Co Jodie Whittaker sądzi o Doctor Who?

W portalu IGN ukazał się esej autorstwa Jodie Whittaker, stanowiący odpowiedź na pytanie, czym jest dla niej Doctor Who. Całość możecie przeczytać tutaj, a my mamy dla was najciekawsze fragmenty.

Dla Jodie Whittaker, pierwszej kobiety, która wciela się w postać Doktor, Doctor Who jest równoznaczny z różnorodnością:

Doctor Who celebruje zmianę i inkluzywność; przeszłość i przyszłość; ludzi i stworzenia, których nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Jako aktor, jako człowiek – czuję ekscytację na myśl o tych nieskończonych możliwościach, które dostrzegam, gdy wcielam się w Doktor.

Nie mniej istotne jest to, że serial jest skierowany do wszystkich – bez względu na wiek, płeć i popkulturowe zainteresowania.

Mamy tu akcję i przygody, emocje i humor. Jest epicki i bywa straszny. Można go oglądać w gronie rodzinnym i nikt nie poczuje się wykluczony – pod tym względem myślę, że jest unikatowy.

Zwraca też uwagę na to, jak wielką rolę w Doctor Who odgrywają jego fani: to oni budowali jego kolejne epoki, a miłośników serialu można spotkać w każdym zakątku świata. Zdaniem Jodie Whittaker to oni tworzą ten serial. Ma zarazem nadzieję, że 11 seria przyciągnie nowych widzów, którzy za sprawą fascynacji Doktor zaczną jeździć na konwenty i mocniej się angażować w fandom. Udział w Comic-Conie musiał zrobić na aktorce ogromne wrażenie – wcześniej nie miała okazji pojawić się na takiej imprezie jako fandomowa gwiazda – i obszernie opowiada o tym, jakie wrażenie wywarły na niej osoby przebrane za jej bohaterkę, choć było to jeszcze przed emisją serii. Wspomina również spotkanie z nastoletnią fanką cierpiącą na poważną chorobę. Rozmowa z nią wywarła na Jodie ogromne wrażenie i pozwoliła jej dostrzec, jak ważny bywa Doctor Who dla fanów.

To jest właśnie moc tego serialu i to na nią właśnie chcemy postawić, szanując równocześnie to, co już przeminęło. Chcemy też sięgnąć ku nowej widowni, bo wierzymy, że możemy zainteresować serialem jeszcze szersze grono odbiorców.

Sama jest właśnie nową fanką – nie znała serialu zbyt dobrze, gdy dostała w nim główną rolę. Dzięki temu łatwiej jest jej postawić się na pozycji nowych fanów, którzy serial odkrywają lub dopiero odkryją. Dla jak wielu z nich tą pierwszą, najbliższą sercu Doktor będzie właśnie Trzynasta?

Jako nowa whovianka odbieram serial jako niesamowicie angażujący, inkluzywny i trafnie oddający świat, w którym żyjemy i to, co się w nim dzieje; używający tego wszystkiego, by opowiadać nowe historie.

To ciekawa perspektywa – bo wcześniej dla Jodie Whittaker z Doctor Who najbardziej kojarzył się jej bliski znajomy i kolega po fachu, David Tennant.

To fascynujące, budować teraz własną tożsamość, szukać Doktor w sobie. Jednak to dzieje się tak szybko – staje się częścią mnie. Ten rytm, historie pisane przez Chrisa Chibnalla w jego energetycznym, budzącym nadzieję, pełnym światła stylu, dzięki któremu tak doskonale gra się tę postać, choć potrzebne jest naprawdę dużo kofeiny. Dziwnie się więc czuję, bo gdy teraz ktoś mówi Doctor Who, moim pierwszym skojarzeniem… jestem ja.

Jodie pięknie pisze też o tym, jaka jest Trzynasta Doktor:

To Doktor pełna nadziei, gotowa na to, by do każdego nowego doświadczenia podchodzić z optymizmem.

Jest też świadoma tego, że jej objęcie roli Doktor jest ciągle dla niektórych kontrowersyjne.
Doktor się regeneruje. Zmienia się. Wraz z tym przychodzi świętowanie zmiany, ale dla niektórych ludzi pojawia się tu również lęk przed zmianą. To, że otrzymałam możliwość wcielenia się w tę postać oznacza, że Doktor może przyjąć każdą formę i jest to integralną częścią serialu.
Świat jest trochę bardziej skomplikowany niż pokazują to media:
Przyglądam się mężczyznom i kobietom przez całe życie. Chłopcy mają wokół siebie mnóstwo różnych kobiet i mężczyzn, którzy są dla nich wzorami i inspiracją. Nie wszyscy nasi bohaterowie wyglądają tak samo, więc również ci, którzy inspirują nas z ekranów telewizorów, nie powinni być wszyscy tacy sami.
Jej zdaniem Doctor Who nie odniósłby takiego sukcesu, gdyby nie patrzył w przyszłość i nie oswoił się z ciągłą zmianą. Dlatego ma fanów na całym świecie, pochodzących z różnych środowisk i kultur i dlatego przemawia do każdego z nich. Zawsze, gdy pojawia się nowy Doktor, niektórzy reagują rozczarowaniem i tęsknotą za poprzednim, ale ta zmiana sprawia, że serial jest tak ekscytujący – nie sposób przewidzieć, co się zaraz wydarzy, nigdy więc nie staje się nudny.

Co sądzicie o wizji Jodie Whittaker? Podobnie postrzegacie serial czy z którąś z jej opinii się nie potraficie zgodzić?Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *