Za dwa tygodnie w Łodzi odbywa się Kapitularz. Konwent, w programie którego nie mogło zabraknąć whoatrakcji. My też tam będziemy, a jakże!

logo kapitularz

Kapitularz odbywa się od 2012 roku. W tym roku spotkamy się w samym centrum Łodzi – na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego w dniach 23-25 września. Z radością objęliśmy tę imprezę patronatem medialnym, po raz pierwszy, ale oby nie ostatni! Nie przedłużając, przejdźmy do whomanistycznych atrakcji:

Dzień Doktora, czyli sobota, rozpocznie się prelekcją O co chodzi z tym Doktorem Who, czyli jak ogarnąć wszechświat. Nasza redakcyjna koleżanka, Lierre, zaprezentuje przewodnik po Whoniversum. Początek o 10:30. Co dalej, jeśli znasz nowe serie, ale boisz się Expanded Universe? Może ta prelekcja pomoże ci podjąć decyzję.

O 17:00 tego samego dnia Maria „Żółw” Szawerna zaprezentuje Niezbędnik fana Doctora Who. Na tej prelekcji przedstawionych zostanie kilka miejsc, które miłośnik „Doktora Who” może zwiedzić podczas wizyty w Wielkiej Brytanii.

Godzina 18:00 to druga prelekcja Lierre: Fandom większy w środku: o polskich fanach Doktora Who to opracowanie fascynujących badań etnograficznych dotyczących polskiego fandomu doktorowego. Magdzie udało się znaleźć odpowiedzi na kilka pytań: Czy łączy nas coś oprócz serialu? Czego w nim szukamy? Czy jest dla nas nadzieja? Tego i innych ciekawych rzeczy dowiecie się na jej prelekcji.

Dzień zakończy się dosyć późno, bo o 23:00, kiedy to rozpocznie się Inside the Vortex – LARP Doctor Who, który poprowadzi Joanna „Rena” Jakubowska. Oto opis tej atrakcji:

Doctor właśnie się regenerował, ale przez Missy stał się człowiekiem i stracił pamięć o sobie. Wszechświat się kończy i potrzebuje Doctora. Grupa jego towarzyszy zebranych przez Missy trafia do Vortexu i stara się odgadnąć, kto z obecnych jest prawdziwym Doctorem.

Brzmi rozrywkowo i niezwykle intrygująco, czyż nie?

Nie samym Doktorem człowiek żyje, więc pozwoliłem sobie wybrać moim zdaniem najbardziej intrygującą prelekcję naukową, która luźno nawiązuje do tematyki naszego serialu. W piątek o godzinie 21:00 Michał „Milka” Milczarek opowie o tym, że Przyszłość jest dzisiaj. Będą to przemyślenia prelegenta na temat rozwoju technologii i tego, jak niedawna fantastyka naukowa staje się rzeczywistością, a my nawet tego nie zauważamy.

Ale to oczywiście nie wszystko. Cały Kapitularz jest pełen atrakcji i zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pełny program znajdziecie w tym miejscu. To co? Widzimy się w Łodzi?


Właściciel oraz założyciel Gallifrey.pl. Twórca projektów internetowych, czarodziej społeczności, magik newsów technologicznych. Wielki fan Doktora Who oraz całej masy innych seriali. Wielbiciel kryminałów, thrillerów oraz muzyki wszelakiej.


  • Gingerstorm

    50 zł za 3-dniową akredytację. :)

  • ladysherlockian

    Czy będą nagrania prelekcji na kanale YouTube Gallifrey.pl?

    • Nie planowaliśmy, ale popytam, czy byłaby taka możliwość.