„Kościół na Ruby Road” – zapowiedź i zdjęcia promocyjne

Kościół na Ruby Road nie będzie naszym pierwszym spotkaniem z Piętnastym Doktorem, którego zobaczyliśmy w Chichocie dłużej niż to zwykle w odcinkach regeneracyjnych bywa. Już dzisiaj (25 grudnia) o 18:55 otworzymy świąteczny prezent od RTD w postaci pierwszego od 6 lat bożonarodzeniowego odcinka specjalnego. Oto podsumowanie informacji z Doctor Who Magazine:

Występują: Ncuti Gatwa (Doktor), Millie Gibson (Ruby Sunday), Michelle Greenidge (Carla Sunday), Angela Wynter (Cherry Sunday), Anita Dobson (pani Flood), Davina McCall (ona sama), Mary Malone (Trudy), Hemi Yeroham (Abdul)

Scenariusz: Russell T Davies

Reżyseria: Mark Tonderai

W SKRÓCIE…

Ruby Sunday zagłębia się w swoją przeszłość w nadziei na znalezienie odpowiedzi i otrząśnięcia się z ciągłego pecha, który wydaje się podążać za nią, dokądkolwiek się uda. Kiedy spotyka tajemniczego nieznajomego, znajdzie więcej odpowiedzi niż sobie tego życzyła.

CYTAT Z ODCINKA:

Doktor: […] BHP, wydział ginów i toników. Mogę spytać, czy często tak masz? Przewracasz rzeczy?

Ruby: Cały czas. Jestem po prostu niezdarna.

Doktor: Nie, nie jesteś. Jest gorzej. Wesołych Świąt.

Odcinek ukaże się również w formie powieści, której autorką jest Esmie Jikiemi-Pearson. Specjalne papierowe wydanie ukaże się 25 stycznia 2024 roku nakładem BBC Books. Trzeba przyznać, że okładka jest ładna i nietypowa jak na powieściową wersję odcinka od BBC Books.

Od 2005 roku, kiedy miała miejsce premiera drugiego w historii serialu odcinka w Boże Narodzenie (a pierwszego stricte świątecznego), Doktor Who w wielu domach stał się nieodłącznym elementem Świąt, podobnie jak jemioła czy prezenty. W tym roku Doktor Who wraca z hukiem na Święta z całkiem nowym Doktorem. Z nową towarzyszką, z nowymi potworami, z nowym dreszczykiem emocji. O czym można powiedzieć, by nie wejść na spoilerowe pole minowe? Mamy nowego Doktora, którego zagra Ncuti Gatwa i nową towarzyszkę w postaci Ruby Sunday, którzy, jak zapowiada RTD, będą jednym z najfajniejszych duetów w historii:

Ncuti i Millie! Przybywają w największym dniu w roku na największym kanale na świecie. To przerażające, ale też znakomite. Jestem tak bardzo podekscytowany. Czuję się, jakbym trzymał to w tajemnicy przez tyle czasu, że aż od tego pękam. Ludzie mnie pytają: „Jaki on jest? Jaki jest Doktor? Jaka jest postać Millie?”. A ja musiałem gryźć się w język. Siedzenie cicho jest moją pracą. Jednak teraz w końcu otwieram drzwi do tej wspaniałej wielkiej imprezy. W powietrzu latają serpentyny i wystrzeliwane są fajerwerki, a my wszyscy zostaliśmy zaproszeni do wspólnego tańca z Ncutim i Mille. Chodźcie i obejrzyjcie, bo to zabawa. To jest rodzina. To są Święta.

Doktor w mieszkaniu Ruby

Oczywiście nie ma żadnej imprezy bez dobrej muzyki. RTD zawsze używał muzyki do spotęgowania efektu, a w tym odcinku jest ponoć tak, jakby został spuszczony ze smyczy. Jak czytamy w DWM, pierwszą muzyczną rzeczą, jaką dostaniemy, jest piękne wykonanie Carol of the Bells. RTD mówi na ten temat następująco:

Carol of the Bells nawiedza cały odcinek. Zawsze uważałem tę kolędę za dosyć dziwną i wytrącającą z równowagi, podobnie jak God Rest Ye Merry, Gentlemen. Jest w niej coś natarczywego i to stanie się istotne także w przyszłych odcinkach. Dlatego patrzcie uważnie na kościół, bo chociaż jest to pojedyncza historia, wydarzenia na Ruby Road odegrają dużą rolę w przyszłości.

Ale muzyka na tym się nie zatrzyma. Zobaczymy zespół muzyczny Ruby, a także wielki numer w postaci piosenki goblinów uwielbiających muzykę!

Postanowiliśmy zrobić film w wielkim stylu. I jest w nim piosenka. Możecie więc wszyscy śpiewać razem [z goblinami]. Od pierwszego dnia miałem zamiar uczynić to wielkim punktem centralnym odcinka. I Ncuti śpiewa. Ten człowiek może robić wszystko.

Russell potwierdził też, że piosenka będzie dostępna na streamingu. Jak obiecał, tak się stało. Poniżej możecie zobaczyć teledysk The Goblin Song ze słowami w stylu karaoke.

RTD mówi też otwarcie o świąteczności tego odcinka:

To Boże Narodzenie tak dosłownie, że pierwsza scena to kościół pokryty śniegiem. To dickensowskie bez bycia dickensowskim. To Święta w najczystszej postaci.

Piętnasty na statku goblinów

To prowadzi nas do antagonistów tego odcinka – goblinów. Gobliny brzmią jak dobry przeciwnik w odcinku świątecznym. W epoce wiktoriańskiej były uwielbiane, ale ostatnio trochę wypadły z łask… aż do teraz! Tak jest, gobliny powracają w chwale. RTD jest podekscytowany ich pojawieniem się:

Jako kumpel wysłałem Stevenowi Moffatowi scenariusz i powiedział on: „Gobliny? Dlaczego nigdy nie zrobiliśmy odcinka z nimi?”. Myślę, że Zabawkarz otworzył dla nas drzwi, dlatego że istnieje od 1966 roku, jest postacią z gatunku fantasy, i to nie ja przepisuję zasady Doktora Who, to jego elastycznośćMagia, nadnaturalne rzeczy i fantasy zawsze tu były, na obrzeżach serialu. Wiecie, czasami, zmierzmy się z tym, Doktor to magiczny mężczyzna w magicznej budce. Dalej można patrzeć na gobliny pod kątem science fiction, jeśli wolicie. Ale to Święta, a one są idealnymi złoczyńcami na ten okres. Istnieją od zawsze, dzisiaj nieco przekształciły się w elfy, ale teraz wchodzą na główną scenę.

Tak więc mamy to: Boże Narodzenie, Ncuti Gatwa, Millie Gibson, paskudne gobliny, ośnieżony wiejski kościół, znajda… dodajmy Anitę Dobson i Davinę McCall i trafimy do zimowej Krainy Czarów. Wygląda na to, że czekają nas dobre Święta. Trzymamy za to kciuki!

Poniżej znajdziecie pełną galerię zdjęć promocyjnych z Kościoła na Ruby Road. Kliknijcie na nie, aby je powiększyć.

Na koniec zostawiamy Was z dwoma filmikami związanymi z odcinkiem – zwiastunem oraz sceną, w której Ruby poznaje Doktora w dość zwariowanych warunkach. Czyli jak zwykle w Doktorze Who.

źródło: Doctor Who Magazine 598


Premiera Kościoła na Ruby Road, tegorocznego odcinka świątecznego, nastąpi 25 grudnia o 18:55 czasu polskiego na Disney+.

Zapraszamy do dyskusji już teraz, nie tylko po odcinku, na grupie na Facebooku – TARDISawce oraz na naszym serwerze Discorda, gdzie powstaną spoilerowe wątki dyskusyjne. Nie może Was zabraknąć w ożywionych rozmowach, które mają tam miejsce już teraz!Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *