Zmarł Spencer Chapman

Dzisiaj mamy dla Was smutne wieści – w wieku 84 lat zmarł Spencer Chapman, scenograf, który pracował nad kilkoma odcinkami jeszcze w erze Pierwszego Doktora.

Jego pierwszą historią była „The Dalek Invasion of Earth” z 1964 roku, nagrywana w Riverside Studios w Hammersmith w Londynie. Oryginalny projektant Daleków, Raymon Cusick nie mógł zająć się historią, w której kultowi wrogowie Doktora po raz pierwszy powrócili na nasze ekerany. Stery przejąć musiał stosunkowo nowy scenograf – właśnie Chapman. Jak wspominał w 2016 roku:
Cieszyłem się każdą chwilą. Miałem szczęście pracować w tak wielkim studiu. A największą rzeczą był latający spodek. Jak wszyscy najlepsi projektanci BBC, z taśmy klejącej i lepkiego gipsu, stworzyłem coś, co uważałem za latający spodek.
Spodek Daleków, który zaprojektował Chapman
Część historii została nakręcona w centrum Londynu. Dalekowie przeprawiali się przez Westminster Bridge i przemieszczali się w dół ulicy Whitehall.
Zaprojektowałem mały kształt, który uznałem za logo Daleków. Chodziłem z białą pastą do butów naklejając go na różne przedmioty na Trafalgar Square, aż zostałem zatrzymany przez policję. Powiedziałem, że zetrę to, jeśli pozwolą nam najpierw nam na nagranie.
Drugą i ostatnią okazją do pracy nad „Doctor Who” był dla Spencera Chapmana kilka miesięcy później odcinek „The Space Museum” (to ten z Pierwszym chowającym się w Daleku).
 

Chapman pracował wiele lat dla BBC projektując scenografię do kilku odcinków „Sagi Forsyte’ów”. Pracował też nad takimi produkcjami jak Vanity Fair, Roads to Freedom, Z CarsRoadshow Disco, Private Schulz, „Alicja w Krainie Czarów” (1985 rok) czy Anything More Would Be Greedy.

 

Źródło: Doctor Who News, źródło zdjęcia: Twitter


Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *