Jodie Whittaker w “The Graham Norton Show”

Słynny brytyjski talk-show The Graham Norton Show, prowadzony przez tytułowego Grahama Nortona, powrócił już z 24 sezonem – a wraz z nim do programu powróciła Doktor, tym razem w postaci Jodie Whittaker. Razem z wcielającą się w Trzynastą Doktor aktorką na czerwonej kanapie zasiedli: Lady Gaga, Bradley Cooper oraz Ryan Gosling.

Zaczęło się klasycznie, od spraw podstawowych, zupełnie jak na lekcji literatury. Miejsce akcji to…

Graham Norton: Doctor Who, światowa franczyza… Światowa! W jakim miejscu zaczyna się nowa, emitowana na całym świecie seria?

Jodie Whittaker: W Sheffield. [śmiech] Nie chcę usłyszeć nic protekcjonalnego, ale och, to był wspaniały dzień, równie dobrze mogło to być w Los Angeles. […] Zostałam bardzo ciepło przywitana przez innych ludzi z Yorkshire, wołających: [w akcencie Yorkshire] „Jodie! Jodie!” – wymawiających moje imię w ten sam sposób, co ja. Poczułam się jak w domu, to było cudowne.

Ale ty sama nie jesteś z Sheffield. Skąd pochodzisz?

Najbliższe miasto nazywa się Huddersfield, a sama miejscowość to Skelmanthorpe.

Z nazwą Skelmanthorpe wiąże się jednak pewna ciekawostka – i zarazem niezbyt przetłumaczalna gra słów. Znających angielski odsyłamy więc do fragmentu:

Jak na The Graham Norton Show przystało, nie może się obyć bez kompromitujących zdjęć z dzieciństwa.

Graham Norton: Jodie, Jodie Whittaker, czy ty chciałaś tu wyglądać jak gwiazda popu lat osiemdziesiątych?

Jodie Whittaker: Och, to był odważny wybór. Tego chyba nie widać za dobrze na zdjęciu, ale mam doczepiane włosy, które pasują do tych różowych pasków […], różowe pasemka we włosach. Boże, to były lata osiemdziesiąte, tak trzeba było wyglądać.

Wyglądasz jak naprawdę młoda instruktorka aerobiku!

A ja myślałam, że byłam świetna…! Nie zabieraj mi tego!

Znalazł się również niespodziewany związek między First Man, najnowszym filmem z Ryanem Goslingiem, a Doctor Who.

Graham Norton: Co ciekawe, istnieje też związek między Doctor Who a thereminem – ponieważ czołówka serialu jest wykonywana m.in. na thereminie, czyż nie?

Jodie Whittaker: Tak… Ale nie umiem na nim grać!

Jesteś pewna? Jakie to irytujące, że mamy tu theremin…

Po przerywniku muzycznym nastała jednak pora na bardziej typowe pytania dla odtwórczyni roli Doktor.

Graham Norton: Nadszedł czas, abyśmy porozmawiali o nowej serii Doctor Who, która zaczyna się 7 października. To będzie historyczna chwila. Po raz pierwszy Doctor Who… zostanie wyemitowany w niedzielę. To jest samo w sobie bardzo ekscytujące, ale jak się w ogóle dowiedziałaś o tym, że zostałaś wybrana?

Jodie Whittaker: Myślałam, że to będzie moje ostatnie przesłuchanie, więc wiedziałam, że nie będę musiała odgrywać scen i nie będę nagrywana. Spodziewałam się rozmowy z „dorosłymi”, takiej ostatecznej prezentacji. Weszłam do środka z pokerową twarzą, może nawet nieugięta, ale chciałam rozegrać to na zimno. Usiadłam ze wszystkimi – a połowę ludzi znajdujących się tam znałam już z wcześniejszej współpracy przy Broadchurch. No i siadam, potakuję, pytam: „Jak się macie?” i „Czy możemy już przejść do rzeczy?”. Bo przecież miałam tyle do powiedzenia. [śmiech] A wtedy Chibs, czyli Chris Chibnall, pochylił się nad stołem i powiedział: „Chcielibyśmy, żebyś została nową Doktor”. A ja zaczęłam płakać i wydusiłam tylko: „O mój Boże!”. Potem najprawdopodobniej przekazano mi wszystkie ważne informacje na temat tego, jak to będzie wyglądało, co będzie wymagane, a mnie ogarnęła bardzo silna chęć wysłania komuś wiadomości na WhatsAppie!

Ta rozmowa trwała około godzinę, tak myślę, a ja nie przestawałam płakać – z radości, ze strachu, ze względu na odpowiedzialność, fanów i dlatego, że to kosmita z dwoma sercami, jak więc może być kobietą! [śmiech] Często ludzie mnie pytają o wzór, jaki będę stanowić dla dziewczynek, ale ja uważam, że Doktor będzie wzorem także dla chłopców. Tak wiele jest inspirujących kobiet w naszych życiach. A ile ludzi (niezależnie od płci), czy to w kinematografii, czy samych postaci, czasem nie będących nawet ludźmi, którzy mnie samą inspirują i sprawiają, że chcę być taka jak oni! Dlatego to właśnie w tej chwili wydaje mi się najbardziej ekscytujące, a to ogłoszenie zawsze będę mogła wypominać innym! [śmiech]

Zawsze będziesz tą pierwszą!

Okazało się także, że pozostali goście programu znali i oglądali Doctor Who. Lady Gaga zaskoczyła prowadzącego swoją wiedzą na temat historii serialu, a Bradley Cooper wspominał pierwszego Doktora, którego zobaczył w telewizji jako dziecko, „tego z burzą włosów na głowie”. Graham Norton natomiast nie omieszkał wyśmiać faktu, że Doctor Who szybciej był emitowany w Kanadzie niż w jego rodzimej Irlandii.

Na koniec programu przyszła pora na tradycyjne pytanie do kolejnych odtwórców postaci Doktor(a):

Graham Norton: Jedną z tradycji podczas przeprowadzania wywiadów z kolejnymi Doktorami jest to, że przychodzą do nas, żeby opowiedzieć o serialu – a potem przyznają, że nie mogą nam nic na jego temat zdradzić. Czy to się zmieniło?

Jodie Whittaker: Nie.

Źródło: The Graham Norton Show/YouTubeFennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *