nie pamietam zbytnio. Być może River przekazała Doctorowi swoje regeneracje w “Let’s kill Hitler”? Moffat ma masę otwartych furtek w fabule… chociaż i tak wymysli coś na co nigdy byśmy nie wpadli ;)

  3. Przepraszam, mój błąd. Nie doczytałem wiadomosci wszystkich. Tak, raczej chodzi o River Song która przekazała regeneracje Doktorowi.

  4. tak to river oddała mu z tego co liczyłem 9 swoich żyć i pewnie doczekamy się może nawet 20 doctora :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *