Kim była kobieta ze stodoły na Gallifrey?

Steven Moffat odniósł się do teorii fanów na temat tego, kim jest tajemnicza kobieta, która gościła Doktora na Gallifrey.

barn-27-05-2016-2Stodoła na Gallifrey, mocno kontrastująca zarówno z tym, co ją otacza, jak i z tym, jak wyobrażamy sobie planetę Władców Czasu, to kontrowersyjny obiekt, o którym niewiele wiemy, choć pojawił się w serialu już trzykrotnie. W rocznicowym odcinku Dzień Doktora (“The Day of the Doctor”) był scenerią kulminacyjnych scen z Doktorem Wojny i Momentem, w tej samej stodole mały chłopiec, być może Doktor, został przestraszony przez Clarę w Posłuchaj (“Listen”), zaś w Z piekła rodem (“Hell Bent”) Doktor udało się do niej, aby w środku przygotowywać się do konfrontacji z innymi Władcami Czasu.

W drugim ze wspomnianych odcinków dwie postacie – których nie widzimy – rozmawiały z troską o tymże małym chłopcu i jego niepewnej przyszłości. W trzecim zaś pojawiła się tajemnicza starsza kobieta, która zdawała się komunikować z Doktorem bez słów i doskonale go rozumieć – i wspierać. Czy była jego matką? Taka jest chyba najpopularniejsza z fanowskich teorii. Do niej właśnie odniósł się Steven Moffat:

Nie wiemy, kto to jest i wiedzieć nie powinniśmy. Przyjrzyjmy się jednak temu, co wiemy: że Doktor jest szlachetnie urodzonym członkiem społeczeństwa Władców Czasu, więc nie wydaje się prawdopodobne, by jego matka urzędowała w stodole. Co więc robił w stodole i kim były osoby, które tam do niego przyszły? Doktor nie chce mi tego powiedzieć. Pomyślałby kto, że ten bezimienny pielgrzym po czasie i przestrzeni ma jakieś tajemnice…

Pisanie o przeszłości Doktora jest zawsze bardzo zabawne. Musisz zostawiać furtki – nie można niczego zbytnio dookreślić. A przynajmniej ja tak to widzę. Lubię dawać widzom wybór. Oglądając Posłuchaj (“Listen”) możesz uznać, że ten chłopiec to mały Doktor i świetnie – ale możesz też tak nie uważać i też jest dobrze. Powtarzam zawsze, że headcanon jest ważny, bo to właśnie w głowie i sercu widza dzieje się fabuła.

Co jeszcze wiemy o tej bohaterce?

woman-27-05-2016Nie ma imienia – w oficjalnych materiałach jest po prostu Kobietą (The Woman). Można się w tym momencie zacząć doszukiwać jakiegoś powiązania z inną tajemniczą Kobietą – która pojawiła się w Końcu czasu (“The End of Time”), najpierw nawiązując kontakt z Wilfem, a później pojawiając się u boku Rassilona. Ją też uznaje się czasami za matkę Doktora – Russell T Davies chciał właśnie tak ją przedstawić, ale ostatecznie uznał, że lepiej pozostawić widzów w niepewności.

Podsumowując – nic nie wiadomo. A kiedy jeszcze zaczniemy się zastanawiać nad pokręconą strukturą społeczną Władców Czasu możemy zacząć mieć wątpliwości, czy Doktor w ogóle miał matkę… A jak wy sądzicie? Macie jakieś teorie? Lubicie te strzępki informacji o przeszłości Doktora czy wolelibyście, żeby twórcy już w tym nie grzebali?

Źródło: CultBoxExnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

9 thoughts on “Kim była kobieta ze stodoły na Gallifrey?

      1. Została na Ziemi w XXII wieku, wyszła za mąż, urodziła pół-ludzkiego syna. Ale co ostatecznie się z nią stało potem – nie wiadomo.

    1. Została rozproszona przez Doktora i o nim w tamtej chwili myślała więc niech Moffat nie gada głupot bo to musiał być Doktor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *