Co dalej z rekonstrukcjami zaginionych odcinków „Doctor Who”?

W zeszłym roku ukazała się na DVD rekonstrukcja odcinków z historii Abominable Snowmen. Jednocześnie poinformowano o zakończeniu finansowania dla projektów rekonstruowania kolejnych odcinków „Doctor Who” przez BBC America.

The Abominable Snowmen - animowana rekonstrukcja zaginionych odcinków "Doctor Who"

Na 253 odcinki z pierwszych sześciu lat „Doctor Who” obecnie 97 pozostaje zaginionych w swojej oryginalnej formie ze względu na ówczesną politykę niszczenia programów z archiwum z lat 1967-1978. Od 2006 roku klasyki, które zaginęły częściowo lub w całości były odtwarzane w formie animacji, które były dopasowywane do istniejących ścieżek dźwiękowych. Na przestrzeni lat tworzyły je różne zespoły, ostatnio było to Big Finish Creative. Wówczas reżyser animacji Gary Russell mówił, że to „szkoda”, że nie są planowane dalsze rekonstrukcje i dodał:

Z punktu widzenia Big Finish, to dla nas na tyle. Bardzo się cieszę, że wybraliśmy jedną z najlepszych historii Doctor Who wszech czasów i dostaliśmy szansę zrobienie jej animacji.

W 2006 roku powstała [rekonstrukcja] The Invasion, potem była długa przerwa, po której nastąpiła mała fala [rekonstrukcji], gdyż zrekonstruowano The Tenth Planet, The Reign of Terror oraz The Moonbase… Potem nastąpiła przerwa i później było Power of the Daleks. Następnie była [kolejna] przerwa i w końcu jest sześć rekonstrukcji, które zrobiliśmy. Więc te sprawy są cykliczne.

Wydaje się, że Russell mógł mieć rację co do cykliczności. Jak podaje The Mirror, podobno są plany plany na rekonstrukcje dwóch historii z lat 60. „w formie animacji i kolorowej wersji”. Jedną z nich ma być The Smugglers z Pierwszym, a drugą – The Underwater Menace i ukazałyby się zarówno na Blu-Ray, jak i na DVD. Obie historie zaginęły po sprzedaniu taśm za granicę i, jak wspomnieliśmy wcześniej, zniszczeniu oryginałów. Udało się odzyskać odcinki drugi i trzeci The Underwater Menace, ale z The Smugglers przetrwały jedynie krótkie fragmenty. Stworzenie rekonstrukcji odcinków miałoby być częścią obchodów 60. rocznicy serialu. Jak mówi źródło The Mirror:

Fani byli zachwyceni, gdy czwarty sezon był stopniowo przywracany przez animowane odcinki. Jedynie 10 z 43 wyemitowanych odcinków ciągle istnieje, więc zobaczymy zaginione klasyki.

Według The Mirror znaleziono bowiem nowe źródło finansowania. Co więcej nie skończyłoby się wyłącznie na tych dwóch historiach. Podobno szefostwo BBC planuje koloryzację pewnych historii z er Pierwszego i Drugiego i wyemitować je w przyszłym roku. I bardzo prawdopodobnym ma być, że ta akcja obejmie także pierwszą historię w historii „Doctor Who” – An Unearthly Child.

Umowa na nowe animacje podobno nie ma nic wspólnego z umową z Disneyem. Ciekawe jednak czy w sytuacji emisji odcinków klasycznych w wersji kolorowej jest szansa, że na Disney+ dostaniemy jak nie w tym, to w przyszłym roku coś z Classic Who? Niewątpliwie zainteresowałoby to wiele osób, szczególnie u nas. Dajcie znać w komentarzach, czy chcielibyście zobaczyć klasyki na Disney+.

źródło: The Mirror i TV ZoneFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *