Greg Davies o odcinku świątecznym

Zapraszamy do lektury serii wywiadów o odcinku świątecznym. Dziś o swojej przygodzie z Doktorem Who opowiada aktor Greg Davies. Uważajcie na spoilery!

Greg Davies, znany brytyjski komik, w The Husbands of River Song wciela się w rolę króla Hydroflaxa – przerażającego, ogromnego cyborga, który pożera swoje ofiary. Davies opisuje swoją postać jako “szalonego robota, który niszczy i grabi”. W sam raz na Święta.

Aktor jest zachwycony możliwością wcielenia się w przeciwnika Doktora:

Zagranie złoczyńcy w Doktorze Who to praca marzeń. Nie licząc pana Gilberta z sitcomu “The Inbetweeners”, to pierwszy czarny charakter, w którego się wcielam, a jest zły na wskroś! Myślę, że każdy, kto para się aktorstwem, chciałby zagrać złoczyńcę w Doktorze Who.

Zapytano mnie, czy chcę wystąpić w Doktorze Who. Odpowiedziałem, że tak, oczywiście, że chcę! Moja postać to trochę taki karykaturalny czarny charakter, jest też trochę żałosny – żyje złudzeniami, to lekko obłąkany, niemal trzymetrowy cyborg…

Uchyla też rąbka tajemnicy, czego dokładniej możemy się spodziewać po jego postaci:

Jedną z moich ulubionych scen w tym odcinku jest ta, kiedy wygłaszam bardzo dramatyczną mowę. Mówię: “Przekaż Doktorowi, że zniszczę cały świat!” w sposób, który rzeczywiście brzmi, jakbym zwiastował apokalipsę. Ale Douglas Mackinnon, reżyser, zwrócił moją uwagę, że te słowa wygłasza tylko moja głowa, więc efekt ostatecznie jest dość zabawny. Takie straszne słowa wygłasza moja głowa zwisająca z kratki w TARDIS. To najbardziej żałosna groźba, jaką świat widział, wygłaszana przez głowę pozbawioną ciała, spoczywającą na grillu.

To nie jest czysta komedia w stylu, do jakiego przywykłem. Potrzebna jest równowaga. Musisz mieć w sobie przekonanie, że twoja głowa naprawdę może sprawić, że świat spłonie. Zestawienie mojej bezbrzeżnej furii z wyglądem postaci jest, moim zdaniem, urocze. Gdy przeczytałem opis, zacząłem klaskać z radości.

Gdy go poznajemy, jest chory, to dość żałośnie brzmiący zły robot. Potem staje się zły. Jest taka fajna scena, w której nie ma ciała, ale okazuje się, że ciągle ma spore możliwości, bo jego ciało to teraz chodząca bomba. Jeszcze później trochę łagodnieje. Jego charakter wielokrotnie się zmienia. Mimo oddzielenia od ciała, ciągle ma nad nim trochę kontroli, więc jego groźby nie są bez pokrycia, może być niebezpieczny.

Możemy też dowiedzieć się czegoś o technicznych aspektach pracy nad postacią króla Hydroflaxa:

Na planie były dwie repliki mojej głowy. To było okropne! Dziwnie jest wejść do pokoju i zobaczyć własne głowy – jedną z miną wyrażającą bezbrzeżne zdziwienie, a drugą, która wygląda tak, jak będę wyglądać po śmierci.

Do odgrywania samego ciała robota zatrudniono kogoś, kto był młodszy ode mnie, sprawniejszy i wiedział, co robi. Ta rola nie wymagała więc ode mnie akrobacji, bo albo odgrywam samą głowę, albo siedzę we wnętrzu robota.

the-husbands-of-river-song-03-12-2015-8

Zauważa, że technologia ciągle się rozwija:

Kiedy byłem młody, K-9 był cudem techniki. Wielu marzyło o takim mechanicznym psie. Nie jestem pewien, jak realistycznie by dziś wyglądał w porównaniu z Dalekami, którzy są dla mnie ciągle bardzo przekonujący. Nie mówię źle o K-9, nie chcę, żeby fani Doktora Who zaraz się na mnie rzucili na Twitterze…

Jak wielu aktorów, którym zaproponowano rolę w Doktorze Who, wyraża, ile radości dała mu ta praca:

Wszyscy na planie są bardzo szczęśliwi, że mogą pracować przy tym serialu. Gdy rozlega się zgrzytanie krążącego wokół robota, a ludzie krzyczą i strzelają do niego z sonicznych szpadli, wokół czuć atmosferę radości z pracy. To jest świetne.

Nie powiedziałbym, że jestem hardkorowym fanem Doktora Who, bo spotkałem ostatnio naprawdę hardkorowych fanów… Ale ten serial jest tak ważny w naszej kulturze, że występ w nim to wielki zaszczyt. Jestem tym bardzo podekscytowany – to ten rodzaj pracy, który sprawia, że moja mama jest ze mnie dumna.

Mamie Daviesa gratulujemy syna, który wcielił się w rolę psychopatycznego cyborga, i odliczamy dni do świąt…

Źródło: BlogtorWhoExnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *