Steven Moffat o swoich współpracownikach

W wywiadzie dla Digital Spy Steven Moffat wypowiedział się na temat scenarzystów, z którymi współpracował przy tworzeniu swojej ostatniej serii Doctor Who. Przez lata pracy nad serialem wokół Moffata ukształtowała się pisarska drużyna – niektóre nazwiska powtarzały się regularnie (np. Marka Gatissa, Chrisa Chibnalla czy Toby’ego Whithouse’a), teraz jednak, kiedy stery przejął nowy showrunner, właściwie nic nie wiemy – skład zespołu Chibnalla pozostaje wielką tajemnicą. Steven Moffat ma jednak nadzieję, że zmiana na stanowisku producenta wykonawczego nie pociągnęła za sobą całkowitej wymiany ekipy.

Jeśli chodzi o przyszłość serialu, w roli scenarzysty kolejnych odcinków Moffat z chęcią widziałby Jamiego Mathiesona (twórcę jednych z popularniejszych odcinków ostatnich serii – Mumii w Orient Expressie („The Mummy on the Orient Express”) i Tlenu („Oxygen”)):

Jamie ma zawsze głowę pełną pomysłów. Byłby o wiele bogatszy, gdyby pisał scenariusze dla większych produkcji, ale zużywa swoje świetne pomysły na czterdzieściopięciominutowe odcinki Doctor Who. Jestem jednak pewien, że w pewnym momencie wszyscy się na nim poznają.

Moffat zawsze chwalił wspaniałe cechy scenarzystów serialu, chociaż jednocześnie często wspominał, jak trudno jest znaleźć kogoś godnego zaufania do tej pracy:

Świat nie jest pełen ludzi nadających się do tego zadania. Można tak sobie pomyśleć, ale tak nie jest. Wydaje mi się, że obecna ekipa pracująca nad światem Doctor Who jest całkiem w porządku. Szczególnie pod koniec mojego urzędowania w roli producenta wykonawczego wydawało mi się, że co chwilę natykaliśmy się na nowe talenty. Nie było łatwo, ale z czasem udało się przyciągnąć do serialu takie osoby jak Sarah Dollard, Jamie Mathieson, Peter Harness, Frank Cottrell-Boyce, Mike Bartlett czy Rona Munro. Wreszcie pomyślałem, że jednak wspaniali scenarzyści istnieją! W zasadzie przez całe lata nie wierzyłem w ich istnienie, było ciężko natknąć się na dobrego pisarza. I wtem zaczęła się lawina, zasypali nas jeden po drugim – to było naprawdę świetne!

Wydawałoby się, że dla scenarzysty możliwość napisania odcinka Doctor Who to niemal zaszczyt, okazuje się jednak, że nie zawsze… Steven Moffat wyjawił nazwisko osoby, która odmówiła napisania scenariusza na potrzeby Doctor Who. Chodzi o Davida Renwicka, który po prostu nie lubi przygód Doktora:

Zawsze chciałem, by coś dla nas napisał, bo sądziłem, że świetnie sprawdziłby się w tej roli. Jednak on po prostu naprawdę nie przepada za Doctor Who. Po usłyszeniu jego odmowy jedynym, co mi przyszło na myśl, było:  Ale jak to? Co z tobą nie tak?! Jak może ci się to nie podobać?!.

Renwick stoi za stworzeniem serialu BBC zatytułowanego Jonathan Creek, który był emitowany przez dwadzieścia lat i wystąpili w nim aktorzy tacy jak Alan Davies, Caroline Quentin, Julia Sawalha, Sheridan Smith czy Sarah Alexander. Jest także współtwórcą popularnego serialu komediowego One Foot in the Grave, trwającego przez prawie dziesięć lat, który osiągnął szczyt popularności w 1993 roku, gromadząc przed ekranami telewizorów dwadzieścia milionów widzów.

Jak sądzicie, na kogo możemy liczyć, jeśli chodzi o pisanie odcinków dla Trzynastki? Zwracacie uwagę na to, kto napisał wasze ulubione odcinki? Na czyj powrót do serialu macie nadzieję? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: Digital Spy

Daj na ciastko!


Katarzyna J. - absolwentka anglistyki, a zarazem wielbicielka szeroko pojętej literatury i kinematografii. Ostatnio zafascynowana językiem i światem (pop)kultury Korei Południowej. Gallifreyański Kot Schrödingera - losowo znika i pojawia się w składzie redakcji.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who