Doktor z piernika, czyli znowu jedziemy na północ!

Narzekaliście, że wszystko, co doktorowe w Polsce, odbywa się na południu. Staramy się to zmienić – co roku jesteśmy na Pyrkonie, a w czerwcu wywiało nas na Mazury. Z przyjemnością informujemy, że pod koniec września liczna reprezentacja redakcji pojawi się w Toruniu – na słynnym Coperniconie.

Od kiedy wpadliśmy po uszy w otchłań konwentów, słyszymy różne wariacje tego: dobra, dobra, tu się wam podobało? A byliście na Coperniconie? Ano nie byliśmy, a przynajmniej nie tłumnie i nie redakcyjnie, postanowiliśmy więc, że na tegorocznej, ósmej już edycji nie może nas zabraknąć. Mamy więc dla was listę punktów programu, które przygotują członkowie redakcji i współpracownicy Gallifrey. I mamy ogromną nadzieję, że spotkamy tam was!

piątek (22 września)

18:00 – Tylko idiota w budce? Czyli o “zmarnowanym potencjale” Dwunastego Doktora
Katarzyna Nowacka

Blok Popkulturowy, Popkulturowa 3 (budynek: Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Sala 4, 1 piętro)

Przed nami już tylko jeden odcinek z Peterem Capaldim w roli Doktora. Jak zdefiniować tę erę? Czy jego Doktor faktycznie był najbardziej niespójną z inkarnacji bohatera, czy też tak bardzo dojrzał przez trzy serie? Jak wpłynęło na niego odnalezienie Gallifrey i czy faktycznie zaszkodziło mu długie podróżowanie z Clarą? W jakim miejscu znajduje się obecnie Doktor i jak może to wpłynąć na kolejną inkarnację? A do tego dużo pięknych gifów, miejsce na dyskusję i fanienie Capaldiemu.

sobota (23 września)

13:00 – Ogarnąć wszechświat „Doctor Who”
Magdalena „Lierre” Stonawska

Blok Popkulturowy, Popkulturowa 3 (budynek: Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Sala 4, 1 piętro)

Ponad 50 lat, kilkunastu aktorów w głównej roli, niezliczona armia twórców, otchłań historii – „Doctor Who” ma jeden z najbardziej rozbudowanych fikcyjnych światów, rozciągający się przez czas, przestrzeń i media. Co się na niego składa, po co warto sięgnąć, jak się w nim nie zgubić na wieki?

15:00 – Gdy Doktora nie ma w pobliżu. O serialu “Class”
Katarzyna Nowacka

Blok Popkulturowy, Popkulturowa 4 (budynek: Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Sala 8, 1 piętro)

„Class” to doskonały serial science-fiction, który jakimś cudem nie podbił serc widowni w naszym kraju – czas to zmienić! Po prelekcji będziecie mieć do nadrobienia ledwie osiem odcinków dobrze napisanych relacji, nastoletniego angstu (ale nie w negatywnym tego wyrażenia znaczeniu) oraz niezwykle kreatywnych inwazji kosmitów. W pakiecie oferuję zaś poradniki z przykładami: “jak pisać dla nastolatków”, “jak zadbać o dobrą reprezentację” oraz “jak promować polską kulturę w Wielkiej Brytanii”. Zapraszam nie tylko fanów “Doctor Who”!

niedziela (24 września)

12:00 – Bo Doktor była westalką! O kobiecie w roli Doktora
Magdalena „Lierre” Stonawska

Blok Popkulturowy, Popkulturowa 1 (budynek: Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Sala 9, 2 piętro)

W połowie lipca świat zelektryzowała wieść, że w kolejną inkarnację jednego z ulubionych bohaterów popkultury wcieli się kobieta. Kosmita, choć długowieczny, zmienny i niczym nieograniczony, długo wstrzymywał się z takim krokiem. Czy słusznie? Co w „Doctorze Who” zmieni Doktor Jodie Whittaker i czy rzeczywiście to aż tak wielka rewolucja?

Tyle od nas, ale nie tyle o Doctor Who!

W piątek o 19:00 w bloku Konkursowym odbędzie się Konkurs Whomanistyczny, który poprowadzi Magda Lemańczyk:

Multimedialny konkurs whomanistyczny obejmujący tylko New Who. jeśli twierdzisz, że jesteś godny nazywać się Władcą Czasu, przyjdź i sprawdź swoją wiedzę.

Zdarza nam się mówić o sobie, że jesteśmy Władcami Czasu, chyba więc nie mamy wyjścia…

Natomiast w sobotę o 20:00 Katarzyna Czajka-Kominiarczuk poprowadzi prelekcję o tytule Zanim Doktor był kobietą:

Taka klasyfikacja postaci kobiecych w New Who i pytanie, jakie tropy przypisane tradycyjnie do bohaterek kobiecych wypełniają, a jakie łamią.

Cały program – oszałamiająco bogaty! – znajdziecie TUTAJ.

Z kim się zobaczymy w Toruniu?Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *