Czy Doctor Who grozi anulowanie?

Fani uwielbiają marudzić i wieszczyć klęski, więc regularnie pojawiają się defetystyczne wypowiedzi, że oglądalność spada i Doctor Who jest na krawędzi upadku. Sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana – sama oglądalność to nie wszystko. Pomijając już nawet fakt, że same liczby tak naprawdę niewiele nam mówią bez kontekstu zwyczajów odbiorców, które, jak pewnie widzicie na własnym przykładzie, ciągle się zmieniają.

BBC odniosło się do tych opinii – w osobie Piersa Wengera, byłego producenta wykonawczego (współpracował ze Stevenem Moffatem i był głową działu produkcji fabularnej BBC Wales). Wówczas przypieczętował wybór Matta Smitha do roli Jedenastego Doktora, a później też Jodie Whittaker – jest dziś osobą, która zleca produkcję programów dla BBC.

Jeśli Doctor Who miałby zostać anulowany, to właśnie Piers Wenger miałby tu coś do powiedzenia i jak mało kto zna sytuację ze wszystkich stron. Wenger uspokaja, że status Doctor Who w brytyjskiej korporacji się nie zmienia – stwierdza wręcz, że od ewentualnej przerwy w produkcji i emisji dzieli nas bardzo daleka droga.

Mówiąc szczerze – pracowałem sam przy Doctor Who, byłem producentem, i mogę z przekonaniem powiedzieć, że pod względem produkcyjnym serial nigdy nie był w lepszym zdrowiu. Jest świetny i trzyma się bardzo wysokich standardów produkcyjnych.

To ważny serial dla młodszej widowni. Ciągle oglądają go całe rodziny. Obecnie coraz mniej produkcji ma taką moc jednoczenia pokoleń. To dla nas bardzo ważne, więc serial również jest dla nas bardzo cenny.

Wiele czasu minie, zanim postanowimy odłożyć go na półkę.

Wenger odniósł się też do innego z fanowskich przekonań – że produkcja Doctor Who kosztuje BBC fortunę, więc jeśli spada oglądalność, to stacja może uznać, że już się nie opłaca w niego inwestować. Nie tylko BBC jednak finansuje produkcję, ale też międzynarodowi partnerzy. No i zarabia też oczywiście na wszystkim, co wokół serialu powstaje – a zabawki i gadżety sprzedają się świetnie.

Warto więc nauczyć się odróżniać własne preferencje i nie traktować ich jak obiektywnej diagnozy kondycji produkcji – to, że nam się coś podoba lub nie, w tym kontekście nie ma większego znaczenia. Ile wybitnych seriali zostało anulowanych przedwcześnie? Nawet te, które uważaliśmy za najwspanialsze, nie były naszymi opiniami chronione. Może więc spróbujmy się cieszyć, że BBC kocha Doctor Who – ostatnio, kiedy nie kochało, fani dostali kilkanaście lat przerwy…

Źródło: Radio TimesExnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *