Doktorowe atrakcje na Pyrkonie 2018

W ubiegłych latach na Pyrkonie było nas pełno, w tym – niestety nie planujemy żadnych gallifreyańskich atrakcji. Zebraliśmy jednak punkty programu, które mogą zainteresować whovian.

Dla tych z was, którzy są mniej konwentowi: Pyrkon to największa polska impreza fantastyczna, gromadząca około 40 tysięcy uczestników. Odbywa się w Poznaniu, w tym roku – w dniach 18–20 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ma część prelekcyjną, w której odbywają się wykłady, panele dyskusyjne, konkursy, spotkania autorskie; grową (dla sesji RPG i larpów) oraz ogromną przestrzeń fantastycznych targów, gdzie stracicie wszystkie pieniądze, ale nie będziecie żałować.

A oto doktorowe atrakcje na Pyrkonie

W bloku dla początkujących będzie można posłuchać krótkiej prelekcji Jak zacząć przygody z Doktorem?, którą poprowadzi Anna “Natasha Romanoff” Grembowska (link).

Serial “Doctor Who” ma już ponad pięćdziesięcioletnią historię, nic więc dziwnego, że wielu ludzi nie wie, jak do niego podejść. Jeśli jednak ty chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się, gdzie zacząć i jak rozpocząć swoją wielką przygodę z Szaleńcem z budki lub po prostu zastanawiasz się, czy ten serial jest dla ciebie – zapraszam na moją prelekcję. Opowiem na niej, o czym jest serial, kim jest Doktor i przedstawię kilka sposobów na rozpoczęcie tej niesamowitej podróży. Uwierzcie, warto ;)

W bloku filmowo serialowym Sabrina Haenze opowie o bohaterkach Doctor Who w prelekcji zatytułowanej Wonderful and Weird: The Women of Doctor Who (link):

From the Doctor’s granddaughter Susan in the show’s first episode to the now-female 13th incarnation of the Doctor herself, the women of Doctor Who have been as wonderful and weird as the planets the Doctor visits. They become goddesses, absorb the entirety of the time vortex, and sometimes try to destroy the world. This talk discusses the evolution of female companions from damsels in distress to demi-gods, the equal and evil villains the Rani and Missy, and the unveiling of the 13th Doctor. Q&A at the end.

Będzie też można zagrać w doktorowego larpa! Ostatni pociąg na Midnight poprowadzą Małgorzata “Impcia” Uchnast i Filip “Tenzin” Kliber (link)

Midnight, planeta-diament, położona w paśmie wysoce rozwiniętych planet skolonizowanych przez ludzi już w początkach tego tysiąclecia. Niestety ze względu na bardzo rzadką atmosferę promieniowanie usmaży wszystko, co nie jest ukryte w specjalnym skafandrze lub odpowiednio zabezpieczonym pojeździe czy budynku. Korporacja Sadnom, która dzięki oficjalnie wygranemu przetargowi (nieoficjalnie dzięki kilku morderstwom i potężnym malwersacjom finansowym) posiada pełne prawa do miast położonych na planecie. Jest również właścicielem największej atrakcji w zasięgu dziesięciu parseków czyli, kolei trans-midnightowej. Zapraszamy na niezwykłą podróż łączącym dwa bieguny planety pociągiem najnowszej generacji Kitanti, który jest całkowicie chroniony przed promieniowaniem. Zobaczycie państwo między innymi: wodospad diamentowy, siedemnastokilometrowe góry kryształów oraz tak zwany złoty kanion. Życzymy niezapomnianego pobytu na naszej planecie.

Wątek doktorowy ma się też pojawić na prelekcji Jakuba Jastrzębskiego Fantastyczny XIX wiek (link):

Wampiry, wilkołaki, szaleni wynalazcy, rewolwerowcy, lekarze czy mordercy – XIX wiek obfituje w tematykę inspirującą niejednego twórcę seriali. Na tej prelekcji przyglądniemy się wybranym telewizyjnym seriom czerpiącym z tego okresu na różne sposoby, zobaczymy regencyjne i wiktoriańskie oblicze Londynu widziane oczami różnych reżyserów, zobaczycie jak dziki zachód można wykorzystać w futurystycznym parku rozrywki oraz dowiemy się o niejednym podróżniku w czasie, który zahaczy o interesujący nas okres. Ruszymy do Kanady w poszukiwaniu steampunkowych inspiracji, by na koniec poświęcić chwilę czasu serialom o mniej fantastycznej fabule, ale za to fantastycznie zrealizowanym. Słyszeliście o Taboo, Penny Dreadfull, Frankenstein Chronicles, Murdoch Mysteries, Westworld czy Ripper Street i Knick? Ta prelekcja jest dla was!

Bardzo whoviańsko brzmi też prelekcja Leszka Błaszkiewicza o Czasie i przestrzeni w fizyce i fantastyce (link):

W zależności od epoki i rozwoju naszej wiedzy oraz metod doświadczalnych koncepcje czasu i przestrzeni ulegały zmianie. Czas absolutny zmienił się w Einsteinowski czas własny, podlegający dylatacjom, przestrzeń kartezjańska przeistoczyła się w wielowymiarowe konstrukty matematyczne (np. czasoprzestrzeń) opisujące świat za oknem w rożnych skalach. Zmiana spojrzenia na czas i przestrzeń miała wielki wpływ na autorów SF, którzy zazwyczaj starają się sięgać poza granice poznania. Podczas prelekcji postaram się przedstawić nie tylko przegląd koncepcji czasu i przestrzeni, ale także pokazać przykłady literackie, naukowe i fantastyczne sposoby na ograniczenia współczesnej fizyki (na przykład przez wprowadzanie koncepcji podroży FTL – Faster Then Light).

Polecamy również punkt programu naszej współpracowniczki, Joanny “JJ” Kotek, która tym razem zajmuje się Marvelem i Afryką (link).

Cały program (niezwykle obszerny) znajdziecie TUTAJ.

Kogo z was będzie można spotkać na Pyrkonie? Może ktoś szykuje doktorowy strój?Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *