Scenariusze do 11 serii były pierwotnie napisane dla mężczyzny w roli Doktor

Śmiało można powiedzieć, że wybór Jodie Whittaker do roli Doktor był zaciekle chronionym sekretem aż do oficjalnego ogłoszenia latem 2017 roku. BBC podejmowało wszelkie możliwe środki ostrożności, by jej tożsamość pozostała tajemnicą. Teraz showrunner, Chris Chibnall, przyznał, że o castingowej decyzji nie wiedzieli nawet scenarzyści nadchodzącej serii, a większość szkiców scenariuszy opracowana była pod kątem mężczyzny jako nowej inkarnacji tytułowego Władcy Czasu.

W wywiadzie, jakiego udzielił SFX Magazine, Chris Chibnall tłumaczy, że nowi scenarzyści: Malorie Blackman, Ed Hime, Pete McTigh, Joy Wilkinson i Vinay Patel trzymani byli w niewiedzy:

Wiele wstępnych scenariuszy zawiera zaimek „on”. Scenarzyści nie wiedzieli – nikt nie wiedział – dopóki nie wypuszczono filmu ujawniającego tożsamość Doktor.

Producent wykonawczy nie uważa jednak, by ta dezinformacja w jakikolwiek sposób wpłynęła na przedstawiane w scenariuszach historie. Płeć nowej Doktor (czy raczej nowa płeć Doktor) nie ma bowiem większego wpływu na przeżywane przez nią przygody, niż miała na nie jej płeć, kiedy postać była grana przez mężczyzn.

Bardzo ciężko jest mi przytoczyć jakąś decyzję lub działanie, które Doktor w ciągu 55 lat podjął na bazie swojej płci. Musiałbym się bardzo wysilić, by przypomnieć sobie choć jedną.

Wyjątkiem mogą być tylko te historie, kiedy Doktor odwiedza okresy historyczne, w których panowała mniejsza świadomość związana z równouprawnieniem płci, a role mężczyzny i kobiety w społeczeństwie mocno się różniły. Chibnall przyznaje:

Myślę, że w odcinkach historycznych – jeśli będziemy robić historicale, a jestem pewien, że je robimy – płeć oczywiście może mieć wpływ na to, co się z poszczególnymi bohaterami dzieje, kiedy dostają się w określony czas historyczny.

Podczas wywiadu showrunner skorzystał z okazji, by złożyć wyrazy uznania dla swojej grupy scenarzystów, których nazwiska, ogłoszone tego lata, wywołały bardzo pozytywne reakcje wśród fanów. Ich sylwetki przedstawiliśmy wam w tym artykule.

Szukałem… świetnych scenarzystów!

To kolejne pokolenie scenarzystów, w znaczeniu ludzi, którzy mogą przyjść i zawładnąć serialem. Bardzo ważne było też dla mnie zaangażowanie twórców wywodzących się ze zróżnicowanych środowisk.

Właściwie ze scenarzystami jest podobnie jak z aktorami – czytasz ich prace i odpowiadasz na nie. Każda z tych osób totalnie kocha ten serial, każda dobijała się, by dostać tę szansę; to są po prostu ludzie, którzy mieli historie do opowiedzenia i rozumieli, co chcieliśmy osiągnąć w tej serii Doctor Who.

Zgadzacie się z Chibnallem, że płeć Doktora nigdy nie wpływała na podejmowane przez niego decyzje?

Źródło: Radio Times

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *