Nowe przygody obrońców z Coal Hill – recenzja Class: The Audio Adventures 1

Gdy we wrześniu 2017 roku stacja BBC Three skasowała Class po jednym sezonie (z gigantycznym cliffhangerem!), odczułem dużą pustkę. Bardzo zżyłem się z bohaterami, ale mimo że serial zbierał dobre recenzje, oglądalność była zbyt niska. Wina stoi po stronie BBC: do anulowania przyczyniła się praktycznie zerowa promocja serialu oraz emisja w późnych godzinach.

Na ratunek przyszło Big Finish, w maju 2018 zapowiadając dwa nowe słuchowiska, każde liczące trzy odcinki. Niestety, umowa między BBC a Big Finish została podpisana jeszcze przed końcem serialu – to znaczy, że akcja słuchowisk rozgrywa się podczas jego pierwszego sezonu, a nie stanowi wielce wyczekiwanej kontynuacji wątków.

Pierwszy odcinek, Gifted, został napisany przez Roya Gilla. Opowiada o Ramie i April, Ram wciąż oswaja się ze swoją cybernetyczną nogą, a April prowadzi kółko naukowe w szkole. Oboje na swojej drodze spotykają tajemniczego Thomasa Laneforda, który wcale nie jest taki, jakim się wydaje.

Ten odcinek jest moim absolutnym faworytem. Antagonistka tego odcinka jest napisana bardzo dobrze. Niczym bogini przyciąga do siebie młodych, utalentowanych ludzi i obiecuje im spełnienie ich marzeń. Konsekwencje przyjęcia jej oferty są przerażające, a zdjęcie z siebie klątwy bardzo przygnębiające. Aktorsko ekipa spisała się doskonale. Bardzo podobał mi się głos Mab oraz Thomasa. Aktor, który wcielał się w jego rolę, świetnie zagrał wachlarz emocji tej postaci. Sophie Hopkins oraz Fady Elsayed jako April i Ram świetnie się wcielili w postacie, które grali na ekranie.

Drugi odcinek, Life Experience, napisany przez Jenny Colgan, opowiada o Ramie i Tanyi, którzy odwiedzają podziemne laboratorium w ramach swojej szkolnej edukacji. Co mogłoby pójść nie tak?

Life Experience było… średnie. Jego fabuła była całkiem obiecująca: dziwny stwór, widoczny tylko w ciemnościach, specimen E6 i kilka zamkniętych nastolatków i profesorów. Gdy po alarmie, który oznaczał wydostanie się stwora z klatki, oczekujecie wartkiej akcji, tu jej nie znajdziecie. Sam pomysł na potwora jest świetny: z początku niewidzialny, ma wielką przewagę nad ludźmi, potem szanse zostają wyrównane, gdy nasi bohaterowie odkrywają, że stwór bardzo mocno świeci w ciemności. Jednak wszystko to zostaje przekreślone przez absolutnie głupie i niczego nie wyjaśniające zakończenie. Czuć, jakby scenarzystce skończyły się pomysły i na szybko dopisała zakończenie.

12 powodów, dlaczego warto obejrzeć Class

Trzeci i ostatni epizod, Tell Me You Love Me, napisany został przez samego reżysera tego projektu, Scotta Handcocka. W tym odcinku ujrzymy tylko trzy postacie: Charliego, Matteusza oraz panią Quill. Akcja rozgrywa się wokół pasożyta, który przejmuje kontrolę nad ludźmi, gdy wypowiedzą trzy proste słowa. Pomysł na antagonistę, który jest zwykłym pasożytem i próbuje tylko przetrwać, jest świetny! Na przestrzeni całego odcinka wędruje on od głowy do głowy następnego żywiciela. Formą przypomina mi odcinek Szlaban („Detained”) z pierwszego sezonu serialu. Mamy tu trzech bohaterów w szkole, których pasożyt zmusza do ciągłego mówienia, dzięki temu wymazuje wspomnienia danej osoby, by potem ją przejąć. Sekwencja w umyśle Quill rozmawiającą z Emphani jest świetnie napisana, a zakończenie naprawdę mrozi krew w żyłach.

Podsumowując. Pierwszy tom słuchowisk Class jest świetny. Naprawdę dobrze się przy nim bawiłem. Zabrakło mi jednak kilku rzeczy. W całych trzech odcinkach wyrwa w przestrzeni wspomniana jest zaledwie w jednym odcinku. Podziwiam Big Finish za zdobycie wszystkich aktorów z serialu, aby jeszcze raz odtworzyli swoje role. Kto wie? Może dzięki tym słuchowiskom doczekamy się nowego sezonu tego wspaniałego serialu albo Big Finish zrobi swoją własną drugą serię? Trzymam kciuki!

Daj na ciastko!


Geek-Teen który kocha wszystkie brytyjskie produkcje. Wielki fan SuperWhoLock, oraz zawodowy pijacz kawy i herbaty.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *