Ada Lovelace i Noor Inayat Khan – za kulisami

W drugim odcinku 12 serii Spyfall Część 2 („Spyfall Part Two”) poznaliśmy dwie cudowne kobiety: Ada Lovelace i Noor Inayat Khan. BBC opublikowało materiał zza kulis, w którym twórcy opowiadają o tych dwóch ważnych postaciach historycznych. Przetłumaczyliśmy dla was wypowiedzi twórców serialu..

Chris Chibnall: Ada i Noor są bardzo niezwykłymi kobietami. Myślę, że jest w nich więcej historii niż możemy opowiedzieć podczas historii w ramach Doctor Who. 

O naszych bohaterkach wypowiedziała się także jedna z kobiet pracująca przy tworzeniu serialu. Niestety wyjątkowo osoby wypowiadające się w tym filmiku nie zostały podpisane, więc [omimo naszych chęci nie udało się nam rozpoznać tej pani.

Kobieta z produkcji: Ada Lovelace była XIX wieczną arystokratką, ale na swój własny sposób była pierwszym programistą komputerowym. Napisała pierwszy algorytm, pracowała z Charlesem Babbagem, który wynalazł pierwszy mechaniczny komputer.

Chibnall: On zbudował tę maszynę, a ona była tą, która zobaczyła jej możliwości. Zaangażowanie jakie miała w ten wynalazek i myśli, które nią kierowały, przedarły się przez czas i stały się tak jakby fundamentami dzisiejszej nauki o komputerach.

Chibnall: Noor Inayat Kahn była pierwszą kobiecą oficer wykonawczą specjalnych operacji, a przede wszystkim szpieginią, która została osadzona za liną wroga. Była pierwszą brytyjską muzułmańską bohaterką podczas wojny.

Kobieta z produkcji: Przenosiła swój sprzęt, chowała go pod podłogą, czuła się osamotniona i jej jedynym pewnego rodzaju połączeniem były wiadomości, które przesyłała. Ja osobiście zrozumiałam, jak samotnie musiała się czuć w tym bardzo niebezpiecznym mieście.

Chibnall: Jest postacią godną uwagi, a my opowiadamy maleńki fragmencik z jej życia, a jest tam pełna historia, którą można poznać. Była niesamowita.

Cały filmik znajdziecie poniżej:

Mamy także osobny wpis o postaciach historycznych, które pojawiły się w Spyfall Część 2 – znajdziecie go tutaj. Więcej o Noor Inayat Khan możecie dowiedzieć się z naszych wpisów: W Spyfall wycięto scenę z Noor Inayat Khan oraz Noor Inayat Khan – bohaterka II wojny światowej w 12 serii. Oczywiście polecamy wam także nasze wrażenia z tych dwóch odcinków: Wrażenia po pierwszej częściwrażenia po drugiej części oraz recenzja Lierre.

Źródło: YoutubeUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *