Historie z dreszczykiem – kiedy Doctor Who straszy

Czasami mamy ochotę obejrzeć coś strasznego. Nie musimy od razu sięgać po horrory, wystarczy Doctor Who. Oto przegląd historii z dreszczykiem…

Lubimy się bać. Straszymy się od wieków. Groza i dreszcze nie są nam obce. Teraz, kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie i szybko ogarnia nas mrok, co może być lepsze od obejrzenia kilku odcinków Doctora Who, dzięki którym będziemy mogli poczuć ciarki?

Przedstawiam wam listę odcinków, które zyskają na klimacie, jeśli obejrzycie je w ciemnościach…

Mrugnięcie (Blink”)

aniol-angel-blink-26-11-2016

Nie mrugaj. Mrugniesz i zginiesz. Są szybkie. Szybsze, niż możesz sobie wyobrazić. Nie odwracaj się. Nie spuszczaj z nich wzroku. I nie mrugaj. Powodzenia.

Sally Sparrow odwiedza wraz z koleżanką opuszczony dom. Podczas gdy Sally rozmawia z tajemniczym gościem u drzwi domu, jej koleżanka znika. Bohaterka otrzymuje później tajemnicze wiadomości od mężczyzny nazywającego się Doktorem, odkrywa także, że podążają za nią kamienne posągi.

Żadna inna historia nie mogłaby otworzyć tego zestawienia!

blink-przewodnik-11-04-2016Blink to odcinek, który najczęściej wymienia się jako jeden z najlepszych. To właśnie w nim, dzięki Stevenowi Moffatowi, poznaliśmy Płaczące Anioły, które pokochały rzesze fanów. Odcinek jest mroczny, pojawiają się w nim sceny, przy których można się wystraszyć. Cały czas panuje klimat grozy i tajemnicy, w dodatku przy idealnym akompaniamencie muzycznym.

Oj, już na pewno nie będziecie mieli ochoty spojrzeć na pomniki na cmentarzu!

Dziecko bez wnętrza/Doktor tańczy (The Empty Child”/The Doctor Dances”)

empty child-21-05-2014-1

Jesteś moją mamą?

Doktor i Rose, goniąc tajemniczy obiekt, trafiają do bombardowanego Londynu podczas II wojny światowej. Okazuje się, że mieszkańcy cierpią na tajemniczą chorobę, a z telefonów wydobywa się przerażający głos małego dziecka, które dodatkowo prześladuje grupę bezdomnych dzieci.

doctordances-28-05-2015-3Pierwszy odcinek napisany przez Stevena Moffata dla wznowionego serialu. Są osoby, które kochają wszystkie dzieci, uważają je za słodkie i kochane. Po obejrzeniu tego odcinka mogą zmienić zdanie. Nikt chyba nie uśmiecha się na widok małego dziecka w masce gazowej, które smutnym głosikiem pyta o swoją mamusię. Odcinek jest przerażający, a głos dziecka bez wnętrza potrafi wywołać gęsią skórkę nawet u prawdziwego twardziela. Wszystko zostało przyprawione odpowiednią muzyką oraz montażem. Scenografia i kostiumy przybliżają nam także klimat epoki. Pierwsza część historii kończy się przerażającym cliffhangerem, który wzbudza nasz apetyt na więcej. Druga część nie rozczarowuje, również trzyma w napięciu. Posiada także cudowne zakończenie.

Po tej historii nie będziecie już chcieli zaopiekować się waszym słodkim siostrzeńcem!

Posłuchaj (Listen”)

dwlisten2

Cóż kryje się więc w lustrze? I w kącie oka gdzieś? Czyje kroki wciąż twe śledzą, lecz nie mijają cię? Być może gdzieś tam czekają, a gdy zatrzyma nas śmierć, oni spod naszych łóżek powoli wyślizgną się.

Doktor zastawia się, czy człowiekowi zawsze nie towarzyszy coś obcego. Coś, co bardzo rzadko dostrzegamy, ale zawsze przy nas czuwa, coś, co czeka, aż umrzemy. I dlaczego większość ludzi w jakimś momencie śni się bardzo podobny koszmar? Jego dociekania zaprowadzą go wraz z Clarą zarówno do lat 90. XX wieku, jak i na sam koniec wszechświata.

Zgaście światła. Pogłośnijcie komputer lub telewizor. Ciary gwarantowane.

listen-25-04-2016Cała historia, już od pierwszej sceny, owiana jest tajemnicą. Od początku czujemy, że to nie będzie normalny odcinek. Napięcie i groza rosną z każdą chwilą. Steven Moffat ponownie usiłuje zasiać w nas ziarnko strachu. Nigdy nie jesteśmy sami, zawsze jesteśmy z czymś. Zdarza się wam dostrzec coś ukradkiem w lustrze lub zobaczyć kątem oka? To nie przypadek. Odgłosy pojawiające się w tym odcinku są prawdziwym majstersztykiem, na samo wspomnienie włosy stają dęba. Wszystko to z odpowiednio dobraną kolorystyką scen sprawia, że nie pozbędziemy się uczucia niepokoju przez długi czas. Do tego Moffat zostawił nas tutaj z wielkim znakiem zapytania. Czy coś znajdowało się na końcu wszechświata? Kto lub co ukryło się pod kocykiem?

Odcinek się skończył. Nastała ciemność. Słyszycie ten cichy oddech za wami?

Północ („Midnight”)

Wycieczka kosmicznym autobusem z grupą nieznajomych? Diamentowa planeta zwana Północą? Co może pójść nie tak?

Tym razem Doktor oddziela się od Donny i udaje się w miłą podróż kosmicznym autobusem na planecie zbudowanej z diamentów. W trakcie interesującej przejażdżki coś idzie nie tak. Pasażerowie wraz z Doktorem zostają odcięci i uwięzieni na pustkowiu. W dodatku okazuje się, że nie są tam sami.

midnight-sky-27-11-2016Ten odcinek jest inny niż poprzednie, które wyżej wymieniłem. Doktor wraz z grupą nieznajomych mu ludzi znajduje się w ciasnym pomieszczeniu, nie ma możliwości ucieczki. Na zewnątrz czai się jednak coś niebezpiecznego, coś, co chciałoby się do nich dostać. Kiedy akcja dzieje się w jednym miejscu, ogromną rolę w budowaniu napięcia odgrywa gra aktorska. Aktorka wcielająca się w Sky, czyli Lesley Sharp, zasługuje na szczególną pochwałę. Sharp potrafi przerazić swoją mimiką twarzy oraz gestami. Sceny, w których powtarza słowa za innymi postaciami, potrafią przyprawić o dreszcze. Całe towarzystwo doskonale wpasowuje się w tą sytuację i jest bardzo dobrze obsadzone. Każdy przekonująco odgrywa swoją rolę, ktoś z nas również mógłby znaleźć się w podobnej sytuacji. A jak my byśmy się w niej zachowali? Odcinek może mocno oddziaływać na naszą wyobraźnię – nie widzimy, jak wygląda ta niebezpieczna istota, każdy z nas musi ją sobie sam wyobrazić.

Podróż przez pustkowia od dziś będzie wyglądała dla was zupełnie inaczej…

Niespokojni nieboszczycy („The Unquiet Dead”)

TheUnquietDead-2015-04-09-2

Nie chcemy waszej litości, chcemy waszego świata i waszych ciał!

Doktor i Rose trafiają do wiktoriańskiego Cardiff i spotykają Charlesa Dickensa. W tym czasie martwi powstają z grobów.

TheUnquietDead-2015-04-09-3Kto lepiej wpasowałby się w opowieść o duchach i zmarłych niż Charles Dickens? Odcinek zabiera nas w pierwszą podróż w przeszłość Rose i nie będzie ona usłana różami. Martwi ożywają i mordują ludzi. Charakteryzacja zmarłych jest przerażająca, a zagrożenie ze strony zombie odczuwalne. Sam pomysł, że groźne stworzenia mogą przedostać się do naszego świata w postaci gazu,  wydaje się fascynujący. Ta opowieść jest naprawdę zaskakująca. Potrafi rozśmieszyć, wzruszyć, jednakże brakuje w niej happy endu.

Od teraz będziecie unikać przebywania w pobliżu jakichkolwiek domów pogrzebowych i cmentarzy. I uważajcie na gaz!

Kompleks boga („The God Complex”)

Minotaur_god_complex

Chwalmy go.

Doktor, Amy i Rory trafiają do dziwnego hotelu. Na każdego z gości czeka specjalny pokój, a w nim najgorsze osobiste strachy i lęki.

doll-lalka-god-complex-27-11-2016Odcinek jest bardzo niepokojący. Ważną rolę odgrywa montaż, w którym często ujęcia są gwałtownie urywane, przez co mamy wrażenie chaosu i szaleństwa. Jeśli boicie się kukiełek lub lalek, to na pewno poczujecie niepokój. Kiedy Doktor próbuje rozwiązać zagadkę, inne postacie zaczynają wpadać w obłęd. Bohaterowie nie raz muszą zmierzyć się tutaj z niebezpieczeństwem. Tajemniczości dodaje także fakt, że na początku nie widzimy potwora, nie wiemy, co tak naprawdę poluje na postacie zebrane w hotelu. Nie wiemy także, dlaczego tak różni bohaterowie zostali zebrani właśnie w tym miejscu… oraz jak skończą.

Od teraz będziecie ostrożnie wybierali miejsce swojego noclegu.

BONUS: The Dæmons

mistrz-bok-thedeamons-25-11-2016

Rozumiem. Mamy więc do czynienia z czymś, co jest albo za małe, by to dostrzec, albo ma trzydzieści stóp, może cię spalić lub zamrozić na śmierć, zmienić kamienne statuy w mordercze potwory i wygląda jak diabeł?

W pewnym miasteczku podczas wykopalisk zostaje odkryte pradawne miejsce pochówku zwane Diabelskim Garbem. Miejscowa wiedźma protestuje i ostrzega ludzi przed grożącym im niebezpieczeństwem. W międzyczasie w tajemniczych okolicznościach zaczynają umierać ludzie. Doktor i Jo Grant jadą do wioski, by zbadać tą sprawę.

trzeci-azal-demons-27-11-2016Musimy pamiętać, że Doctor Who to nie tylko nowe serie, ale również te klasyczne. Jasne, dziś nie wywołują takich emocji, jakie pojawiały się w latach, kiedy je emitowano, ale to nie znaczy, że zupełnie przestały działać. Odcinki może nie są dla nas straszne, mogą być jednak niepokojące. A ten jest takim na pewno. Czeka tu na was atakujący ludzi kamienny gargulec, mroczne i straszne lokacje oraz Mistrz odbywający różne okultystyczne rytuały i wywołujący przerażającego diabła. Jestem ciekaw, czy BBC pozwoliłoby dziś stworzyć taki odcinek. Historia składa się z pięciu części, ale jest naprawdę ciekawa i mroczna. Jeśli nie wiecie, co obejrzeć z klasyków – polecam ten odcinek.

Po seansie tej historii będziecie unikać miejsc, w których prowadzone są wykopaliska. I uważajcie na wikarego – zawsze może to być złowrogi Mistrz w przebraniu!

Lubicie straszne historie? Co sądzicie o odcinkach, które wybrałem? Dodalibyście coś od siebie? Dajcie znać w komentarzach.Uwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę. Obecnie możecie go czytać gdzieś indziej.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

7 thoughts on “Historie z dreszczykiem – kiedy Doctor Who straszy

  1. Jak dla mnie The Daemons było bardziej parodią horroru – świetną, ale bardziej śmieszną niż straszną.
    Za to scena z klaunem z The Deadly Assassin – to było niepokojące.

    1. Nie traktowałem The Daemons jako parodii horroru, dla mnie ten odcinek jest dość niepokojący ;) A z klasykami pnę się powoli do przodu :)

      1. nie no, jasne, ma swoje momenty, ale ogółem ma wrażenie, że nie został napisany zbyt na poważnie. ta początkowa sekwencja z gotyckim domiszczem, piorunami, i czarnymi kotami, taka do bólu cliche, miss hawthorne, sporo zabawnych dialogów, itd. chociaż z drugiej strony za każdym razem jak widzę w tym serialu Ekstra Mrocznego i Dramatycznego Potwora/Czarny Charakter to się mocno zastanawiam, czy oni z tym tak na poważnie, czy jednak z pewną dozą autoironii… :D

  2. “The Greatest Show in the Galaxy” też ma trochę horrorowych kawałków: upiorne klauny, a w szczególności ich szef, prześladujące Ace, zamiana w wilkołaka czy wreszcie sami główni źli. Nie jest to odcinek stricte grozy, ale momenty są :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *