Gill o tym, czego dowiedzieliśmy się o Yaz w „Czy mnie słyszysz?”

Siódmy odcinek 12 serii, Czy mnie słyszysz? („Can You Hear Me?”) nie tylko trochę nas postraszył, ale też wiele powiedział o towarzyszach Trzynastej Doktor, odsłaniając kilka ich tajemnic. O tym, co odcinek ujawnił o Yaz, obszernie wypowiedziała się aktorka wcielająca się w tę rolę – Mandip Gill.

Poniżej mnóstwo spoilerów do odcinka!

W Czy mnie słyszysz? pojawił się wątek zmagań Yaz z poczuciem osamotnienia i braku sensu. Nie pada tam słowo „depresja” ani „samobójstwo”, ale nie ma większych wątpliwości, że chodzi o to pierwsze, a rozważała to drugie. Yaz ucieka z domu i raczej nie ma zamiaru wracać. Dzięki interwencji siostry oraz empatycznej policjantki udaje się ją uratować i Yaz wychodzi na powierzchnię, choć widać, że coś z tego, co wtedy czuła, w niej pozostało.

To tematyka niestety bardzo bliska niejednemu widzowi, nie dziwi więc, że na BBC posypały się pochwały, że zdecydowano się poruszyć taki temat, a w dodatku zrobiono to z wyczuciem. Mandip Gill w wywiadzie z Radio Timesem powiedziała, jak ją to zachwyciło:

Tyle osób i tyle historii! Bardzo wiele osób stwierdziło, że w historii Yaz zobaczyło siebie.

Myślę, że to był dobry moment, by o tym opowiedzieć. Wiedziałam, że istnieje konkretny powód, dlaczego Yaz postanowiła zostać policjantką i że kiedyś to pokażemy. Nadszedł czas, by odpowiedzieć na pytanie, co kierowało moją bohaterką i co sprawiło, że zdecydowała się wyruszyć z Doktor.

Widać teraz, że toczy swoją własną walkę. Reakcja widzów jest wspaniała. Dołożyliśmy starań, by przedstawić to dobrze – temat był konsultowany z fundacją Mind.

Mandip Gill nie tylko wcieliła się w rolę Yaz i przekonująco odegrała nieco młodszą wersję swojej bohaterki, ale też wpłynęła na ostateczny kształt tego wątku. Przed rozpoczęciem prac nad 12 serią aktorzy spotkali się z Chrisem Chibnallem, by omówić rozwój wątków ich postaci. Wiele z tych pomysłów znalazło się w odcinkach, w tym właśnie w mocno opierającym się na postaciach towarzyszy Czy mnie słyszysz?.

Zależało mi na tym, by pokazać, dlaczego Yaz została policjantką. Kiedy miałam pięć lat, zapytana o to, co będę robić, gdy dorosnę, odpowiadałam, że chcę zostać policjantką, żeby pomagać ludziom. Zaczęłam się więc zastanawiać, dlaczego wtedy uważałam to za taki dobry pomysł? Mieszkaliśmy w dość niespokojnej okolicy, często wzywaliśmy policję i uzyskiwaliśmy pomoc.

Zawsze coś nami kieruje. Chciałam więc, żeby pojawiło się wyjaśnienie i było jak najprawdziwsze i jak najbardziej podnoszące na duchu. Żeby naprawdę zrobiło wrażenie.

Rozmawialiśmy o tym z Chrisem. Przedstawiłam mu swój pomysł, a potem zobaczyłam go w scenariuszu.

Elementy tego wątku pojawiły się jednak także w poprzedniej serii – choćby w odcinku Łowcy czarownic („The Witchfinders”) znajduje się wzmianka o tym, że Yaz spotykało sporo przemocy w szkole. Temat dyskryminacji był też obecny w Rosie. Choć pomysł na postać był więc określony znacznie wcześniej, pewne elementy zostały dopisane później – nie o wszystkim też wiedzą aktorzy:

Niewiele mówi się nam wcześniej o rozwoju naszych postaci – wiele elementów jest utrzymywanych w tajemnicy, całkiem słusznie. Pojawiają się aluzje, które następnie są rozwijane i wyjaśniane. Wiedziałam, jakie są podstawy tej postaci. Dostaję scenariusz i widzę: mam powiedzieć to i to, bo została ujawniona informacja, że Yaz była dręczona w szkole i to wywarło na nią wpływ.

To jak nakładanie kolejnych warstw. Chris Chibnall jest w tym dobry.

Co sądzicie o nowych informacjach o Yaz? Macie poczucie, że teraz możemy lepiej zrozumieć tę postać?

Źródło: Radio TimesExnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *