Eccleston zacytował w “Heroes” Doktora… niechcący

Po odejściu z Doctor Who w 2005 roku, Christopher Eccleston chciał zamknąć ten etap za sobą. Okazało się jednak, że twórcy następnej produkcji, w której wystąpił, amerykańskiego serialu Herosi, mieli dla niego inne plany. Ogromnie im zależało, by w jakiś sposób nawiązać do poprzedniej roli Ecclestona i ostatecznie im się to udało: aktor zacytował Doktora. Jednak okoliczności, w jakich do tego doszło, nie były zbyt przyjemne.

W swojej niedawno opublikowanej autobiografii Christopher Eccleston wspomina, że początki pracy przy Herosach nie należały do najprzyjemniejszych. Aktor wcielał się tam w postać Claude’a Rainsa, mężczyznę, który potrafił stać się niewidzialny. Tymczasem twórcy serialu postanowili wyróżnić go nawiązującym do Doctor Who, o ironio, strojem.

Christopher Eccleston jako Dziewiąty Doktor.

Kiedy pojawiłem się na przymiarce kostiumów, scenarzyści i producenci wykonawczy już tam na mnie czekali. Powiedzieli, że chcą, bym założył szalik. Wiedziałem dokładnie, dlaczego: Doctor Who. Nie zrobiłbym tego, nie podobało mi się to nawiązanie do samego siebie. W jaki sposób to miałoby mi pomóc w tworzeniu nowej postaci?

Aktor postanowił zawalczyć o swoje i jakoś udało mu się uniknąć nawiązania do Czwartego Doktora.

Mój sprzeciw sprawił, że się trochę uspokoili: „Ten facet myśli sam za siebie”. Ale to najgorsza cecha, jaką aktor może posiadać – mieć własne zdanie. Jeśli chce zajść wysoko, powinien zostawić swój mózg przed drzwiami studia filmowego.

Ale Eccleston nie posłuchał swojej własnej rady: nie ustąpił. Z szalika zrezygnowano. Twórcy Herosów nie byli jednak gotowi się poddać. Zaproponowano, by do Doctor Who nawiązać słownie.

„Nie zrobię tego” – powiedziałem. Ale z tymi ludźmi nie da się wygrać. Wcisnęli frazę: „Fantastic!” do scenariusza. Zorientowałem się, że to cytat z Doctor Who, kiedy już było za późno. 

Wspomnienia Christophera Ecclestona ukazały się nakładem Simon & Schuster pod tytułem I Love the Bones of You: My Father And The Making Of Me 19 września tego roku. Więcej informacji na temat tej książki znajdziecie na stronie wydawcy, tutaj.

Źródło: Radio TimesFennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *