David Bradley o roli Williama Hartnella

Ceniony brytyjski aktor David Bradley, który wcieli się w rolę Williama Hartnella w „An Adventure in Space and Time”, fabularyzowanym dokumencie opowiadającym o początkach „Doctora Who”, opowiedział o swoich przygotowaniach do roli i zgłębianiu biografii aktora, którego znamy z roli Pierwszego Doktora.

William Hartnell urodził się w Londynie w 1908 roku. Wystąpił w wielu sztukach, filmach i telewizyjnych serialach, był ceniony zarówno przez publiczność, jak i innych aktorów. Często grał twardzieli – najlepszym przykładem jest rola w serialu komediowym The Army Game emitowanym w latach 1957-61, czyli niedługo przed „Doctorem Who”. Początkowo nie był do roli Doktora nastawiony zbyt entuzjastycznie. David Bradley opisał jego pierwszą reakcję:

Nie był przekonany, czy chce wystąpić w programie dla dzieci, szybko jednak doszedł do wniosku, że powinien wziąć w tym udział. Nie czuł się zbyt pewnie, to było dla niego coś zupełnie nowego, ale gdy już rozpoczął, włożył w tę rolę całego siebie.

„An Adventure in Space and Time” opowiada o początkach „Doctora Who” i osobach, które go stworzyły. Hartnella postrzegano jako osobę dość nieprzyjemną, ale, jak wyjaśnia David Bradley, scenariusz filmu pokazuje zarówno jego złe, jak i dobre strony.

Miał reputację osoby kłótliwej i niezbyt sympatycznej, z którą trudno się współpracowało. Jednak z opowieści jego kolegów wynika, że przede wszystkim był perfekcjonistą. Stawiał sobie poprzeczkę wysoko i był równie wymagający wobec wszystkich wokół.

Hartnell stworzył wzorzec postaci, w którą później wcieliło się dziesięciu innych aktorów. Stał się żywym symbolem serialu.

Był zapraszany do szkół, pojawiał się w stroju Doktora. To wspaniałe i wzruszające. Widać wyraźnie, że kochał tę postać i jej popularność i trudno mu było się z tym rozstać. To ten element, który Mark Gatiss postanowił podkreślić w scenariuszu.

Pogarszający się stan zdrowia zmusił Williama Hartnella do przejścia na emeryturę. Wraz z postępującą chorobą pogarszały się relacje aktora i twórców serialu.

Być może widział, że osoby, które dołączały do ekipy, kolejni reżyserzy i aktorzy, nie są aż tak mocno zaangażowani. Jeśli tak było, zapewne okazywał swoje niezadowolenie. W filmie Gatissa pojawia się ta smutna nuta – gdy do Hartnella zaczyna docierać, że brakuje mu sił, by dalej pracować nad „Doctorem Who”.

David Bradley dorastał przy tym serialu – najlepiej pamięta erę Hartnella, Troughtona i Pertwee. Niedawno też widzieliśmy go w odcinku Dinosaurs on a Spaceship. Czy Doktor Matta Smitha przypomina w jakimkolwiek stopniu Doktora Williama Hartnella?

Podziwiam jego grę, ma w sobie tę ciekawość i ekscentryczność niezbędną w tej roli. Nie jest podobny do Hartnella, ale myślę, że pewne cechy są wspólne dla wszystkich odtwórców tej roli.

David Bradley następująco podsumował swoje wrażenia z kręcenia filmu:

To była jedna z tych wspaniałych ról, których nigdy nie zapomnę. Składamy hołd czemuś, co jest częścią historii telewizji od pięćdziesięciu lat. Mam nadzieję, że jak najwierniej oddałem charakter człowieka, którego bardzo podziwiam.

Źródło: bbc.co.uk

One thought on “David Bradley o roli Williama Hartnella

  1. William stworzył podwaliny dla serialu, który dziś tak kochamy :) Myślę, że należą mu się wielkie brawa, bo nie tylko przedstawił widzom Doktora, ale także miał ogromny wpływ na jego dynamiczność jako postaci – przez 11 regeneracji Doktor zmienił się z nieprzyjemnego marudera na szalonego podróżnika z budką, który łatwo przywiązuje się do ludzi (choć wcale tego nie chce) i stawia ich dobro ponad swoje. Ogromny ukłon w stronę Pierwszego Doktora! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *