Doktorowe atrakcje na Polconie 2017

Już od jutra bawimy się na Polconie – najważniejszej polskiej imprezie fantastycznej, która co roku odbywa się w innym mieście. Tym razem wędrujemy na wschód – do Lublina, który tak miło wspominamy choćby za sprawą Falkonu. Objęliśmy imprezę patronatem medialnym, przygotowaliśmy więc dla was parę punktów programu, a jak wrócimy – opiszemy dokładnie swoje wrażenia.

W programie możecie znaleźć dwie redakcyjne prelekcje, które przygotowuje dla was Lierre. Obie są bardzo na czasie, liczymy więc na aktywny udział whomanistów. :)

W piątek o 15:00 odbędzie się prelekcja zatytułowana Doctor Who żegna Stevena Moffata:

Od 2010 roku panem i władcą serialowego imperium zwanego „Doctorem Who” jest Steven Moffat, kontrowersyjny scenarzysta i producent. Jego czas dobiega końca, więc to dobry moment na podsumowanie. Osiem lat, sześć serii, dwóch Doktorów, milion pomysłów – prześledzimy, jak wyglądał jego wkład w Whoniversum i co po sobie pozostawi swoim następcom.

Zaś w niedzielę o 11:00 – Bo Doktor była westalką! O kobiecie w roli Doktora:

W połowie lipca świat zelektryzowała wieść, że w kolejną inkarnację jednego z ulubionych bohaterów popkultury wcieli się kobieta. Kosmita, choć długowieczny, zmienny i niczym nieograniczony, długo wstrzymywał się z takim krokiem. Czy słusznie? Co w „Doctorze Who” zmieni Doktor Jodie Whittaker i czy rzeczywiście będziemy świadkami rewolucji?

Wśród gości zagranicznych Polconu znalazła się też… niezwykła fanka Doctor Who. Catherynne M. Valente to genialna pisarka – serdecznie polecamy jej twórczość! – którą, jak tylko nadarzy się okazja, spróbujemy wypytać o jej fanostwo, mając w pamięci jej doskonały artykuł, który kiedyś przetłumaczył na polski nasz współpracownik, Artur. Jeśli nie czytaliście – to zachęcamy! :)

Z kim zobaczymy się w Lublinie?

Zapraszamy też do poczytania, co o szykowanych atrakcjach mówią organizatorzy:

Najważniejsze święto fantastyki zawita w te wakacje do Lublina!

Udział w Polconie to okazja do spotkania niesamowitych gości z Polski i z zagranicy, wzięcia udziału w uroczystej gali literackiej i odwiedzenia stoisk wystawców. W programie imprezy znajdziemy m.in.: spotkania z pisarzami, panele, wykłady, filmy i konkursy, Games Room pełen gier planszowych, blok dla fanów e-sportu i gier elektronicznych, wiele pokazów, warsztatów i koncertów. Będziemy mogli odwiedzić także “fantastyczną wioskę” zlokalizowaną na terenach zielonych UMCS.

Organizatorem imprezy LSF “Cytadela Syriusza”, twórca Festiwalu Fantastyki Falkon – jednego z największych konwentów tego typu w Polsce. Polcon odbywa się niemal w samym sercu Lublina, na terenie miasteczka akademickiego UMCS. Wybrane punkty programu mają charakter otwarty, dotyczy to przede wszystkim wydarzeń plenerowych. Otwarte strefy umożliwiają udział w Polconie bez konieczności zakupu biletu. Na najciekawszą część wydarzenia wejście jest płatne, przy czym punkty programu odbywają się przez całą dobę!

24 – 27 sierpnia 2017, Lublin
Teren miasteczka akademickiego UMCS
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5

Jeśli mniej was interesują prelekcje, a bardziej atrakcje interaktywne – to was powinno zainteresować:

Polcon 2017 to nie tylko mnóstwo atrakcji stricte fantastycznych. Bardzo ważną częścią tegorocznego konwentu będą wydarzenia toczące się na głównej scenie festiwalowej oraz w sali widowiskowej ACK „Chatka Żaka”. Oto tylko niektóre z nich…

Kiedy już zmęczą Was prelekcje, kiedy zagracie już we wszystkie planszówki, albo kiedy po prostu będziecie mieli po prostu ochotę na chwile odprężenia przy muzyce lub występach kabaretowych, wpadnijcie pod scenę Polconu. Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić.

Na polconowej scenie zaprezentują się muzycy reprezentujący różne style muzyczne. Pojawią się zespoły grające szeroko rozumiany folk, czyli Ethnopolia i Ursa, electrorock i nu metal (6 Billion Mirrors), połączenie klasyki z elektroniką (Transilvia) czy muzykę dawną (Odpust Zupełny). Ethnopolię tworzą artyści inspirujący się muzyką etniczną z całego świata, nie tylko występując na scenie, ale i organizując spontaniczne jam sessions. Zespół Ursa tworząc swoją muzykę sięga po dźwięki muzyki ludowej zarówno ze wschodu jak i z zachodu. Grają na instrumentach z czterech stron świata. Transilvia składa się z czterech dziewczyn, a ich instrumentarium tworzą dwa pianina i dwie wiolonczele, których dźwięki, przepuszczone przez elektroniczne syntetyzatory i niezwykły, urzekający wokal dotkną najczulszych strun Waszej wrażliwości muzycznej.

Młody lubelski zespół 6 Bilions Mirrors gra rocka oraz synth i nu metal, nie mając w swoim składzie, dość nietypowo, gitarzysty. W tematyce swoich utworów poruszają nie tylko problemy dnia codziennego, ale poruszają się też po meandrach filozofii. Na scenie Polconu zaprezentuje się również Odpust Zupełny, zespół wykonujący muzykę dworską, pieśni trubadurów i truwerów, zarówno te wzniosłe, jak i te bardziej „imprezowe”. Nie ograniczają się tylko do odtwarzania rozrywki dla elit, wykonując również twórczość dawnych skomorochów i rybałtów, zabawiających ludzi na jarmarkach i festynach.

Na polconowej scenie zaprezentuje się również duet komediowo-muzyczny „On i On”. Krzysiek i Darek, najbardziej znani z utrzymującej się przez wiele tygodni na „Lubliście” „Owocowej piosenki”, inspirują się w swojej twórczości m.in. działalnością „Flight of the Concords” czy Jona Lajoje. Do łez rozśmieszy Was również lubelski kabaret Smile. Ten założony w 2003 w Lublinie zdobywca nagrody publiczności na PaCe 2008 nie raz udowodnił, że na swojej robocie zna się jak mało Nie możecie również odpuścić sobie występu iluzjonisty Michała Zaorskiego, którego pełne humoru show pozwoli doświadczyć Wam niemożliwego.

Na deskach polconowej sceny pojawią się również modelki i modele podczas pokazów mody gotyckiej i alternatywnej, a także także cała plejada fantastycznie utalentowanych osób podczas konkursu talentów. W okolicach sceny podziwiać będziemy mogli występy grupy RATZ BMX.

Podczas Polconu 2017 odbędą się dwa wydarzenia, których nie możecie opuścić. Pierwszym z nich będzie Gala nagrody im. Janusza A. Zajdla, podczas której wręczone zostaną, jak co roku, nagrody w dwóch kategoriach: najlepsze opowiadanie i najlepsza powieść. Drugim z nich będzie świętowanie 35-lecia „Fantastyki”, pisma, bez którego polska fantastyka na pewno nie byłaby w tym miejscu w którym jest. Jak zapewniają organizatorzy, tort i szampan to najmniej ważne, choć na pewno przyjemne, powody, aby świętować z redakcją.

Więcej informacji:
www.polcon2017.pl
www.facebook.com/Polcon
www.facebook.com/Polcon2017Lublin

Krótko mówiąc, coś dla każdego! :)Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

2 thoughts on “Doktorowe atrakcje na Polconie 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *