Czas na powrót do mroku klasycznych serii. Wywiad z Benem Wheatleyem

Wszyscy zastanawiamy się już od miesięcy, jaki będzie Dwunasty Doktor. Wiek Petera Capaldiego skłania nas raczej ku opcji – poważniejszy, mroczniejszy, może mniej sympatyczny niż jego poprzednik? Ale tak naprawdę nie wiemy jeszcze nic. Ben Wheatley, reżyser pierwszego odcinka, udzielił wywiadu, w którym uchylił nieco rąbka tajemnicy i opowiedział o tym, jak w nowej serii odbijać się będzie mroczniejszy klimat czasów Toma Bakera.

Ben Wheatley znany jest ze swojego mrocznego stylu. Pisaliśmy już o nim tutaj.

io9: Reżyserujesz pierwszy odcinek Petera Capaldiego w roli Doktora – to w tym odcinku musi wypracować wszystkie swoje manieryzmy, które staną się wizytówką jego epoki w serialu. Jak się Wam pracuje?

Ben Wheatley: Peter Capaldi jest wielkim fanem „Doctora Who”, zna ten serial doskonale. Wszystko, co robi, jest bardzo starannie przemyślane i zaplanowane. Pamiętam, że na początku, gdy zaproponowano mi pracę nad serialem, byłem bardzo zdenerwowany właśnie z tego powodu, że mój odcinek będzie tak ważny. Jak dobrze ukształtować debiut nowego Doktora? Ale kiedy dowiedziałem się, kto będzie grać tę postać – problem zniknął. Capaldi jest świetnym aktorem. Poczułem wielką ulgę. Gdyby był to znowu ktoś mało znany – jak Matt Smith na początku – ktoś, kogo dopiero trzeba rozpracować, byłoby o wiele trudniej. Z Capaldim zaś wystarczy spojrzeć na jego bogaty dorobek, karierę złożoną ze wspaniałych ról – z których każda jest inna. Mam sporo szczęścia.

Marzyłem o tym od dawna. Poprosiłem mojego agenta, żeby spróbował mnie wkręcić do tej pracy. Byłem fanem „Doctora Who” jako dziecko i chciałem zrobić coś, co ucieszyłoby tego młodszego mnie. Praca na planie to wielka radość dla geeka. Mogłem wejść do TARDIS trzymając w dłoni soniczny śrubokręt… To było niesamowite. I inne rzeczy też. Dużo ekscytujących rzeczy, o których jednak nie mogę opowiedzieć.

6

Praca z aktorem obdarzonym taką charyzmą musi być ekscytująca. Może zachowywać się dziecinnie, ale ciągle jest trochę przerażający. Widzi się w internecie głosy fanów zaniepokojonych tym, że pierwszy odcinek pewnie będzie bardzo mroczny, skoro to Ty będziesz go tworzyć. Ale dlaczego serial nie miałby się stać mroczniejszy? W Doktorze zawsze było trochę mroku.

O tak, „Doctor Who” zawsze był mroczny, nawet w swojej współcześniejszej odsłonie. Mroczna była epoka Toma Bakera, na przykład gdy zostawia Leelę – towarzyszkę, którą bardzo lubił – po prostu się śmieje. Nie ma załamania, nie ma łez. Śmieje się i idzie dalej. Ten serial jest szalony. To serialowy potwór. Jedna historia ciągnąca się przez osiem lat [nowych serii]… Zrobili już wszystko, wszystko już zostało wypróbowane. Wydaje mi się więc, że odcinki, nad którymi teraz pracujemy, będą powrotem do stylu klasycznych seriali. Ale sami się przekonacie. Musicie jeszcze trochę poczekać.

Źródło: io9

W dalszej części wywiadu Ben Wheatley opowiada o swoim nowym projekcie – filmie na podstawie powieści High Rise J.G. Ballarda. Zainteresowanych również tym odsyłamy do oryginału, pozostałych zaś tradycyjnie pytamy o opinie. Podoba Wam się taki kierunek? Marzy Wam się mroczniejszy Doktor czy może uważacie, że to nie jest dobry pomysł i wolelibyście zobaczyć Dwunastego Doktora w innym klimacie?

Przypominamy również o KONKURSIE na naszym fanpage’u. Serdecznie zapraszamy do udziału!Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

7 thoughts on “Czas na powrót do mroku klasycznych serii. Wywiad z Benem Wheatleyem

  1. Mi się wydaje, że w tym serialu właśnie najlepsze jest to że wciąż wszystko się zmienia.Nowy doctor to nowy charakter, nowi wrogowie, nowe przygody. A mroczny klimat podkreśli odmienność Peter’a.Obejętnie co by się nie stało ja zawsze będe kochać, każde wcielenie naszego Władcy Czasu xD

  2. Świetne informacje. Era Philipa Hinchcliffe’a to jeden z moich ulubionych okresów w serialu, podczas którego powstało wiele świetnych epizodów :)

  3. Pytanko trochę nie na temat ale prosiłabym o odpowiedź.Wiecie może kiedy bd 8 sezon?Chodzi o premiere w Polsce ,miesiąc i dzień, coś takiego xD

    1. W Polsce, jeśli BBC nie zmieniło zdania, będzie zapewne dzień po brytyjskiej emisji. A kiedy ta będzie – jeszcze nie wiadomo. Okolice sierpnia, września, października, zapewne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *