Czym wyróżniał się Dalek z noworocznego odcinka?

W Postanowieniu noworocznym („Resolution”) mieliśmy okazję ponownie spotkać się z Dalekami. A raczej jednym – za to niezwykłym. Okazuje się, że nie tylko jego wygląd był nowy – za kulisami również pojawiło się kilka zmian.

Odkąd Dalkowie po raz pierwszy pojawili się na ekranach w 1963 roku, niemal zawsze były podczas kręcenia scen „pilotowane” przez człowieka. Operator siedział w środku i ręcznie kontrolował ruchy maszyny (widać to doskonale w Doctor Who Confidential i filmie Przygoda w czasie i przestrzeni). Na potrzeby ostatniego odcinka został stworzony Dalek, który był kontrolowany zdalnie przez pilota, bez osoby siedzącej w środku.

Darren Fereday, grafik koncepcyjny, po raz pierwszy ujawnił nową metodę sterowania Dalekiem na Twitterze, wyjaśniając, że trzy „warstwy” Daleka działały niezależnie.

Głowa, część środkowa i rozszerzająca się część dolna były kierowane przez zdalnych pilotów – wymagało to od nich ścisłej współpracy i fenomenalnego zgrania. Choć współczesne modele Daleków od dawna miały zdalnie sterowane elementy, jak światła i głowy, ale to pierwszy raz, kiedy nikt nie sterował nim od środka. Elementem, który się nie zmienił, był głos – ponownie podkładał go Nicholas Briggs. Możecie o tym przeczytać w wywiadzie, który dla was przetłumaczyliśmy.

Powrót Daleka! – wywiad z Nicholasem Briggsem

Operatorzy Daleków nie muszą jednak obawiać się utraty pracy. BBC poinformowało Radio Times, że ten Dalek był specjalną konstrukcją – i być może jednorazową. Możliwe, że będzie więcej zdalnie sterowanych Daleków, skoro już raz udało się to zrobić, ale BBC raczej skłania się ku pozostaniu przy ich formie ze starszych odcinków, a więc wersji, która wymaga obecności operatora w środku.

Mówiąc krótko, całkiem możliwe, że Dalek obecny w odcinku noworocznym był pierwszym i ostatnim całkowicie zdalnym robotem.

Zauważyliście różnicę?

Źródło: RadioTimes

Daj na ciastko!


Niziołek o duszy elfa. Nieśmiało-odważna, multifandomowa istotka, zakochana w szeroko pojętej fantastyce. Technik ds. obwodów tłumaczących TARDIS, które wciąż skrywają przed nią wiele tajemnic.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who