Jak kręcono sceny w spa? Orphan 55 zza kulis

Przy okazji emisji 12 serii BBC regularnie publikuje na swoim kanale na YouTube filmiki z wywiadami i nagraniami zza kulis. Tym razem przedstawiamy wam wideo na temat trzeciego odcinka, Orphan 55, w którym twórcy i aktorzy z ekipy Doctor Who opowiadają o kręceniu scen w spa i w furgonetce. W filmiku pojawili się: showrunner Chris Chibnall, producent Matt Strevens oraz aktorzy: Jodie Whittaker (Trzynasta Doktor), Mandip Gill (Yaz), Tosin Cole (Ryan) i Bradley Walsh (Graham).

Jodie Whittaker: Na początku jesteśmy zajęci sprzątaniem po ostatnim wypadku.

Bradley Walsh: Graham zbierał kupony, bo chce się wybrać na wakacje.

Jodie Whittaker: I tak lądujemy w wakacyjnym kurorcie. Szybko zauważamy, że to spa wcale nie jest tym, czym się wydaje. Okazuje się potem być fałszacjami, czyli wakacjami pod kopułą.

Chris Chibnall: Pod kopułą jest bardzo sielankowo, słonecznie, są baseny; po prostu idealne wakacje. A poza nią – okropne, wrogie otoczenie.

Bradley Walsh: I jedynymi istotami, które przeżyły na tej planecie, są mutanci.

Kopuła fałszacji Tranquility Spa. Kadr z odcinka "Orphan 55".

Mandip Gill: Yaz spotyka parę [Vilmę i Benniego], która właśnie ma się zaręczyć. Ale potem, podczas przygody, tracimy Benniego.

Matt Strevens: Wtedy zauważamy, że musiały go porwać i wyciągnąć na zewnątrz właśnie te rdzenne dla tej planety stworzenia, które nazywamy Dregami. Vilma jest oczywiście wstrząśnięta i chce odzyskać swego Benniego, więc drużyna postanawia wsiąść do furgonetki i wyruszyć na to wrogie terytorium, by spróbować go znaleźć i uratować.

Chris Chibnall: Orphan 55 do odcinek z dużą gromadą ludzi. Mnóstwo postaci – wielu wakacjowiczów, nasz gang oraz personel.

Matt Strevens: Z logistycznego punktu widzenia nakręcenie tego wszystkiego i jednoczesne zapewnienie wszystkim odpowiedniej przestrzeni i czasu, zwłaszcza gdy wszyscy znajdują się na bardzo ograniczonej przestrzeni, wewnątrz furgonetki, jest pewnego rodzaju wyzwaniem pod względem technicznym.

Jodie Whittaker: [Odcinek] jest świetny i dynamiczny, ale trudność polegała na tym, że podczas kręcenia wszyscy mieli bardzo ściśle wyznaczone miejsca i musieli się ich trzymać. Nie chodziło tylko o to, że musieliśmy się zmieścić w małej przestrzeni razem z kamerami, ale także trzeba się było upewniać, że wszyscy są wystarczająco aktywni, by przykuć wzrok widza, że wszyscy poświęcają tyle samo energii – nawet jeśli nie znajdziemy się w kadrze przez następne trzy godziny, bo [kamera] musi obejść plan dookoła. I kiedy to się już potnie [i poskleja], mamy wielu różnych ludzi i kontrastujące dynamiki. Świetnie to wygląda na ekranie, ale nie jest pozbawione trudności.

Kadr z wewnątrz "furgonetki". To właśnie te sceny miały okazać się najtrudniejsze podczas kręcenia.

Matt Strevens: Uważam, że flirt pomiędzy Ryanem i Bellą jest uroczy, niezręczny i niezdarny.

Chris Chibnall: Widzimy, jak Ryan troszkę dorasta na ekranie. Dotąd nie widzieliśmy, jak się zachowuje przy dziewczynach, a nagle znalazł kogoś, kto go pociąga. Jest w tym odrobinę beznadziejny, ale w prześwietny sposób – a Tosin [Cole] genialnie to zagrał.

Tosin Cole: On nie jest w tym najlepszy, ona też nie. Jego intencje są jak najlepsze, ale czyny i wprowadzenie ich w życie – już nie za bardzo. Musi nad tym trochę popracować. Ale i tak próbuje swoich sił.

Chris Chibnall: Genialne w Trzynastej Doktor i tym, jak gra ją Jodie [Whittaker], jest to, że z jednej strony wielokrotnie jest niewiarygodnie empatyczna, a z drugiej zupełnie nie zauważa niektórych rzeczy, które się dzieją wokół niej. I tak potrafi sobie po prostu usiąść pomiędzy Bellą i Ryanem, zupełnie nie przejmując się niezręcznością sytuacji i zachowując się jak gdyby nigdy nic, „co tam, jestem częścią wydarzeń”.

Matt Strevens: Sądzę, że takie sceny rozjaśniają klimat, są takie typowe dla tej postaci… To świetna zabawa i świetny, bardzo doktorowy sposób na lekkie obniżenie napięcia za pomocą humoru.

Cały filmik możecie obejrzeć poniżej:

A jak wam się podobało nie aż tak kosmiczne spa z Orphan 55? Polubiliście ten odcinek?

Źródło: YouTube

Daj na ciastko!


Fennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *