Dziesiąty Doktor spotka towarzyszy z Classic Who!

Big Finish planuje nową mini-serię słuchowisk: Doctor Who – Tenth Doctor, Classic Companions. Dziesiąty spotka kilkoro bardzo starych przyjaciół – tych z czasów Klasyków. Co najważniejsze – wszyscy aktorzy powrócą do swych ról! Tak więc obok Davida Tennanta usłyszymy: Louise Jameson jako dzikuskę Leelę, Johna Leesona jako robo-psa K9, Sarę Sutton jako arystokratyczną Nyssę z planety Traken oraz Sophie Aldred jako nieustraszoną Dorothy 'Ace’ McShane. Całość będzie się składać z 3 płyt, a słuchowiska mają mieć w sumie 180 minut. Reżyseruje Helen Goldwyn.

David Tennant komentuje projekt:

Jedną z wielkich, nieoczekiwanych przyjemności wynikających z bycia zamkniętym w domu przez kilka miesięcy było to, że mogłem wziąć udział w takim projekcie. Nie tylko to, że realizowałem te wszystkie cudowne opowieści, lecz także to, że mogłem pojawić się u boku ludzi jak Louise Jameson, John Leeson, Sarah Sutton i Sophie Aldred, to była taka frajda. Powroty do tego show są zawsze takie urocze.

Tytuły i opisy historii wg Big Finish:
Splinter (scenariusz: John Dorney) – Dziesiąty Doktor odnajduje K9 dryfującego po Kosmosie i wyrusza by posprzątać odpady po Wojnie Czasu. Najpierw odnajdują Leelę strzegącą wioski przed Sprigganem.
The Stuntman (scenariusz: Lizzie Hopley) – Doktor i K9 wchodzą do wirtualnego świata, aby odnaleźć Nyssę i pomóc jej w ucieczce przed kryminalną intrygą związaną z Wojną Czasu.
Quantum of Axos (scenariusz: Roy Gill) – Ace samodzielnie bada sprawę nowej, podejrzanie zbyt dobrej firmy technologicznej. Wkrótce spotyka Doktora i K9, zaś Axos ucieka z pułapki.

Producent David Richardson:

W tej serii wzięliśmy przykład z [odcinka serialu z 2 serii New Who] School Reunion – co by było, gdyby Dziesiąty Doktor spotkał kogoś ze swoich dawnych towarzyszy, ale w ich późniejszym życiu. Rezultatem są 3 opowieści pełne emocji i ekscytacji, które wbijają się w to co stanowi samo jądro Doctor Who, o tym, że trzeba iść dalej, lecz nigdy nie zapominać o przeszłości i zawsze mieć ją na uwadze.

Jak Wam się podoba ta miniseria? Ja osobiście jestem bardzo podekscytowany, zwłaszcza dwoma pierwszymi odcinkami. Leela to postać, która towarzyszyła Czwartemu Doktorowi w sezonach 14 i 15. Była jedną z popularniejszych postaci w Klasykach, a odeszła w historii Invasion of Time, ponieważ zakochała się w pewnym mężczyźnie i postanowiła zostać z nim, zabierając ze sobą K9. Nie byłoby w tym nic ekscytującego, gdyby nie fakt, że ów mężczyzna był… Władcą Czasu! Towarzyszka Doktora postanowiła zostać na Gallifrey. Oczywiście nigdy więcej jej w serialu nie widzieliśmy, jedynie Piąty Doktor wspomniał o niej w rozmowie podczas jednej z późniejszych wizyt na Gallifrey. A skoro teraz towarzysze mają być naturalnie dużo starsi, to zachodzę w głowę czy zostanie opowiedziane jak dzikusce żyło się wśród Władców Czasu. I w ogóle jakim cudem Dziesiąty ją spotkał, skoro w 'jego czasach’ Gallifrey ma nie istnieć?

Nyssę lubiłem jeszcze bardziej niż Leelę, ona z kolei zadebiutowała pod koniec Ery Czwartego w sezonie 18 i kontynuowała wojaże z Piątym w sezonach 19 i 20. Była arystokratką, ale nie brakowało jej też intelektu; odeszła w historii Terminus aby pomóc załodze statku kosmicznego w walce z epidemią. Była to bardzo interesująca postać z bardzo przejmującą historią. Wielokrotnie powracała w słuchowiskach z Piątym Doktorem, w których powróciła na TARDIS po pokonaniu epidemii i już wtedy była znacznie starszą kobietą, po czym w jednej z przygód jej ciało zostało cudownie odmłodzone i zregenerowane. Nie spodziewam się, aby The Stuntman nawiązywał do tych wydarzeń, ale sam powrót Sary wystarczająco cieszy.

Sophie Aldred nagrywająca w domowym studio
Quantum of Axos zapowiada się nie mniej intrygująco, Ace to chyba jedna z najpopularniejszych towarzyszek w Klasykach, a może i w historii serialu. Buntownicza, waleczna, nieokrzesana i nieustraszona, Kobieta Zdolna Zniszczyć Daleka Kijem Baseballowym. Do tego w tytule mamy Axosa, kosmicznego stwora, z którym zmagał się Trzeci Doktor w historii Claws of Axos. Axos został wówczas zamknięty w pętli czasu. Mogliśmy też zobaczyć jego liczne powroty w EU: słuchowisko Feast of Axos z Szóstym, powieść Cat’s Cradle: Witch Mark z Siódmym (i Ace, żeby było zabawnie) oraz komiks DWM Golden Ones z Jedenastym. Zarówno słuchowisko, jak i komiks opowiadają o tym, jak Axos się z owej pętli uwolnił. Jak się można domyślić, nowa produkcja też nawiązywać będzie raczej wyłącznie do oryginalnej historii telewizyjnej. Do tego Ace (jak i wszyscy towarzysze) ma być wg wstępnych zapowiedzi starsza niż w serialu, a wstrząsający komiks DWM Ground Zero pokazywał, że Ace zginęła młodo. Tak to niestety jest, kiedy Doctor Who 'tak jakby nie posiada kanonu’.

Doctor Who – Tenth Doctor, Classic Companions jest już teraz dostępna w przedsprzedaży, w formie edycji kolekcjonerskiej na CD (cena: £24.99) lub w formie do pobrania (cena: £19.99). Wydaje się to zadziwiająco szybko, bo premiera jest zapowiedziana dopiero na wrzesień roku 2022.

Źródło: Radio TimesPasjonat fantastyki naukowej oraz brytyjskiej literatury i popkultury. Poza samym serialem (włącznie z tzw. Classic Who) jest też obeznany z innymi mediami współtworzącymi uniwersum (książkami, słuchowiskami, komiksami), związany z Gallifrey.pl od roku 2017. Regularnie pojawia się na konwentach jako prelegent z wykładami nt. „Doktora Who”. Okazyjnie łączy siły z Dominikiem, tworząc filmy na jego kanał na YouTubie. Zawodowo realizuje doktorat z nanotechnologii oraz prowadzi program „Kanapa Fizyków” na YouTubie.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *