Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

2. O co chodzi ze słuchowiskami?

India Fisher (Charley Pollard) podczas sesji nagraniowejW przyszłości zamierzam napisać dokładniejszy przewodnik po słuchowiskach, ale na razie zamieszczę tu krótki wstęp.

Nie należy mylić słuchowisk z audiobookami – audiobooki czytane są zwykle przez jednego aktora i są po prostu przełożeniem książek na słowo mówione. Słuchowiska są zaś pisane bezpośrednio dla medium dźwiękowego i zazwyczaj mają większą obsadę. Zwykle też obywają się bez narracji, zamiast tego używając kombinacji dialogów i efektów dźwiękowych.

Ósmy Doktor i River SongSłuchowiska z serii Doctor Who wydawane są na licencji BBC przez niezależne studio Big Finish Productions. Tworzone są przez producentów, scenarzystów i reżyserów, którzy sami są fanami serialu, zdarzają się wśród nich też zarówno twórcy znani z klasycznej serii (jak Philip Hinchcliffe, Marc Platt czy Andrew Cartmel), jak i z nowej (jak Mark Gatiss, Paul Cornell czy Gareth Roberts). Można je zakupić przez stronę Big Finish (zarówno na CD, jak i w wersji do pobrania) oraz od innych sprzedawców.

Pojedyncze historie audio o Doktorze potrafią trwać od pół godziny (co jednak jest rzadkie), poprzez 45 minut, po 2 godziny (zazwyczaj podzielone wtedy na około półgodzinne odcinki). Słuchowiska Big Finish o Ósmym Doktorze znaleźć można w kilku różnych liniach wydawniczych, o których więcej napiszę poniżej.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Daj na ciastko!