Decyzja BBC w sprawie kontynuacji Class

Najnowsze oświadczenie BBC ogromnie nas zasmuciło. Choć podobne plotki krążyły już od dawna (najważniejsza była tu ta wypowiedź Patricka Nessa), to ciągle mieliśmy nadzieję, że milczenie stacji oznacza, że jest jeszcze szansa. Ale niestety, to już oficjalne – dalszego ciągu Class nie będzie. Uzasadnienie? Równie rozczarowujące, co sam news: po prostu nie wypaliło. Damian Kavanagh, który podejmuje decyzje, jakie programy będą zamawiane przez BBC Three, powiedział:

Mówiąc szczerze, to po prostu nie wypaliło. Czasami tak się zdarza, a moją rolą jest podejmowanie decyzji, jak będziemy rozwijać ramówkę naszej stacji i, w szczególności, jej produkcje fabularne.

Nadchodzi czasem moment, kiedy musisz podjąć decyzję, że coś, nad czym pracowałeś, już nie wróci. Class jest właśnie tego przykładem.

Słaba oglądalność? Słaba reklama? Niewątpliwie – widzę tu bardzo dużą winę BBC. Wyprodukować spin-off Doctor Who i tak go zaniedbać? Niemal nie istniał w mediach (porządnej promocji doczekał się tylko za oceanem), zadebiutował na internetowej platformie, a emisję w telewizji miał późno i w słabym momencie ramówki. Mimo świetnych scenariuszy i fabuły, która trafiała i do młodszych i do starszych, zachwycającej gry młodych aktorów i dopisania do Whoniversum punktu widzenia, którego zawsze nam brakowało – cóż… nie wyszło. Jednak nie mogę opędzić się od myśli, że jeśli BBC tak będzie traktować własne produkcje, to nic nie będzie miało prawa wyjść.

Jeśli jeszcze nie widzieliście Class, tutaj znajdziecie obszerne uzasadnienie, dlaczego powinniście jednak dać szansę temu krótkiemu serialowi. Class to ośmioodcinkowa historia, którą napisał Patrick Ness – pisarz i scenarzysta (mieliśmy np. okazję zobaczyć w kinach film oparty na jego powieści i scenariuszu – Monster Calls, w Polsce dystrybuowany jako Siedem minut po północy). Sama postać Nessa to cenny nabytek dla Whoniversum i mam nadzieję, że kiedyś jeszcze będzie mieć szansę do niego zawitać. Serial opowiada o tym, co się dzieje, gdy Doktor odlatuje, uratowawszy po raz kolejny Ziemię. Bohaterowie to uczniowie szkoły Coal Hill (tej samej, do której chodziła Susan Foreman i w której uczyła Clara), w tym jeden kosmita incognito, i ich demoniczna nauczycielka. Kryzys zażegnany przez Doktora to dopiero początek ich przygód. Choć to serial skierowany do młodzieży, to nie dajcie się zwieść – bo jest pisany dla młodzieży współczesnej; niczego nie wygładza, niczego nie ukrywa, a momentami jest nawet znacznie brutalniejszy i bardziej obrazowy niż Doctor Who. Choć niedoskonały, to zachwycił naszą redakcję – i mamy nadzieję, że trafił też przynajmniej do niektórych z was. Warto dać mu szansę.

Choć cliffhanger, z jakim nas zostawił, jest przerażający. Ale może doczekamy się słuchowisk, kto wie? Albo powieści autorstwa samego Nessa?

Źródło: DoctorWhoTV

PATRONITE

Daj na ciastko!


Profesjonalna (aca)fanka, miłośniczka pokręconych fabuł Moffata, kosmitów, smoków i szynszyli o imionach pożyczonych od towarzyszek Doktora.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who