Catherine Tregenna napisze odcinek 9 serii

Doczekaliśmy się wreszcie scenarzystki! I jednej z pierwszych informacji o 9 serii.

tregenna-25-11-2014-2W elitarnym gronie scenarzystów Doctora Who witamy Catherine Tregenna. To nie będzie jej pierwsza wizyta w Whoniversum – napisała scenariusze do czterech odcinków TorchwoodOut of Time, Captain Jack Harkness, Meat i Adam. Za drugi z wymienionych była nominowana do nagrody Hugo. Jest znana również z pracy przy takich serialach jak EastEndersLaw & Order UK Casualty.

Nie jesteśmy pewni, czy to już absolutnie potwierdzona informacja, ale nie przeszkadza nam to tańczyć z radości. Brakowało pań na liście scenarzystów Doctora Who – stanowią zdecydowaną mniejszość. Jedyną dotychczas scenarzystką New Who była Helen Raynor, która popełniła dwa podwójne odcinki: Dalekowie na Manhattanie („Daleks in Manhattan”)/Ewolucja Daleków („Evolution of the Daleks”) oraz Manewr sontarański („The Sontaran Stratagem”)/Zatrute niebo („The Poison Sky”) odpowiednio w trzeciej i czwartej serii. Dość marnie, prawda?

feminism-25-11-2014

W czasach klasycznych też nie było najlepiej – odcinek The Ark z czasów Pierwszego Doktora przypisuje się Lesley Scott, ale prawdopodobnie to jednak nie ona go napisała; pierwszą kobietą, która ma na koncie scenariusz odcinka Doctora Who, byłaby więc Barbara Clegg, twórczyni historii z czasów Piątego Doktora, Enlightenment z 1983 roku. Inna scenarzystka, Rona Munro, napisała ostatni odcinek Classic Who, Survival (1989). Dołóżmy jeszcze pół pisarskiego duetu, Jane Baker, która wraz z mężem Pipem stworzyła historie z czasów Szóstego i Siódmego Doktora: The Mark of the Rani (1985), The Trial of a Time Lord (1986) i Time and the Rani (1987). I tyle. Kiepsko? Powiedziałabym wręcz, że tragicznie… Jako że scenarzystów można się doliczyć niemal setki. Ale nie narzekajmy, bo idzie ku lepszemu.

Na koniec przytoczę jeszcze słowa Neila Gaimana, który jakiś czas temu wypowiadał się na temat problemu braku kobiet na liście scenarzystów Doctora Who:

Współpracuję z ekipą „Doctora Who” od sześciu lat. Producentom i redaktorom scenariuszy (z których większość stanowią kobiety) zawsze bardzo zależało na tym, by w grupie scenarzystów było więcej kobiet. Z wieloma się kontaktowano – wiem, że Steven Moffat osobiście zwracał się do wielu scenarzystek, na drodze ciągle jednak stawały problemy z terminami i odmowy. To bardzo frustrujące – podejrzewam, że przede wszystkim dla niego, bo to on wychodzi z tymi propozycjami. Jest to więc priorytetowa kwestia również dla twórców.

Przyczyną takiego stanu nie jest więc raczej zła wola producentów – mamy nadzieję, że pojawienie się Catherine Tregenna na liście scenarzystów 9 serii to dopiero początek wielkich zmian.

O podobnym problemie – deficycie kobiet na stanowisku reżysera – pisaliśmy à propos Rachel Talalay w tym artykule.

Źródła: Nerdisttumblr Neila Gaimana i WhovianFeminism.Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

4 thoughts on “Catherine Tregenna napisze odcinek 9 serii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *