Wywiady z twórcami odcinka noworocznego cz. 2 – Adjani Salmon, Chris Chibnall i Anetta Laufer

Już dzisiaj premiera odcinka noworocznego, w którym Trzynasta będzie stawiać czoła Dalekom. Cały czas od nowa i od nowa. Więcej o odcinku przeczytacie tutaj, natomiast tymczasem mamy dla Was drugą część wywiadów, tym razem wypowiedzą się Adjani Salmon, który gra w odcinku Nicka, Chris Chibnall, autor scenariusza i showrunner, a także Anetta Laufer, reżyserka odcinka.


Wywiad z Adjanim Salmonem (Nick)

Czego widzowie mogą się spodziewać od „Sylwestra Daleków” (Eve of The Daleks)?

Ten odcinek jest o nieśmiałej i zakochanej osobie, która próbuje zebrać się na odwagę, by wyznać swoje uczucia do Sarah (Asiling Bea), co zostaje zakłócone przez Daleków! Kończą w pętli czasowej, w której musi to zrobić, zanim skończy się czas.

Jak pracowało się z Jodie, Johnem i Mandip?  Czy ty i Aisling natychmiast włączyliście się w tę dynamikę? 

Było tak, jakby przywitano nas w rodzinie. Czułem się, jakbym został zaproszony do kogoś na rodzinny grill – wszyscy cię witają, oferują jedzenie i chcą pokazać, co się dzieje! Natychmiast, jeszcze zanim spotkałem Jodie i resztę obsady, Jodie wyszła mi naprzeciw i poprosiła o mój numer, by powiedzieć, że ucieszyła się, że dołączam do serialu. Dlatego nawet jeszcze zanim ją spotkałem, już zostałem przez nią powitany. To było fajne i odbyliśmy wiele wspaniałych rozmów!

Słyszeliśmy, że na planie powstał jakiś teledysk?

Tak – Aislin, Mandip i Jodie zdecydowały, że zostaną nowymi Girld Aloud, a ja byłem kamerzystą!

Ten odcinek jest poświęcony pętlom czasu. Gdybyś miał powtarzać dowolny dzień ze swojego życia w pętli, co by to było?

Kiedyś poszedłem na urodziny przyjaciela w Dunn’s River Falls – jest to wodospad, który wpada do morza. Był tam wodospad, plaża, rum, muzyka i przyjaciele – to byłby ten dzień.

Co byłoby noworocznym postanowieniem Nicka?

Po tym wszystkim, przez co przeszedł, myślę że jego postanowieniem noworocznym byłoby być odważny, by realizować, cokolwiek zechce.

Jak się pracowało z Dalekami?

Aktorzy (w Dalekach) byli wspaniali – nie miałem pojęcia, że w ogóle tam ktoś w środku jest! Jest tak wiele rzeczy, których nie wiesz o „Doctor Who”, dopóki nad nim nie pracujesz. Nick (Briggs), który właściwie użycza głosu, mówi na żywo i słyszysz go także na żywo. Pierwszym ujęciem, które realizowaliśmy było chyba, gdy pojawiali się Dalekowie i reagowałem na nich, a gdy on odpowiedział nie mogłem uwierzyć – to była prawdziwa interakcja!

Masz jakieś noworoczne tradycje?

Sylwester to zwykle impreza z przyjaciółmi i rodziną. Ten dzień w dużej mierze polega na refleksji nad minionym rokiem i wyznaczeniu celów, które chcesz osiągnąć przez cały rok.

Co było twoim największym zaskoczeniem w czasie nagrywania „Doctor Who”, poza aktorami wewnątrz Daleków?

Jedną rzeczą, którą wyciągnąłem [z pracy nad odcinkiem] jest to, jak dużo łatwiej pracować, gdy masz mocny zespół. Cała ekipa „Doctor Who” jest jak rodzina i całość. Czuło się, jakby rodzina pracowała razem i gdy byliśmy w środowisku o wysokiej presji, nadal była to synergia wszystkich pracujących, przemieszczających się i robiących ten odcinek. Jako twórca filmów oglądałem to i myślałem sobie: „chcę takiej energii, gdy jestem na planie!”.


Wywiad z Chrisem Chibnallem (showrunner)

Czy możesz dać nam wgląd w odcinek noworoczny?

W odcinku noworocznym jesteśmy w magazynie w Manchesterze, zostało 10 minut do północy w Sylwestra. Jest to romantyczna komedia w pętli czasowej z Dalekami, Aisling Beą i Adjani Salmonem. Doktor wylądowała TARDIS w miejscu, w którym się nie spodziewała znaleźć, by zresetować ją po zniszczeniach spowodowanych przez Przypływ w poprzedniej serii. Musi zmierzyć się z ciągłą ucieczką przed Dalekami w pętli czasowej i ocalić życia dwójki ludzi, którzy są tam w Sylwestra.

Jak trudne było pisanie historii z pętlą czasową?

To było niesamowicie skomplikowane – miałem siatkę na mojej białej tablicy w domu! Ale to było wyzwanie, przyjemność. No i nie zrobiliśmy jeszcze takiego odcinka. Pomysł na komedię romantyczną z Dalekami jako przeszkodą był przyjemny. Pomysł na komedię romantyczną w pętli czasowej był naprawdę przyjemny. Wymagało to dużo pracy, ale przyjemność ze zmniejszania się ilości czasu w każdej pętli, więc każdą pętlę pisało się osobno… wymagało to wiele czasu, ale było naprawdę satysfakcjonujące.

Jak zostali zaangażowani Aisling Bea i Adjani Salmon?

Odcinek był napisany pod Aisling, mówiąc szczerze. Rozmawiałem z nią na bardzo wczesnym etapie, chciałem, by znalazła się w serialu, myśleliśmy o tej historii. Rozmawiałem z nią i powiedziałem „myślimy o zrobieniu czegoś takiego, czy byłabyś chętna wziąć w tym udział?”. Była wspaniała, naprawdę bardzo pozytywna i niesamowita, jak to ona, i się zgodziła zagrać! W przypadku Adjaniego – Rebecca Roughan, jedna z naszych edytorek scenariuszy widziała jego pracę w Dreaming Whilst Black [Adjani Salmon zagrał tam, był scenarzystą i reżyserem jednocześnie] zarówno na YouTubie a teraz także odcinku pilotażowym na BBC Three – i stwierdziła, że jest on gwiazdą.  Jest on gwiazdą, tak jak Aisling jest gwiazdą, więc go także wciągnęliśmy. Oboje byli genialnym duetem i mieliśmy naprawdę szczęście, że mieliśmy ich w czymś, co jest pozornie sztuką dwojga aktorów.

Jaka była relacja między Jodie, Johnem, Mandip i gościnnymi gwiazdami?

Wydają się świetnie sobie radzić. Sądzę, że to świetne, że Jodie, Mandip i John po prostu stworzyli tę niesamowitą przyjazną atmosferę. John sam z taką się spotkał w pierwszym odcinku, gdzie został powitany w rodzinie i studiu w Roath Lock i miejscówce. Stał się bardzo szybko częścią rodziny i potem witał nowe osoby jako gościnnych artystwó przez całą serię i odcinki specjalne. Myślę, że radość pracy nad tym serialem jest tym, dla czego ludzie przychodzą na odcinek lub kilka. Stają się po prostu bardzo zwartym zespołem. Oczywiście w odcinku, w którym jesteś w pętli czasu i robisz te same sceny w tych samych miejscach z tymi postaciami wciąż od nowa sądzę, że świetnie się z tym bawili.

Co jest innego w Dalekach w odcinku specjalnym?

To są Dalekowie egzekutorzy, którzy mają nieco inną broń i jej przeznaczenie jest bardzo jasne. Nie próbują zniszczyć świata, oni próbują zniszczyć Doktor w zemście za to, co zrobiła Dalekom na końcu poprzedniej serii.


Wywiad z Annetą Laufer (reżyserka)

Anetta Laufer - reżyserka odcinka noworocznego

Czy możesz nam opowiedzieć jak dołączyłaś do tego projektu i co cię do tej pracy przyciągnęło?

Skontaktowała się ze mną producentka naszego odcinka, Sheena Bucktowonsing, która widziała wiele mojej pracy online – w szczególności krótki film science-fiction, który reżyserowałam, o tytule Afro Punk Girl. Napisała do mnie maila z pytaniem, czy byłabym zainteresowana spotkaniem z nią i Chrisem (Chibnallem) i tak się to potoczyło. Powodem, dla którego zdecydowałam się dołączyć do „Doctor Who” jest to, że wiedziałam, że taki naginający gatunki format opowiadania epickich historii będzie dla mnie dużym i zabawnym wyzwaniem. No i miałam pracować z pierwszą kobietą w roli Doktor w historii „Doctor Who”! To całkiem niesamowite!

Jakie były największe wyzwania podczas kręcenia „Sylwestra Daleków”?

Z praktycznego punktu widzenia – czas, czas i jeszcze raz czas. Mieliśmy wiele do nakręcenia w krótkim odcinku czasu, podczas gdy musieliśmy się upewnić, że będzie to wyglądało kinowo i ekscytująco. Lokacje także były wyzwaniem – szczególnie wąskie korytarze. Przemieszczanie się z obsadą, ekipą, sprzętem i Dalekami, przestrzegając wszystkich ścisłych zasad związanych z COVID-19 było bardzo trudne.

Ale na szczęście mieliśmy fantastyczną ekipę, która była szybka i niezwykle wydajna, więc zawsze udawało nam się to zrobić. Z punktu widzenia fabuły – wyzwaniem było pilnowanie, w której pętli czasu się znajdujemy, bo kręciliśmy poza kolejnością [chronologiczną] i dlatego część pętli czasu mogła wydawać się bardzo podobna. Musieliśmy także pilnować, która była godzina fabularnie na zegarze, gdyż z każdą pętlą czasu „upływała” na nim minuta.

Jaka była atmosfera na planie? Mieliście kilku komików w tej obsadzie – pewnie było dużo śmiechu?

Atmosfera była niesamowita. Śmialiśmy się DUŻO! Ale każdy pracował naprawdę ciężko i był bardzo skupiony. Dlatego właściwie udało nam się tak wiele zrobić. Praca z każdym była taką radością.

Czy zawsze byłaś fanką „Doctor Who”? Jeśli tak, to jakie są twoje ulubione odcinki lub specjale z poprzednich serii?

Nigdy nie byłam jakąś wielką fanką „Doctor Who”, gdy byłam dzieckiem. Pamiętam, że leciał w telewizji, ale nie byłam wtedy zbytnio zainteresowana science-fiction. Tylko gdy miało miejsce wznowienie, wtedy poświęciłam nieco więcej uwagi. Niektóre moje ulubione specjale z poprzednich lat to „Uciekająca panna młoda” (The Runaway Bride), „Rejs potępionych” (Voyage of the Damned) oraz „Doktor, wdowa i stara szafa” (The Doctor, the Widow and the Wardrobe). Naprawdę podobały mi się także „Postanowienie noworoczne” i Spyfall (część 1) z naszą Trzynastą Doktor.

Czy byłaś zaangażowana w kasting odcinka?

Chris zasugerował Aisling Beę, co uważałam za świetny pomysł. Znałam Adjaniego z jego internetowego serialu Dreaming Whils Black, więc gdy padło jego nazwisko, byłam podekscytowana, tak jak Chris.

Czy będziesz oglądać odcinek na Nowy Rok? Co masz nadzieję, że widzowie wyniosą z tego odcinka? 

Będę go oglądać z moją rodziną na Nowy Rok, co będzie świetną zabawą. Tym, co chcę, by widzowie wynieśli ze sobą jest poczucie szczęścia i ciepłego blasku w środku. Po tych wszystkich ciężkich miesiącach, przez które przechodziliśmy, sądzę że każdy zasługuje na odrobinę magii i uśmiechu. Co mogłoby być więc lepsze niż obejrzenie komedii romantycznej z Dalekami?

Źródło: BBC


„Sylwester Daleków” będzie mieć premierę na BBC One w Nowy Rok o godzinie 20:00 polskiego czasu. Długość odcinka to 58 minut. Polska premiera odcinka na BBC First nastąpi 9 stycznia o godzinie 20:30.Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *