Wrocławskie Dni Fantastyki – czas na odrobinę doktorowej magii, czyli co w programie

Coraz bliżej kolejnych Dni Fantastyki, które to w tym roku objęliśmy patronatem. Nadszedł czas na najważniejszą – poza samym konwentem – częścią. Coś, na co mamy nadzieję, że czekaliście. Poznaliśmy rozkład jazdy na wszystkie trzy fantastyczne dni, tj. 26-28 sierpnia pod hasłem Granice Magii! Całość zaś jak zwykle będzie miała miejsce w Centrum Kultury “Zamek”, znanym jako Zamek Leśnicki pod Wrocławiem.

Tabelę programową znajdziecie tutaj. Obejmuje ona daty, godziny, miejsca i kto będzie prowadził poszczególne warsztaty czy prelekcje. Znajdziecie tam wszystko, co zostało zorganizowane w ramach następujących większości bloków – poza atrakcjami non-stop i Hyde Parkiem, które znajdziecie w osobnych arkuszach. Zdajemy sobie sprawę, że ta tabela może być nieco nieczytelna, dlatego poniżej mamy dla Was odnośniki do listy atrakcji podzielonych blokami wraz z opisem każdej prelekcji:

W tym roku na Dniach Fantastyki odbędą się dwie doktorowe prelekcje, w tym jedna nasza, którą poprowadzi I3althazar na temat, który wybraliście w głosowaniu na Discordzie. Podobnie jak w zeszłym roku, wszystkie doktorowe prelekcje będą miały miejsce w jednym dniu – w sobotę. Oto one w kolejności odbywania się.

Doctor Who: epoka Trzynastej. Prelegent: Magdalena „Lierre” Stonawska, Whosome.pl

Termin: 27 sierpnia, sobota, 12:30 – 13:20

Ostatnie lata to we wszechświecie serialu „Doctor Who” epoka Trzynastej Doktor (w tej roli Jodie Whittaker), pierwszej niemęskiej inkarnacji podróżującego przez czas i przestrzeń kosmity w niebieskiej budce, oraz historie opowiadane przez Chrisa Chibnalla. To niepopularny duet. I epoka wyjątkowo ostro krytykowana, która… już niedługo się kończy, zacznijmy ją więc podsumowywać. Porozmawiamy o tym, co w czasach Trzynastej wyszło, a co nie, co powinno zostać zapamiętane, a co lepiej wrzucić do czarnej dziury, a także o tym, co już wiemy o pożegnaniu i przyszłości, która nadchodzi.

Kosmiczna Magia w świecie Doctor Who. Prelegent: I3althazar, Gallifrey.pl

Termin: 27 sierpnia, sobota, godzina 18:00 – 19:00

„Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii” – tak głosi słynne Prawo Clarke’a, często przywoływane zarówno w popkulturze jak i środowiskach około-naukowych. Zna je także Doktor, Ostatni Władca Czasu, który wszędzie był i niejednokrotnie wykraczał poza granice rozsądku, penetrując świat metafizyki – jak sam twierdzi, kroczył nawet przez wszechświaty w których prawa fizyki były dyktowane umysłem szaleńca. Podróżując przez czas i przestrzeń musiał zmierzyć się z niezliczonymi kosmicznymi bogami i międzygwiezdnymi demonami, magicznymi stworzeniami pochodzącymi z innych galaktyk, mrocznymi siłami z najdalszych zakątków kosmosu, nie mniej groźnych niż najgłębsza czeluść piekła. Czy prawo Clarke’a ma więc tu zastosowanie? W czasie prelekcji przedstawię wybrane potyczki Doktor(a) z siłami boskimi/diabelskimi, zarówno te serialowe, jak i poza-serialowe, aby w końcu rozstrzygnąć, czy nasz hołubiący racjonalizm podróżnik ma rację i czy faktycznie magia jest tylko nauką, której nie rozumiemy…  czy może  jednak czymś więcej.


Bilety

Jak wygląda sprawa z biletami? Jeśli byliście w zeszłym roku na Dniach Fantastyki, to pamiętacie być może że ze względu na pandemię zdecydowano się na wprowadzenie pojedynczych wejściówek na konkretne punkty wydarzenia. W tym roku zdecydowano się na system hybrydowy – wróciły zarówno karnety, jak i wejściówki na pojedyncze wydarzenia. Zatem, jeśli interesuje Was tylko jedna lub dwie prelekcje wcale nie trzeba kupować karnetu na całe wydarzenie.

Bilety możecie kupić w serwisie Biletyna.pl albo w Zamku Leśnickim.

Karnety należy w punktach kasowych w czasie festiwalu wymienić na opaski, będące w czasie trwania imprezy dowodem zakupu. Uprawniają one do poruszania się po budynku oraz do uczestniczenia w punktach programu zgodnie z poniższymi zasadami.

Osoby posiadające karnet mogą zajmować miejsca w puli miejsc karnetowych na salach zgodnie z kolejnością kolejki. Posiadanie karnetu nie oznacza rezerwacji miejsca na punktach programu. Osoby posiadające karnet wpuszczane są do sali od 5 minut przed rozpoczęciem punktu programu. Karnety uprawniają również do korzystania z gamesroomów zgodnie z obowiązującym w nich limitem miejsc.

Wejściówki natomiast są gwarancją wejścia na wybrane punkty programu, na które zostały zakupione. Osoby z tym biletem są wpuszczane od 10 do 5 minut przed rozpoczęciem punktu programu, po upływie tego czasu tracą one ważność i ich zwrot przysługuje jedynie w wypadku, gdyby punkt programu, na który zostały wykupione, nie odbył się. Każde wydarzenie ma swój limit określony przez salę, w której się odbywa.

Podsumowując – najpierw na atrakcję będą wpuszczane osoby z biletami, potem z karnetami. Ile to wszystko kosztuje?

  • karnet 3 dniowy, cena: 130 zł (ograniczona ilość, na moment tworzenia tekstu zostało ich jeszcze 810)
  • karnet w wersji tylko gamesroom na 3 dni, cena: 20 zł
  • wejściówka na punkt programu, cena: 15 zł (zgodnie z limitami na salach)
  • wejściówka na sesje RPG, cena: 5 zł (zgodnie z limitami na salach)

Ale to nie wszystko, bowiem część atrakcji będzie bezpłatna i w związku z tym nie trzeba kupować żadnych biletów. Za darmo będziecie mogli uczestniczyć w części atrakcji Fantastyki Open oraz w prelekcjach odbywających się w namiocie Hyde Parku. Tak jest, nasza prelekcja nie tylko wpisuje się w hasło tegorocznej edycji, ale i nie będzie wymagała od Was żadnych opłat! Fantastic!


Na koniec ponawiamy zaproszenie do Zamku Leśnickiego. Jest to jedyny w swoim rodzaju konwent, z niepowtarzalnym klimatem zamku i jego okolicy. Czy to będziecie chcieli posłuchać czegoś doktorowego i spotkać naszą redakcję, czy to dowiedzieć się czegoś o duchach, wiedźmach (i jak się przed nimi skutecznie obronić), poznać japońskie przesądy, a może zastanowić się czy w cyberpunku też może kryć się magia albo po prostu pograć w planszówki i posłuchać koncertu lub wziąć udział w konkursie cosplay – dla każdego znajdzie się miejsce na Dniach Fantastyki.

Do zobaczenia we Wrocławiu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *