Wiemy już, że Trzynastą Doktor zagra angielska aktorka Jodie Whittaker, fanom Doctora Who znana przede wszystkim z Broadchurch, w którym doszukiwaliśmy się wskazówek, w jaką stronę poprowadzi nasz ulubiony serial nowy główny scenarzysta, Chris Chibnall. Ale zanim zobaczymy nową Doktor, minie sporo czasu – w odcinku świątecznym pewnie pojawi się tylko krótka regeneracyjna scenka, a na jedenastą serię poczekamy wiele długich miesięcy. Mamy więc sporo czasu, by zdążyć się zaprzyjaźnić z Jodie Whittaker i nadrobić produkcje, w których dotychczas się pojawiła.

Jodie Who?

Jodie Whittaker urodziła się 3 czerwca 1982 roku w Skelmanthorpe w West Yorkshire. To miejsce znane ze swojego dialektu – jeśli więc będziecie się zastanawiać, jaki to jest ten charakterystyczny akcent, z którym mówi Jodie, to właśnie tamtejszy. Od najmłodszych lat chciała być aktorką. W wywiadzie udzielonym w 2007 roku powiedziała:

Jestem największym koszmarem spokojnej osoby. Zamykam się tylko wtedy, kiedy czytam – jestem książkowym geekiem. Byłam tym dzieckiem, które zawsze domagało się uwagi. Uważałam, że wszyscy w klasie powinni patrzeć tylko na mnie. Na szczęście udało mi się nadać temu kierunek – aktorstwo. W jakiejkolwiek innej profesji byłabym beznadziejna. Gdybym pracowała w jakimś biurze, wszyscy by mnie znienawidzili. Jestem głośna i zbyt pewna siebie – to może być zaletą tylko w środowisku aktorskim.

Gdy miała 16 lat, zrezygnowała z ogólnej edukacji, by kształcić się w kierunku aktorstwa. Uczęszczała do Guildhall School of Music and Drama – jej koleżankami ze szkoły były Hayley Atwell i Michelle Dockery. Ukończyła ją w 2005 roku z wyróżnieniem. Od tego czasu pracuje jako aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, znana z różnorodności wybieranych ról.

Co warto obejrzeć?

Jodie Whittaker ma na koncie sporo tytułów wartych uwagi – jeśli więc będziecie chcieli dobrze zapoznać się z jej dokonaniami, warto się zabrać za to jak najszybciej.

Seriale telewizyjne

Przede wszystkim Broadchurch – to chyba w tej chwili dla whovian pozycja obowiązkowa. Serial pisany przez Chrisa Chibnalla, w którym pojawiło się wiele znanych nam twarzy – od Davida Tennanta i Arthura Darvilla począwszy. Było to źródłem memów i żartów jeszcze przed ujawnieniem Trzynastki, można się więc spodziewać, że zjawisko eskaluje i bez znajomości Broadchurch wiele nam będzie umykać… Jest to, poza tym, serial bardzo ceniony i chwalony – na pewno więc warto się z nim zapoznać.

Jodie Whittaker wystąpiła w jednej z części serialowej antologii Black Mirror – w odcinku The Entire History of You. Gra tam żonę głównego bohatera, który wpada w obsesję na punkcie technologii umożliwiającej nagrywanie wszystkiego, co się widziało.

Fanom minimalistycznych produkcji BBC serdecznie polecam Cranford (BBC). To bardzo sympatyczny serial opowiadający o mieszkańcach małego miasteczka, do którego zbliża się rewolucja – doprowadzana jest do niego linia kolejowa. Whittaker pojawia się w dwuczęściowym odcinku świątecznym – The Return to Cranford.

The Smoke (Sky 1) to jednosezonowy serial opowiadający o strażakach. Jodie wciela się tam w partnerkę głównego bohatera, który próbuje wrócić do pracy po wypadku.

W serialowej antologii The Accused (BBC), w części Liam’s Story postać Jodie jest obiektem obsesji bohatera, w którego wciela się Andy Serkis (przyznajcie, że brzmi to wyjątkowo niepokojąco!). W tym serialu pojawiają się również, między innymi, Christopher Eccleston i Peter Capaldi.

Ciekawy wydaje się również amerykański serial The Assets, szpiegowski thriller, w którym Whittaker wcieliła się w główną rolę agentki polującej na sowieckich szpiegów.

Wkrótce też widzowie BBC zobaczą Jodie Whittaker w nowym serialu Trust Me.

Filmy

Filmowym debiutem Whittaker była jedna z głównych ról w Venus – zdobyła dzięki niej nominacje do British Independent Film Awards, Critic’s Circle Awards i nagrody Satellite.

Attack the Block wydaje się być obowiązkową pozycją do nadrobienia – opowiada o inwazji kosmitów na Londyn… Jodie Whittaker gra tam pielęgniarkę, która zostaje napadnięta przez młodzieżowy gang, musi się z nim jednak sprzymierzyć w tych, mimo wszystko, niecodziennych okolicznościach. Jedną z głównych ról w tym filmie gra znany nam z Gwiezdnych wojen John Boyega.

W The Night Watch (BBC), którego akcja rozgrywa się w latach ’40, Whittaker gra jedną z czterech głównych postaci, które doświadczają gwałtownych zmian obyczajowych w ogarniętym strachem przed wojną Londynie.

Z kolei St. Trinian to komedia, w której Jodie wcieliła się w rolę sekretarki Beverly.

Znów odwiedziła lata ’40 w filmie Good, w którym zagrała u boku Viggo Mortensena. To opowieść o niemieckim profesorze literatury, który obserwuje rozwój nazizmu.

 

Bardzo ciekawa wydaje się komedia Adult Life Skills, w którym Jodie Whittaker wcieliła się w główną rolę – i była również producentką wykonawczą. Jej bohaterka, Anna, zbliża się do trzydziestki, ciągle jednak nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Mieszka w szopie przy domu swojej matki, z trudem dochodzi do siebie po traumie. Spędza dni, rozpamiętując i kręcąc film o astronaucie, który próbuje polecieć na słońce. W rolach głównych: jej własne kciuki.

Niedługo też premierę będzie mieć film Journeyman.

Teatr

Jodie Whittaker zadebiutowała na deskach szekspirowskiego teatru Globe w adaptacji Burzy w reżyserii Petera Oswalda. Znana jest też z roli Antygony w sztuce wystawianej przez Royal National Theatre. Tam również współpracowała z Christopherem Ecclestonem.

Występowała również w Bash w Trafalgar Studios i Awake and Sing oraz Enemies w teatrze Almeida.

Z jej karierą teatralną związana jest ciekawostka, która wiele mówi o jej aktorskim talencie. W 2007 w Royal Court wystawiano sztukę The Seagull. W jednej z ról występowała tam Carey Mulligan, ale gwałtownie zachorowała w połowie sezonu. Z dwugodzinnym wyprzedzeniem wezwano Jodie Whittaker, żeby ją zastąpiła – Jodie ubiegała się o tę rolę, ale jej nie dostała. Opowiadała o tym później tak:

Nigdy nie byłam tak przerażona, to jak najgorszy koszmar – wchodzisz na scenę i nie znasz swoich kwestii. Zadzwonili do mnie o 17:00 z pytaniem, czy mogę to zrobić. Głównie martwiłam się tym, że nie zdążyłam wcześniej nic zjeść – wyszłam na scenę głodna i bardzo niepewna. Siedziałam w gorsecie i myślałam, że zaraz stracę przytomność.

Gdy Carey Mulligan wróciła do pracy, Whittaker z ulgą oddała jej rolę – ale fakt, że podjęła się takiego wyzwania, dobrze wróży na przyszłość. W końcu Doctor Who wymaga i poświęceń, i zimnej krwi, i zdolności improwizacji.

Widzieliście Jodie Whittaker w którejś z tych ról? A może pominęłam coś ważnego? Podzielcie się rekomendacjami!

Źródła: DoctorWhoTV, The Doctor Who Companion, Telegraph, Den of Geek, Wired, DailyMail, The Independent


Profesjonalna (aca)fanka, miłośniczka pokręconych fabuł Moffata, kosmitów, smoków i szynszyli o imionach pożyczonych od towarzyszek Doktora.
 • CooxJonural

  Zaczynam dochodzić do wniosku że BBC to jedna wielka rodzina, tam każdy z każdym już pracował

 • Wacław Perkowski

  oj tak wydaje się. że w tych trailerach widziałem sporo znajomych twarzy. czy rynek brytyjski jest tak mały??może w tych trailerach widać bedzie 14 doctora ? to bardzo interesujące…

  • Tak się zastanawiałam, pisząc to, co sobie mógł pomyśleć taki Eccleston, słysząc, że Whittaker będzie Trzynastą. „Kurde, zaraziłem ją, może aktorów powinni zacząć szczepić”?

 • Indileen

  Jeszcze Marchlands! Bardzo przyjemna horrorynka :)

 • ladysherlockian

  Jak wcześniej wspomniałam, nie widziałam Jodie w ani jednej roli, ale filmografia aktorki wygląda na interesującą. W sumie jeszcze się waham, czy oglądać jej inne kreacje, czy też poczekać na Doktora, aby oglądać ją z czystą kartą, bez sugerowania się wcześniejszymi produkcjami i postaciami, jakie tam grała? Ze wszystkimi odtwórcami roli Doktora miałam tak, że Doktor był pierwszą rolą, jaką obejrzałam w ich wykonaniu, nie wiem, czy warto łamać tę tradycję?

 • Pingback: Jenna Coleman o wyborze Trzynastej Doktor - Gallifrey.pl - wszystko o serialu Doctor Who()