Kaskaderskie kulisy cyberwojny

W odcinku Wyniesienie Cybermenów („Ascension of the Cybermen”) Doktor i jej przyjaciele zmierzyli się z Cybermenami atakujących ostatnich przedstawicieli rasy ludzkiej. W ramach materiałów promocyjnych, udostępnionych nam przez BBC, możemy się dowiedzieć, jak powstawała jedna z pierwszych scen odcinka – scena ataku cyberdronów – oraz jakie wyczyny kaskaderskie wykonali w nim aktorzy.

O powstawianiu odcinka opowiedzieli: główna obsada 12 serii, czyli Jodie Whittaker, Mandip Gill, Bradley Walsh i Tosin Cole, oraz showrunner serialu Chris Chibnall, producent wykonawczy Matt Strevens i Danny Hargreaves, koordynator efektów specjalnych. Wcześniejszy wywiad z Chrisem Chibnallem na temat finału 12 serii można znaleźć tutaj.

Chris Chibnall: Wchodzimy w odcinek dziewiąty [Wyniesienie Cybermenów], a Doktor, Graham, Ryan i Yaz muszą powstrzymać samotnego Cybermana, którego nie udało się pokonać w odcinku ósmym [Groza w Villi Diodati („The Haunting of Villa Diodati”)].  Muszą go znaleźć i powstrzymać. W przeciwnym razie, odbuduje on imperium Cybermenów.

Jodie Whittaker: Dotarliśmy do miejsca, które według nas jest ostatnią ludzką osadą. Dowiedzieliśmy się, że kończy się im amunicja. Walczą, mając do dyspozycji jedynie zepsuty statek ewakuacyjny, i są tak samo przerażeni i świadomi zniszczeń dokonanych przez Cybermenów, jak my. Przybyliśmy w pełni wyposażeni, ponieważ jesteśmy świadomi tego, na co się piszemy.

Mandip Gill: Bierzemy nasz sprzęt i wiemy, co robimy, bo oczywiście ćwiczyliśmy, oczywiście ona nas nauczyła. Więc po prostu robimy tak: rozkładamy statyw, ten kabel wkładamy tu, a ten kabel – tam. Mamy to. Mamy ze sobą Doktor. Teraz mamy tych uchodźców, którzy chcą nam pomóc.

Matt Strevens: Bo zaraz po ich [rodzinki TARDIS] przybyciu, rozpoczyna się atak na obóz.

Danny Hargreaves: Dzisiaj był naprawdę ekscytujący dzień [kręcenia zdjęć do] Doctor Who. Żyję dla dni takich, jak dzisiaj, pełnych eksplozji.

Matt Strevens: Wiele efektów, które widzi się w tej scenie, powstaje w kamerze. Ale wymaga to ogromnej koordynacji czasu od aktorów, reżysera i kamerzysty. Nie można zrobić zbyt wielu podejść w takich ujęciach.

Danny Hargreaves: Dzisiaj jest tu wiele wiele wybuchów z bliskiej odległości, wokół całej głównej obsady. Dlatego bardzo blisko z nimi współpracujemy, aby blokować ich działania, co oznacza współpracę z nimi w celu wypracowania ich ruchów, a następnie sprawienia, by wyglądało to tak przerażająco, jak to tylko możliwe. Dzisiaj jest całkiem fajny dzień. Patrzę dziś na twarz Bradleya, był naprawdę podekscytowany i naprawdę mu się to podobało.

Bradley Walsh: Ten odcinek ze wszystkich jest moim ulubionym.

Jodie Whittaker: [Bradley] zachowuje się jak małe dziecko w sklepie z zabawkami, kiedy mamy tu wyczyny kaskaderskie, materiały wybuchowe, i obserwujemy kaskaderów wykonujących swoją pracę – on to wszystko uwielbia. A potem zrobił swoje własne [sceny kaskaderskie]. (śmiech) Mam na myśli… Powiedzmy tylko, że Tomem Cruisem to on nie jest.

Bradley Walsh: Było świetnie. To było jak kręcenie swego rodzaju kinowego hitu. To było ekscytujące i, robiąc to tamtego dnia, bawiłem się jak nigdy w życiu.

Tosin Cole: Każdy ma taki moment, gdzie chce zrobić coś naprawdę pełnego akcji, i myślę, że wszyscy tego chcieli, mieli na to ochotę, więc fakt, że każde z nas miało coś do zrobienia samemu i każdy miał niewielkie akrobacje i takie tam. Więc tak, to była świetna zabawa, przynajmniej dla mnie.

Mandip Gill: Zrobiłam własne wyczyny kaskaderskie i w ramach nich biegłam, biegłam i wpadłam w poślizg. (śmiech)

Bradley Walsh: [Ludzie z ekipy filmowej] chcieli, abym to sobie ułatwił. Powiedziałem, że tego nie zrobię. Powiedziałem, że niczego nie będę sobie ułatwiać. Wchodzę w to. Nurkuję na tej macie. Nurkuję przez to coś na tę matę. [Pytali się:] „Jesteś pewien?” Co? Mam 59, a nie 159 lat, co się z tobą dzieje? O rany, mogę to zrobić.

Mandip Gill: Nie chcieli, żebym to zrobiła. Mówili „twoje dżinsy się pobrudzą”, a ja stwierdziłam: „Jeżeli Tosin zrobił przewrót przez to coś, a Brad upadł do tyłu, to ja muszę to zrobić, więc potrzebuję nowej pary dżinsów, bo zamierzam spaść”. (śmiech)

Całą wypowiedź można obejrzeć poniżej:

Odcinki finałowe 12 serii – Wyniesienie Cybermenów i The Timeless Children – w Polsce będzie można można zobaczyć odpowiednio 8 i 15 marca, o godzinie 20:35, na kanale BBC First.

Podobał wam się ten odcinek? Lubicie kaskaderskie sceny w serialu?

Źródło: Doctor Who Youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *