Doktor spotka Mary Shelley i Lorda Byrona

Mary Shelley i Lord Byron pojawią się w 12 serii Doctor Who. Choć informacje i plotki na ten temat krążyły już od bardzo dawna, nareszcie mamy oficjalne potwierdzenie. A czy powrócą też Cybermeni?

Ósmy odcinek 12 serii będzie zatytułowany The Haunting of Villa Diodati. Został napisany przez Maxine Alderton i Chrisa Chibnalla. Jego reżyserią zajęła się Emma Sullivan.

Mary Shelley i Lord Byron to kolejne historyczne postacie, które spotkamy w tej serii Doctor Who. Jeśli te nazwiska nic wam nie mówią (a powinny!), to już wyjaśniamy, o kogo chodzi.

Latem 1816 roku znany poeta Lord Byron wynajął posiadłość Villa Diodati nad jeziorem Genewskim. Tam spotkał się i zaprzyjaźnił z poetą Percym Bysshe Shelleyem, który podróżował ze swoją przyszłą małżonką Mary Godwin (Mary Shelley). John Polidori, osobisty lekarz Byrona, Shelley i Godwin wynajęli mały domek niedaleko Villa Diodati. Do grupy dołączyła także przyrodnia siostra Mary Claire Clairmont, z którą Byron miał romans.

Pogoda nie sprzyjała, więc towarzystwo bawiło się, czytając różne fantastyczne historie. Zainspirowani, postanowili stworzyć własne historie pełne grozy. To właśnie tutaj Mary Shelley napisała Frankensteina. 

Chris Chibnall potwierdził, że w ósmym odcinku pojawi się Mary Shelley. Zapytany, czy ma listę postaci historycznych, które chciałby, żeby pojawiły się w Doctor Who, odpowiedział:

Mamy taką listę, Tesla zdecydowanie na niej był. W kolejnych odcinkach serialu poznamy także Lorda Byrona i Mary Shelley. Odcinek napisała Maxine Alderton, ona jest ogromną miłośniczką romantyków. Akcja dzieje się w nocy, w której Shelley pisze Frankensteina. Ekipa będzie chciała ich odwiedzić, więc szukaliśmy sposobu, jak umieścić te postacie w niespodziewany sposób.

Wszystko wskazuje na to, że w postać Mary Shelley wcieli się Lili Miller ze zdjęcia powyżej. Natomiast Nadia Parkes ma zagrać jej przyrodnią siostrę. Więcej na temat gościnnych postaci przeczytacie tutaj.

W rozmowie z Radio Times showrunner również przyznał, że zobaczymy Mary Shelley:

Maxine Alderton, która napisała ten odcinek, ma na punkcie Mary Shelley i Byrona… nie bzika, jest ekspertką. Przestudiowała ich, kocha ich, wie o nich wszystko. Przyszła ze świetnym pomysłem. Nie mogliśmy się mu oprzeć. Myślę, że spędzenie nocy w nawiedzonym domu wraz z nimi, brzmi jak pierwotne terytorium Doctor Who.

W odcinku gościnne rolę zagrają bardzo młodzi aktorzy. Wyjaśnia to Chibnall:

Mamy bardzo młodą obsadę, gdyż Mary Shelley miała tamtej nocy 18 lat. Maxine świetnie podeszła do tych postaci, bo są taką młodą grupą ludzi. Czasem zapomina się o tym, że byli bardzo młodzi, gdy tworzyli te niesamowite dzieła.

Showrunner został zapytany również o Cybermenów. Od dawna pojawiały się plotki, że to właśnie oni zainspirują pisarkę do napisania Frankensteina. Jednak Chibnall był jak zwykle tajemniczy:

To historia o duchach. Bardziej szukałbym tutaj historii o duchach w Villa Diodati, gdyż ten dom wydaje się mi nawiedzony.

The Haunting of Villa Diodati zostanie wyemitowane 16 lutego o godz. 20.10 (czasu polskiego) na BBC One. Premiera odcinka w Polsce na kanale BBC First przewidywana jest na 1 marca.

Źródło: CultboxRadio TimesUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę. Obecnie możecie go czytać gdzieś indziej.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *