Audible – słuchowiska, audiobooki i adaptacje odcinków Doctor Who

Jeśli szukacie audio-produkcji związanych z Doctor Who, to Audible jest dla Was doskonałym rozwiązaniem. W niniejszym wpisie wytłumaczę dokładnie jak działa i jak z niego korzystać.

Audible logo

Czym jest Audible?
Audible to sklep internetowy zarezerwowany dla słuchowisk i audiobooków. Nie posiada polskiej domeny, ale usługa jest bez problemu dostępna w Polsce. Jego zasoby są przeogromne, mają zarówno produkcje fantasy/SF, jak i produkcje obyczajowe czy nawet audiobooki popularnonaukowe, jak choćby książki Richarda Dawkinsa, a w tym roku ukazała się u nich adaptacja słynnego komiksu Sandman Neila Gaimana. Znajdziecie tam zarówno produkcje czytane przez jednego narratora, produkcje 'full cast’ (z grupą aktorów), jak również całe paczki słuchowisk i audiobooków (jak paczka słuchowisk z danym Doktorem, paczka książek Jane Austen, czy paczka książek H.G. Wellsa). Z samego Doctora Who, wyszukiwarka Audible znajduje ponad 700 tytułów; wliczają się w to m. in. słuchowiska Big Finish, audiobooki, słuchowiska z serii The Lost Stories, audio-adaptacje wielu klasycznych odcinków, a nawet rekonstrukcje odcinków zaginionych w formie słuchowiska (oryginalne dialogi plus narrator), również sprzedawane całymi paczkami.

Jak to działa?
Żeby korzystać z Audible, musicie oczywiście założyć konto i podpiąć do niego kartę płatniczą. Ponieważ Audible jest połączone z Amazonem, możecie zarejestrować się w Audible za pomocą konta Amazona. Z platformy możecie korzystać za pomocą przeglądarki lub za pomocą aplikacji na Windows 10, Maca, iOS czy też Androida. Po kupieniu jakiegoś produktu, pojawi się on w Waszej Bibliotece; jeżeli korzystacie z przeglądarki, możecie od razu zacząć słuchać. Jeżeli korzystacie z aplikacji, audiobooka trzeba najpierw pobrać na swoje urządzenie, ale kiedy już to zrobicie – możecie słuchać nawet gdy jesteście offline. System oczywiście zapamiętuje, gdzie skończyliście, nawet jeśli słuchacie jednej produkcji na kilku urządzeniach.

Ile to kosztuje?
Pewnie najważniejsze pytanie w tym tekście. Miesięczna subskrypcja kosztuje 8 funtów (około 40 zł) i już to może być dla niektórych niewygodne – trzeba się wyposażyć w osobne konto walutowe, sklep nie obsługuje transakcji złotówkowych. Funkcjonuje co prawda miesiąc darmowego okresu próbnego, ale oczywiście i tak trzeba podpiąć kartę, aby z niego korzystać. To jednak dopiero początek problemów – Audible niestety nie jest tanie. Miesięczna subskrypcja nie daje swobodnego dostępu do wszystkich zasobów, bo ponad 90% tytułów ma oprócz tego swoją własną cenę, sięgającą niekiedy nawet kilkudziesięciu funtów. Są jednak sposoby, żeby to wygodnie obejść.

Jak korzystać z Audible?
Platforma posiada swoją własną walutę – Kredyty. Miesięczna subskrypcja oznacza, że raz w miesiącu dostajecie 1 Kredyt. Jeżeli w ciągu miesiąca go nie wydacie, nie ma to znaczenia – po miesiącu dostajecie kolejny, a poprzedni i tak zostaje w Waszym portfelu. Każdą produkcję na Audible możecie kupić za cenę 1 Kredytu. Jeden audiobook miesięcznie za 40 zł to nadal nie jest rewelacyjna cena, ale już tłumaczę dalej – Audible ma system zwrotów. Po odsłuchaniu jakiejś produkcji, możecie wejść w zakładkę [My Account] -> [Purchase History] i zwrócić ją do sklepu – wówczas tytuł zostanie usunięty z Waszego urządzenia i z Waszej Biblioteki, a w zamian dostajecie z powrotem 1 Kredyt, którego możecie od razu ponownie użyć do kupienia kolejnej produkcji. Jeśli nie zależy Wam na trzymaniu audiobooków na swoim urządzeniu i częstym wracaniu do niego, to jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W ciągu pół roku można bez problemu zwrócić 6-8 tytułów. Po przekroczeniu tego limitu zwroty nadal są możliwe, tyle, że od tej pory trzeba się zwrócić do obsługi klienta aby to zrobić; a po pół roku następuje reset i znów można zwracać tytuły do woli. Oprócz tego, możecie oczywiście spróbować korzystać z Audible grupowo, wystarczy się umówić kto i w którym miesiącu dostaje nowy Kredyt i które produkcje zostawiacie w Bibliotece, a które możecie zwrócić. Kiedyś był jeszcze dostępny ukryty wariant, tzw. Srebrne Członkostwo, które w pewnym sensie obniżało miesięczną opłatę, ale zdaje się, że platforma wycofała się z tego nie dalej jak 2 miesiące temu.

Czy oprócz tego są dodatkowe promocje dla subskrybentów? 
Jak najbardziej. Przede wszystkim, jest pewna ilość produkcji dostępnych całkowicie za darmo (rzecz jasna, tych nie można zwrócić do sklepu), które możecie znaleźć tutaj. Nie jest tego dużo, nie są to jakieś bestsellery (choć w kwietniu ze względu na epidemię udostępniano Harry’ego Pottera), ale na pewno nie będziecie się przy nich nudzić. Jednym z ostatnich tego typu tytułów na jakie natrafiłem było słuchowisko The Jungle Book. The Mowglie Stories Rudyarda Kiplinga z Sachą Dhawanem w roli dorosłego Mowgliego (!). Oprócz tego, często Audible oferuje wyprzedaże, jak 'wszystko z listy za 2 funty’, 'kup 3 tytuły za 2 Kredyty’ lub 'kup 2 tytuły za 1 Kredyt’. Jeśli słuchacie dużo książek i zależy Wam na zatrzymaniu ich w swojej Bibliotece, to są subskrypcje dające Wam 2 Kredyty miesięcznie za 15 funtów, lub subskrypcje od razu na cały rok.

Podsumowując, uważam, że Audible to bardzo opłacalny zakup, zwłaszcza jeśli jesteście fanami Doktora, bo tytułów z nim jest tam masa. Oczywiście nie mają dostępu do wszystkiego – sam ubolewam nad brakiem serii Gallifrey czy słuchowisk z Time Lord Victorious (mają w ofercie jedynie Minds of Magnox), ale i tak nie sposób się tam nudzić. Korzystam z tej platformy od kilku miesięcy i szczerze polecam ją każdemu, kogo interesują anglojęzyczne audio-produkcje. Jeśli macie jakieś pytania, czy nawet jeśli chcecie zapytać o dostępność konkretnych tytułów – piszcie w komentarzach.

Tekst powstał wyłącznie po to, aby ułatwić polskim fanom poszukiwanie produkcji związanych z Doctor Who. Redakcja nie pobiera żadnych korzyści wynikających z jego napisania.



Pasjonat fantastyki naukowej oraz brytyjskiej literatury i popkultury. Poza samym serialem (włącznie z tzw. Classic Who) jest też obeznany z innymi mediami współtworzącymi uniwersum (książkami, słuchowiskami, komiksami), związany z Gallifrey.pl od roku 2017. Regularnie pojawia się na konwentach jako prelegent z wykładami nt. „Doktora Who”. Okazyjnie łączy siły z Dominikiem, tworząc filmy na jego kanał na YouTubie. Zawodowo realizuje doktorat z nanotechnologii oraz prowadzi program „Kanapa Fizyków” na YouTubie.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *