Steven Moffat: Doctor Who zawsze był bardzo kobiecy

Steven Moffat odpowiedział na pytanie, czy jego zdaniem młoda kobieta to zawsze dobry wybór na towarzyszkę Doktora.

W odpowiedzi na pytanie jednego z czytelników Doctor Who Magazine Steven Moffat powiedział:

Doctor Who mocno przemawia tak do młodych dziewczyn, jak i do młodych chłopców. Muszą mieć się z kim identyfikować; potrzebują kogoś, w czyjej roli mogą wyobrażać sobie siebie samych. Tak naprawdę Doktor nigdy nie był główną postacią serialu. Jest gwiazdą z najlepszymi tekstami i wielkimi momentami, ale to zawsze była opowieść o jego towarzyszach – a często były nimi młode kobiety, które poznał i z którymi się zaprzyjaźnił. Myślę, że byłoby  to dewastujące dla Doctora Who, gdyby zniknęło z niego takie spojrzenie na świat.

Science fiction jest zazwyczaj bardzo męskie. Możesz to poznać po tym, że wszyscy chodzą w mundurach i maszerują, ciągle mówiąc o zasadach. Ale Doctor Who zawsze był dla mnie bardzo kobiecy. Jest pełen dobroci, współczucia, ekscentryczności i mądrości zamiast przemocy. I z tego punktu widzenia okazuje się ważne, by najlepszym przyjacielem głównego bohatera, Doktora, była kobieta. Ktoś zaraz wyskoczy i powie, że serial nazywa się Doctor Who, nie Clara (albo Rose, albo jeszcze inaczej). Cóż, słuchaj, nie nazywa się też Doctor, nazywa się Doctor Who – jest o pytaniu i o tym, kto je zadaje.

Wszyscy męscy towarzysze, poza Jamiem, są trochę towarzyszami towarzyszy, jak Rory. Doktor bardzo lubi Rory’ego, ale właściwie nie wiedziałby, o czym z nim rozmawiać, gdyby Amy nie było gdzieś w pobliżu. I Rory nie wiedziałby, o czym rozmawiać z Doktorem, gdyby Amy nie było w pobliżu. Jedyna przestrzeń porozumienia między nimi to rozmowa o Amy.

Zgadzacie się z Moffatem? Czy może uważacie, że ani płeć, ani wiek towarzysza Doktora nie mają większego znaczenia?

Źródło: Doctor Who TV

Daj na ciastko!


Istota żywiąca się absurdem, fantastyką, serialami i muzyką alternatywną. Uwielbia książki w każdej postaci. Korektorzy z zamiłowaniem, choć przecinki czasem odmawiają współpracy.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who