Oryginalny K9 odbudowany

Chociaż czasy podróży K9 z Doktorem wydają się być skończone, to jednak wierny towarzysz otrzymał drugą szansę dzięki szkockiemu studentowi.

Gary Taylor, student czwartego roku informatyki na Abertay University, znalazł oryginalny model metalowego psa z serialu. Najwyraźniej uczelnia kupiła jeden z nich podczas roku akademickiego 2011/12, kiedy to BBC sprzedało ich około tuzina. Taylor natknął się na uszkodzonego robota w listopadzie zeszłego roku.

Dla fana Doctor Who, jakim jest Taylor, przywrócenie modelu do życia stało się osobistą misją. Odbudował on K9 jako „autonomicznego, omijającego przeszkody robota mapującego”, którego może kontrolować za pomocą stworzonej przez siebie aplikacji na telefon.

W wywiadzie dla The Courier Taylor powiedział:

Model miał mnóstwo uszkodzeń od wody ściekającej z dachu, cała elektronika w nim po prostu się usmażyła. Był dosłownie pustą skorupą. Nie sądzę, żeby ktoś próbował go kiedykolwiek skutecznie naprawić.

Pomysł odbudowy modelu metalowego psa przyszedł w trakcie projektu zaliczeniowego. Taylor wspomina:

Myśl o odbudowie K9 podsunęli mi wykładowcy. Jak tylko o tym usłyszałem, od razu chciałem to zrobić. Napisałem maila: „Muszę to zrobić!”. Uwielbiam roboty i programowanie, i psy, i Doctor Who. Przez cały czas trwania pracy byłem nią bardzo zainteresowany.

Aby K9 mógł znów stanąć na własnych nogach, Taylor musiał napisać ponad 15 tysięcy linijek kodu, dostosować jego ruch za pomocą żyroskopu, czujników, a także dodać nowe osłony, silniki, tarcze i koła. Jak Taylor przyznał:

K9 wymagał mnóstwo pracy. Gdyby nie pomoc i rady wykładowców, co i jak mam zrobić, nie byłbym teraz nawet blisko końca.

Taylor chce, żeby jego K9 przemawiał głosem jego pierwowzoru z serialu, jednak chwilowo jest to tylko plan.

Źródło: SyFy

Daj na ciastko!


Niziołek o duszy elfa. Nieśmiało-odważna, multifandomowa istotka, zakochana w szeroko pojętej fantastyce. Technik ds. obwodów tłumaczących TARDIS, które wciąż skrywają przed nią wiele tajemnic.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *