Judoon – Galaktyczni stróże prawa

“O! WIDZISZ?! SĄ TĘPI! JUDOON SĄ TĘPI!”
~Doktor, John and Smith [3.1]

Judooni to gatunek dwumetrowych nosorożcopodobnych humanoidów, ktróra pełni funkcję międzygwiezdnej policji najemniczej. Gdy dostają zlecenie, wypełniają je bez zwracania uwagi na konsekwencje. Są bezwzględni i nieco ograniczeni (być może dlatego, że ich mózgi są tak małe, że mieszczą się w pudełeczku [Prequel A Good Man Goes to War]). Ich pojęcie przestrzegania prawa jest restrykcyjne i zupełnie nieelastyczne. Nie są istotami empatycznymi. Czasami samodzielnie klasyfikują zachowania jako zbrodnicze (atak panikującego mężczyzny w odcinku Smith and Jones) i natychmiastowo wykonują wyroki.

Jak wiemy z odcinka Smith and Jones, mają bardzo pojemne płuca. Wytrzymują długo w pomieszczeniach pozbawionych tlenu. Ich krew ma kolor żółty [Prisoner of the Judoon]. Judooni wydają się też być bardzo silni. Ich ciała są mocno umięśnione, co podkreślają ich specyficzne skafandry – bardzo obcisłe, gumowe stroje przyozdobione spódnicami ze skórzanych pasów, łańcuchami i ćwiekami.
By ukryć swoje głowy Judooni noszą duże czarne hełmy, z bardzo wąskim otworem na oczy. Kaski są nieprzezroczyste. W pełni ukrywają nienaturalnie duże głowy Judoonów.

Język tej rasy przypomina monosylabizowanie. Jest głośny. Słowa są wykrzykiwane i zazwyczaj kończą się na samogłoski (“blo mo co jo”). Judoonowie potrafią przyswajać inne języki poprzez urządzenia wmontowane w ich skafandry. Nagrywają słowa obcej rasy (analizując język), po czym podłączają sprzęt do mechanizmu znajdującego się na ich klatkach piersiowych.

Judoońska technologia wydaje się być dość zaawansowana – szczególnie jeśli chodzi o sferę militarną. Dysponują sporym arsenałem broni palnej. Ich miotacze dosłownie spalają inne istoty. Posiadają także skanery, które prawdopodobnie bazują na podobnej technologii co doktorowy soniczny śrubokręt. Ich statki są imponujące. Przypominają kształtem wieże. Są wysokie i potrafią pomieścić całe legiony Judoońskich funkcjonariuszy.

Nie wiadomo dokładnie w jaki sposób, ale Judooni potrafią przenieść obszary wielkości budynku na inne planety (przeniesienie ziemskiego szpitala w Smith and Jones na księżyc). Towarzyszy temu zjawisko odwrotnie padającego deszczu.

Rasa po raz pierwszy pojawia się w odcinku Smith and Jones. Epizodycznie powraca w The Stolen Earth, Revenge of the Slitheen, The End of Time, The Pandorica Opens i A Good Man Goes to War (wspominana się ją też w prequelu do tego docinka). Jest jej poświęcona także książka Judgement of the Judoon , a także odcinek Przygód Sary Jane pod tytułem Prisoner of the Judoon. Judooni pojawiają się też w tym serialu epizodycznie w odcinku The Vault of Secrets.

źródło: tardis.wikia.com

Daj na ciastko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *